„Piłkarskie Janki”. Marzenia się spełniają

„Piłkarskie Janki” z całej Polski zagrają na Stadionie Śląskim.


Już tylko godziny pozostały do rozpoczęcia I Ogólnopolskiego Turnieju Minipiłki Nożnej 10-latków pod nazwą „Wakacje z piłką – Szukamy Piłkarskich Janków”.

W piątek o 9.30 na płycie głównej Stadionu Śląskiego zostanie przeprowadzona uroczysta ceremonia otwarcia turnieju, którego honorowym patronem jest Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski. Można powiedzieć, że będzie to moment, w którym spełnią się marzenia zarówno adeptów futbolu jak również… Andrzeja Sadloka.

Prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe wiele lat temu wpadł na pomysł, żeby utalentowanym dzieciom ze środowisk wiejskich i z małych klubów dać szanse pokazania się na ogólnopolskiej arenie. Najpierw wcielał swoją ideę w życie w macierzystym LKS-ie Pasjonat Dankowice, w którym jako prezes i trener wychował zawodników na miarę ekstraklasy i reprezentacji Polski. Spod jego trenerskiej ręki wyrośli bowiem Mateusz Żyła, Paweł Budniak czy Maciej Sadlok.

Następnie, już jako prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS, w 2018 roku wprowadził ideą „Piłkarskich Janków” – nawiązując do Sienkiewiczowskiego „Janka Muzykanta” – na wojewódzkie salony, aż wreszcie w tym roku zaraził swoją pasją niemal całą Polskę. Niemal, bo eliminacje przeprowadzone zostały w 15 województwach, z których najlepsze zespoły zaczęły się już meldować na Śląsku. Ostatecznie do Chorzowa na Stadion Śląski przyjedzie 14 mistrzów eliminacji i reprezentować będą województwa: dolnośląskie – MKS Polonia Świdnica; kujawsko-pomorskie – LKS Węgrowianka Węgrowo; lubelskie – MLKS Włodawianka Włodawa; łódzkie – GLKS Warta Osjaków; małopolskie – LKS Gród Podegrodzie; opolskie – Hattrick Głuchołazy; podkarpackie – SPEC Stal Łańcut; podlaskie – LKS Promień Mońki; pomorskie – Akademia Piłkarska Karol Piątek Luzion; śląskie – LKS Wisła Wielka; świętokrzyskie – LUKS Wisła Nowy Korczyn; warmińsko-mazurskie – UKS Szkoła Podstawowa nr 2 w Niedzicy; wielkopolskie – UKS AS Czempiń i zachodnio-pomorskie – LKS Ina Ińsko.

Z powodu wycofania się drużyny z województwa mazowieckiego – KSK Pegaz Drobin i braku zespołu z województwa lubuskiego stawkę uzupełniły zespoły z województwa śląskiego: LKS Unia Kosztowy oraz LKS Mizerów.

Ta szesnastka w piątek o 10.00 stanie na starcie fazy grupowej. Na 15.00 zaplanowano zwiedzanie Stadionu Śląskiego, a o 16.00 ruszy faza finałowa rozgrywek eliminacyjnych, po których sformowane zostaną grupy fazy finałowej i rozpoczną się zmagania decydujące o ostatecznej kolejności. Poznamy ją w sobotę rano, bo od 9.30 na murawie Stadionu Śląskiego zostaną rozegrane ostatnie dwie kolejki, po których o 12.00 przyjdzie czas na uroczyste podsumowanie zmagań, wręczenie nagród i upominków oraz zakończenie turnieju.


Na zdjęciu: Andrzej Sadlok – dobry duch najmłodszych futbolistów.
Fot. Dorota DusikKomentarze