PlusLiga. Powrót do klasyki

Przyszły sezon będzie wyjątkowy, bo 20. w historii zawodowej ligi. Rozpocznie się meczem o Superpuchar Polski, 23 października w Arenie Gliwice. Inauguracyjna kolejka PlusLigi została zaplanowana na 26 października. Mistrza Polski najpóźniej poznamy 9 maja.

– Będziemy w sezonie 2019/20 obchodzić jubileusz dwudziestolecia, pragniemy więc, by te rozgrywki miały wyjątkowy przebieg – podkreślił Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. – Jednocześnie mamy bardzo ważny czas dla polskiej siatkówki – rok olimpijski. W naszym kalendarzu musieliśmy więc uwzględnić także interes mistrzów świata. Liczę, że udało się wypracować kompromis, który sprawi, że reprezentacja będzie mieć czas na przygotowania, a PlusLiga będzie równie atrakcyjna i emocjonująco, co w poprzednich dwóch sezonach – dodał.

W porównaniu z poprzednimi rozgrywkami ulegnie zmianie faza play off. Szefowie klubów, jednogłośnie zdecydowali, że będzie on trzystopniowy i weźmie w nim udział osiem, a nie sześć ekip, jak było w tym roku.

– O zmianie systemu zdecydowały dwa główne argumenty. Po pierwsze, czołowe kluby nie chciały powtórki z ostatniego sezonu, gdy długo czekały na swoje mecze półfinałowe. Drugi argument jest taki, że w PlusLidze obserwujemy wyrównanie się poziomu, szczególnie w środku stawki, i jest osiem, może dziewięć drużyn, które są w stanie rywalizować z najlepszymi. Stąd w naszej ocenie szóstka w fazie play off to zbyt mało – wyjaśnił Kryspin Baran, prezes Aluronu Virtu Warty Zawiercie.

Pierwsza runda play off rozgrywana będzie do dwóch wygranych meczów, przegrani z tej rywalizacji utworzą pary walczące o miejsca 5-6 i 7-8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o miejsca 5-6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej zagrają o miejsca 7-8.

W półfinale i finale rywalizacja będzie trwała na takich samych zasadach, co w sezonie 2018/19 – odpowiednio do dwóch i trzech zwycięstw.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze