Podbeskidzie. Warto mieć reprezentantów…

Wielu „górali” otrzymuje powołania do reprezentacji swoich krajów. Jeppe Simonsen niedawno grał… na Bermudach.


.Podbeskidzie Bielsko-Biała nie ogłosiło jeszcze precyzyjnego planu przygotowawczego na kolejny sezon. Należy spodziewać się jednak, że treningi zespół spod Klimczoka wznowi – jak większość pierwszoligowców, w przyszły poniedziałek. Na razie wiadomo, że 25 lipca drużyna rozegra sparing z Zagłębiem Sosnowiec. Następnie, 2 lipca, zmierzy się z Ruchem Chorzów, a tydzień później zagra z Wisłą Kraków. Z całą pewnością nie będą to jedyne gry kontrolne „górali”.

Czy kogoś na dziś należy obwiniać za to, że precyzyjny plan nie został podany do wiadomości? Absolutnie nie, ale warto zaznaczyć, że współpracę z Podbeskidziem zakończył – po niemal dekadzie – rzecznik prasowy klubu, Marcin Zarębski, który zdecydował się podjąć innych wyzwań. Z naszej strony musimy podkreślić, że to dla klubu spod Klimczoka duża strata. Marcin jest bowiem człowiekiem niezwykle rzetelnym, zaangażowany i, z pełną świadomością naszych słów, należy podkreślić, że będzie go brakować.

Brakuje, tymczasem, pod Klimczokiem, wielu piłkarzy, którzy nie tyle nie lubią Bielska-Białej, co zostali powołani do reprezentacji kilku krajów. Trzeba przyznać, że „zainteresowanie” selekcjonerów drużyn narodowych zawodnikami pierwszoligowej drużyny jest znaczne. O czym nie omieszkał wspomnieć, zupełnie słusznie, prezes klubu Bogdan Kłys.

– W Podbeskidziu, poprzez dobrą pracę działu sportowego, nigdy w historii nie mieliśmy tak liczne przedstawicielstwo w narodowych reprezentacjach. Matvei Igonen jest reprezentantem Estonii. Jeppe Simonsen reprezentuje Haiti, Titas Milasius, to – z kolei – pierwsza reprezentacja Litwy. Mateusz Lipp gra w naszej narodowej drużynie do lat 19, a Jakub Bieroński w U-20. Emre Celtik (którego Podbeskidzie przedłużyło wypożyczenie z Fortuny Sittard – dop. red.) jest kapitanem reprezentacji Turcji do lat 19.

W związku z tym uważam, że jakieś podłoże, jakiś fundament, został zbudowany. Teraz tylko kwestia trenera i działu sportowego, aby to rozwijać – podkreślił sternik Podbeskidzia. Sprawdzić zatem należy, jak radzą sobie gracze bielskiego zespołu w reprezentacjach.

W nocy z soboty na niedzielę w reprezentacji Haiti wystąpił Simonsen. W meczu pierwszej kolejki dywizji B Ligi Narodów CONCACAF zagrał pełen mecz przeciwko Bermudom. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Matvei Igonen był rezerwowym w rozegranym pod koniec tygodnia meczu reprezentacji Estonii z… San Marino w ostatniej dywizji Ligi Narodów. Estończycy wygrali 2:0.

Titas Milaszius, Litwin, znalazł się w gronie powołanych na mecze czerwcowe do reprezentacji seniorskiej, ale następnie został przesunięty do drużyny młodzieżowej. Może to i dobrze, bo nie widział porażki zespołu prowadzonego przez legendarnego na Litwie piłkarza, Valdasa Ivanauskasa, z Luksemburgiem u siebie 0:2. We wtorek Litwini do lat 21 zmierzą się w ramach eliminacji MME z Irlandią Północną . Trzeba podkreślić, że zespół Milasziusa nie ma już szans na to, by wyjść z grupy. W której znajdują się obecnie za plecami… Malty, choć akurat z tym zespołem wygrali oba mecze. Ponadto doznali pięciu porażek, w tym… 0:8 z Hiszpanią.

Reprezentacja Polski do lat 19 przepadła już jesienią zeszłego roku w pierwszej rundzie eliminacji mistrzostw Europy. Przegrała 1:3 w Grodzisku Wielkopolskim z Finami, a Mateusz Lipp był zaledwie rezerwowym. Jeżeli chodzi o występy Jakuba Bierońskiego w drużynie do lat 20, to trzeba przyznać, że jest to zespół… przejściowy.

Bieroński jesienią zeszłego roku grał w tej samej drużynie, co Lipp i nie skończyło się to najlepiej. Emre Celtik, z kolei, zagrał w marcu w turnieju eliminacji mistrzostw Europy fazy Elite na Węgrzech. Turcja zajęła… ostatnie miejsce w grupie. Wyprzedziły ją zespoły Izraela, Węgier i Szkocji. Trzeba przyznać, że zestaw rywali nie był zbyt „atrakcyjny”, a zatem analizując słowa prezesa można pokusić się o stwierdzenie, że „z tymi reprezentacjami, to bym raczej nie szalał”.
Na zdjęciu: Reprezentant Litwy, Titas Milasius, został przesunięty do drużyny młodzieżowej. Może i dobrze, bo pierwsza reprezentacja jego kraju przegrała u siebie z Luksemburgiem.

Fot. Krzysztof Dzierżawa/PressFocus

Komentarze