Piotr Krawczyk walczy o swoje

Ważą się losy Piotra Krawczyka, któremu z końcem czerwca kończy się umowa z Górnikiem. Zabrzanie nie skorzystali z opcji przedłużenia kontraktu.


O ostatnich perypetiach doświadczonego napastnika w górniczym klubie pisaliśmy niedawno. Przypomnijmy, w styczniowych sparingach był najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu, który wtedy prowadził jeszcze Bartosch Gaul.

Ważne bramki

Zagrał potem w pierwszy ligowym meczu tego roku z Cracovią w podstawowym składzie, 10 minut w końcówce kolejnej ekstraklasowej gry z Lechią po czym nie tylko, że zniknął ze składu, ale w ogóle z meczowej kadry, bo trener Gaul nie widział dla niego miejsca. Wszystko zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wraz z marcowym powrotem na trenerską ławkę Jana Urbana. Doświadczony szkoleniowiec odkurzył czy – jak powiedział – wyciągnął dobrze sobie znanego zawodnika z lodówki. Najpierw wziął go do kadry na mecz z Piastem w Gliwicach, a potem z Koroną, kiedy nie szło, wpuścił na boisko. Piłkarz odwdzięczył się bramką w remisowym meczu z kielczanami (1:1), a potem dodał jeszcze gola w zwycięskim starciu ze Śląskiem, trafiając po pięknym uderzeniu na 1:0. Kilka dni temu pytaliśmy napastnika, co z jego umową, która kończy się 30 czerwca.

– W kontrakcie była opcja przedłużenia kontraktu, była ona terminowa, ale klub z niej nie skorzystał. Teraz jednak nie ma się co nad tym rozwodzić, bo do końca sezonu zostało jeszcze kilka spotkań, w których i jako zespół i ja sam będę się chciał pokazać z jak najlepszej strony. Ewentualne decyzje będą podejmowane już po rozgrywkach – tłumaczy nam Piotr Krawczyk.


Czytaj jeszcze o Górniku Zabrze:


O sytuację 28-letniego napastnika pytaliśmy podczas środowego spotkania z dziennikarzami prezesa Adama Matyska. Szef Górnika nie wykluczył, że także na kolejny sezon Krawczyk zostanie w zabrzańskim zespole. Tym bardziej byłoby to logiczne, że przecież w krytycznym momencie rozgrywek napastnik mocno pomógł drużynie; już nawet nie tyko arcyważnymi golami, ale samą grą. Zresztą od starcia z Zagłębiem w Lubinie, które zapoczątkowało znakomitą serię czterech kolejnych wygranych „górników”, regularnie gra w podstawowym składzie. Chwalona jest jego współpraca z przodu z Lukasem Podolskim.

– Cieszę się, że trener Urban docenia naszą pracę z przodu i tę współpracę. Z Lukasem coraz lepiej się znamy i rozumiemy, bo gramy już drugi rok. Ostatnio wyłożył mi dwie asysty, ja będę się starał mu odwdzięczyć. Idzie nam coraz lepiej. Są też inni zawodnicy do takiej kombinacyjnej gry i próbujemy to wykorzystać, co widać na boisku – mówi Krawczyk.

Podtrzymać dobrą passę

Zabrzanie wygrali cztery mecze z rzędu, o grze o utrzymanie się nikt już w Zabrzu nie mówi, bo ono już jest zapewnione. Teraz „górnicy” chcą dalej wygrywać i punktować, a być może i poprawić lokatę z poprzednich rozgrywek. Przed rokiem drużyna prowadzona przez trenera Urbana skończyła na 8 pozycji. Teraz może być lepiej. Skąd w ostatnich tygodniach taka metamorfoza? – Myślę, że procentuje nasza praca. Zmiana trenera też wniosła trochę ożywienia, każdy kolejny zwycięski mecz dodatkowo napędza. Takim przełomowym momentem było wygrane spotkanie z Zagłębiem w Lubinie, uwierzyliśmy w siebie, a potem z każdą kolejną grą było lepiej. Poprawiliśmy grę w defensywie, bo nie tracimy już bramek. Z przodu też dobrze to wygląda, bo potrafimy sobie wykreować sytuacje. Potrafimy też grać z kontry, jak pokazał zwycięski mecz z Lechem. Zaskoczyło to wszystko i chcemy to dalej podtrzymać – mówi Piotr Krawczyk.


Czy wiesz, że…

Piotr Krawczyk

Z Widzewem w sobotę wieczorem Piotr Krawczyk zagra swoje setne spotkanie w barwach górniczej jedenastki. Chodzi o mecze i w lidze i w rozgrywkach pucharowych. Zdobył w nich dla zabrzan 16 goli i zanotował 5 asyst.


Piotr Krawczyk w 5 ostatnich sezonach

  • 2018/19 Legionovia (III liga), 34 mecze, 26 bramek
  • 2019/20 Górnik Zabrze (ekstraklasa), 12 meczów, 1 bramka
  • 2020/21 Górnik, 26 meczów, 4 bramki
  • 2021/22 Górnik, 30 meczów, 5 bramek, 1 asysta
  • 2022/23 Górnik, 21 meczów, 4 bramki, 2 asysty

Na zdjęciu: 30 czerwca Piotrowi Krawczykowi (z lewej) kończy się kontrakt z Górnikiem.
Fot. Łukasz Sobala/Pressfocus.pl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.