Pogoń Szczecin. Fantastyczne warunki

Od wtorku Pogoń Szczecin rozpocznie drugi etap przygotowań do sezonu.

W sobotę piłkarz szczecińskiej Pogoni zakończyli zgrupowanie w Opalenicy. Trener „portowców” Kosta Runjaić po meczu kontrolnym z Wartą Poznań (2:1) podsumował pracę swojego zespołu w trakcie obozu, a także ocenił rywala, z którym przyjedzie zmierzyć się „Dumie Pomorza” w II rundzie eliminacji do Ligi Konferencji. – Mieliśmy tu fantastyczne warunki – zaznaczył na wstępie 50-letni szkoleniowiec. – Pokoje, jedzenie, warunki do treningów, opieka ze strony hotelu – to wszystko stało na wysokim poziomie. W skrócie, niczego nam nie brakowało. Nasz plan treningowy był napięty i wymagający. Piłkarze byli w pełni zaangażowani, pracowali intensywnie, do wyczerpania sił. Kilka dni temu, w sparingu z MFK Rużomberok, widzieliśmy, że są w bardzo trudnym fizycznie dla nich momencie.

Mecze towarzyskie, nawet jeśli wejdziesz w nie z ciężkimi nogami, są ważne i przydatne w zarządzaniu obciążeniem, ale nie należy ich przeceniać, zwłaszcza jeśli chodzi o wynik. Mecz z Wartą był lepszy niż ten wtorkowy ze Słowakami, ale zawodnicy mogli czuć się wyczerpani. Do tego dochodziły wysokie temperatury i przeciwnik, który wydawał się znacznie świeższy. W sparingu z Wartą chcieliśmy dać wszystkim dostępnym graczom szansę na rozegranie minut. Myślę, że widać było różnicę w postawie między pierwszą, a drugą połową, ale tego też się spodziewaliśmy. Niemniej jednak jestem również zadowolony z I połowy. Cieszę się, że drużyna walczyła o zmianę wyniku w II połowie. W zeszłym sezonie było wiele sytuacji, w których nie mogliśmy zmienić rezultatu po stracie bramki. Nasze gole padły po ładnej grze i to daje mi satysfakcję. Cieszę się także, że po serii drobnych kontuzji w ostatnich dniach, wszystkim zawodnikom udało się zakończyć mecz bez urazów. Teraz do pierwszego meczu mamy trzy tygodnie. Po powrocie do Szczecina, zawodnicy dostaną dwa dni wolnego, a od wtorku rozpoczniemy ostatnią fazę przygotowań. Zagramy jeszcze jeden, może dwa mecze towarzyskie.

Przeciwnikiem Pogoni w europejskich pucharach będzie wicemistrz Chorwacji, NK Osijek. – To doświadczona i mocna drużyna – przyznał trener Runjaić. – Ma jakość, jest silna w defensywie. Mieli w ubiegłym sezonie więcej czystych kont niż my. Na pewno to będą dwa wymagające mecze. Przygotujemy się najlepiej jak możemy. Analizujemy ich grę, myślę, że oni naszą też. To chyba pierwszy klub od dawna, który nawiązuje walkę z Dinamem Zagrzeb. Mają jasne cele – chcą zdobyć mistrzostwo swojego kraju, chcą grać w Lidze Mistrzów. Zainwestowali sporo pieniędzy w zespół. Mogę powiedzieć, że są na innym poziomie niż my obecnie, ale będziemy dobrze przygotowani i zobaczymy, co uda się nam osiągnąć.

Przed kilkoma dniami 19-letni pomocnik Szymon Cybulski przedłużył umowę z Pogonią. Kontrakt wychowanka Kotwicy Kołobrzeg  jest ważny do 30 czerwca 2024 roku. Cybulski do „Dumy Pomorza” trafił na początku sezonu 2018/2019. Występował w barwach juniorów młodszych, juniorów starszych, a w minionych rozgrywkach w drużynie rezerw Pogoni. W III lidze rozegrał 24 mecze i zdobył w nich dwa gole. Na początku okresu przygotowawczego brał udział w treningach pierwszej drużyny.

W tym tygodniu 22-letni napastnik Aron Stasiak będzie trenował ze Stomilem Olsztyn. Pogoń wyraziła zgodę na jego testy w tym klubie. Wychowanek Trójki Węgorzyno w poprzednim sezonie był wypożyczony do Górnika Łęczna, z którym awansował do ekstraklasy. W Fortuna 1. Lidze Stasiak wystąpił w 15 meczach oraz w trzech w Pucharze Polski.

Na zdjęciu: Trener Pogoni Kosta Runjaić był bardzo zadowolony z pracy, jaką jego piłkarze wykonali podczas zgrupowania w Opalenicy.