Podnoszenie ciężarów. Nadal silni ludzie

W sobotę i niedzielę w hali MOSiR w Piekarach Śląskich rozegrane zostaną 30. Mistrzostwa Polski Masters.


Po mistrzostwach Polski juniorów do lat 20 w Gdańsku, młodzików do lat 15 w Nowym Tomyślu i na miesiąc przed MP seniorów w Biłgoraju, rozstrzygnięta zostanie rywalizacja grupy masters, a więc kobiet oraz mężczyzn urodzonych w 1990 roku i starszych. Areną zmagań, które rozegrane zostaną już po raz 30. i będą miały wymiar międzynarodowy, będzie hala MOSiR w Piekarach Śląskich. Zawody te miały zostać rozegrane pod koniec kwietnia, ale z powodu pandemii musiały zostać przełożone.

Wśród organizatorów sobotnio-niedzielnej imprezy znaleźli się Polska Federacja Podnoszenia Ciężarów Masters, Stowarzyszenie Active Sport, Urząd Miasta Piekary Śląskie, Ministerstwo Sportu oraz Andaluzja Transbed Piekary Śląskie, a mózgiem całego przedsięwzięcia Artur Borecki, sekretarz zarządu PFPCM, kierownik sekcji i czynny zawodnik Andaluzji.

– To niepierwsze tak duże zwody ciężarowe w Piekarach Śląskich. W 2012 roku odbyły się tu mistrzostwa Polski seniorek, a przed dwoma laty Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Mamy więc spore doświadczenie i liczymy, że mastersi również będą się u nas czuli wyśmienicie.


Tu możesz oglądać relację z zawodów

Żałujemy tylko, iż mistrzostwa odbywać się będą bez udziału publiczności, której obecność zwykle mobilizuje, by dawać z siebie wszystko. Mimo tego liczę na przyzwoite rezultaty, a w niektórych kategoriach nawet na rekordy świata czy Europy – powiedział Borecki, aktualny mistrz Starego Kontynentu w kategorii 102 kg, który na pomoście zaprezentuje się w niedzielę, a także będzie odpowiadał za starty swych podopiecznych, w tym swej narzeczonej, Dominiki Kadłubiec.

Wśród faworytek do zwycięstwa w klasyfikacji „open” jest Dominika Misterska-Zasowska, swego czasu nasza czołowa sztangistka, olimpijka z Pekinu, 4-krotna wicemistrzyni Europy, 13-krotna mistrzyni Polski, a jej największą rywalką będzie Anna Leśniewska, 12-krotna medalistka MP. – Na liście startowej jest 20 pań i 117 panów, z których najstarszy – Jan Borkowski – ma 85 lat. Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy będą chcieli udowodnić, że drzemie w nich ogromna siła – dodał Artur Borecki.


Na zdjęciu: Artur Borecki, główny organizator piekarskich MP Masters, odnosi sukcesy nie tylko jako zawodnik, ale również jako trener młodzieży.

Fot. Facebook/Andaluzja Transbed Piekary Śląskie