Podokręg Zabrze ma już 70 lat

Dzięki wam możemy się cieszyć sukcesami z 15 tytułami mistrza Polski – podkreślał podczas uroczystej gali Jarosław Bryś, wiceprezes Śląskiego ZPN i szef szacownego jubilata.


Piłkarze z Janem Banasiem, Jerzym Dudkiem i Stanisławem Oślizłą, trenerzy z Janem Kowalskim, Marcinem Bochynkiem i Marcinem Broszem, sędziowie z Piotrem Wernerem i Robertem Małkiem, działacze z wiceprezesami PZPN Henrykiem Kulą i Wojciechem Cyganem, samorządowcy z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem oraz sponsorzy, a przede wszystkim prezesi zrzeszonych w nim klubów świętowali przesunięte o rok 70-lecie podokręgu Zabrze.

Podtrzymywanie tradycji

Na widowni gliwickiego kina „Amok” aż skrzyło się od gwiazd. Docenieni jednak także zostali „aktorzy” drugoplanowi, a także ci, którzy często pozostają bezimienni, choć stanowią motor napędowy nie tylko swoich klubów, ale także śląskiego i polskiego futbolu.

– Dzięki waszej pracy i trudowi możemy się dziś cieszyć sukcesami z 15 tytułami mistrza Polski – podkreślał gospodarz gali, prezes podokręgu Zabrze i wiceprezes Śląskiego ZPN, [Jarosław Bryś]. – Dziękuję, że podtrzymujecie tradycje, wychowujecie następców, a także odnosicie zwycięstwa i ponosicie porażki. Miejcie siły do dalszej działalności. Wiem, że nie jest łatwo poświęcić prywatny czas, często pieniądze kosztem rodziny, a najstarsi stażem prezesi – Teodor Morys, Marian Ryndak czy Roman Bryłka – mogą nam o tym wiele opowiedzieć. Życzę wam, aby władze samorządowe oraz Śląskiego ZPN były dla was wsparciem.

Medale i odznaki

Następnie przyszedł czas na wyróżnienia i odznaczenia. Srebrne medale PZPN za wybitne osiągnięcia w rozwoju futbolu otrzymali Aleksander Gorczyński i Józef Poloczek, a brązowy Tadeusz Stachura. Złote, honorowe odznaki PZPN odebrali Marcin Bochynek, Edward Konopka i Krzysztof Skurski, srebrną Jan Kowalski, zaś brązowe Barbara Knebel, Małgorzata Sędzimir-Pszowska, Tomasz Czok, Sebastian Kancy i Bartłomiej Lekki. Ponadto posiadaczami złotych, honorowych odznak Śląskiego ZPN stali się Ryszard Bęben, Tadeusz Cyrus, Łukasz Nieużyła, Kamil Pleszczyński, Sławomir Stempin i Arkadiusz Zawort, srebrne przyjęli Mariusz Kowolik, Artur Litwin, Zbigniew Matuszek i Marian Ryndak, a brązowe Krzysztof Bochenek, Grzegorz Podeszwa, Piotr Skorupa i Paweł Strumiński.

Sebastian Świderski w „dogrywce”

Nie zabrakło też jubileuszowego grawertonu, wręczonego prezesowi Brysiowi przez prezesa Kulę, symbolicznego dyplomu gratulacyjnego przekazanego przez konwent prezesów podokręgów oraz wielu prezentów od przybyłych gości. Jarosław Bryś i wspierający go wiceprezes podokręgu Tomasz Kulczycki specjalnymi upominkami obdarowali samorządowców i sponsorów, a całość wokalną klamrą spięła Martyna Wolsztyńska, starsza siostra Łukasza i Rafała, znanych nie tylko w Zabrzu piłkarzy.

Fakt, że zgasły świata i sala kina „Amok” opustoszała nie oznaczał, że nastąpił koniec gali. Kuluarowe spotkania w holu, rozmowy po latach, wspólne zdjęcia z gwiazdami oraz „dogrywka” z wizytą nowego prezesa PZPS Sebastiana Świderskiego, który również dołączył do składających gratulacje, sprawiły, że ten wieczór jego uczestnikom na długo pozostanie w pamięci.


Fot. Dorota Dusik