Pierwszy nowy nabytek

Do Pogoni Szczecin dołączył reprezentant Grecji, obrońca Leonardo Koutris.


W poniedziałek piłkarze szczecińskiej Pogoni rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej, ale dzień wcześniej działacze „portowców” zakontraktowali nowego zawodnika. Najnowszym nabytkiem „Dumy Pomorza” jest Grek, Leonardo Koutris. 27-letni obrońca, który jest reprezentantem swojego kraju, trafił do granatowo-bordowych na zasadzie transferu definitywnego z Olympiakosu Pireus i podpisał w Szczecinie 3,5-roczny kontrakt.

Koutris ma również brazylijski paszport, ponieważ przyszedł na świat 23 lipca 1995 roku w Ribeirao Preto. Grał w greckich klubach Ergotelis, PAS Giannina i ostatnio Olympiakosie Pireus, a ponadto w hiszpańskiej Mallorce oraz niemieckiej Fortunie Dusseldorf. Występował na boiskach LaLiga (2 mecze), 2. Bundesligi (27 spotkań) oraz greckiej Superligi (89 meczów). Jest też doświadczony na arenie międzynarodowej: w barwach Olimpiakosu rozegrał 10 meczów w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów, zaliczył też 5 spotkań Ligi Europy w Olimpiakosie i PAS Giannina.

Doświadczony obrońca jest 7-krotnym reprezentantem Grecji. W kadrze narodowej debiutował 15 listopada 2018 roku w meczu przeciwko Finlandii w rozgrywkach Ligi Narodów, a ostatni raz zagrał we wrześniu 2021 roku w towarzyskim spotkaniu przeciwko Szwajcarii.

– Cieszę się z tego, że jestem już zawodnikiem Pogoni – powiedział dla klubowych mediów po złożeniu „autografu” pod kontraktem z Pogonią Leonardo Koutris. – Jestem pod wrażeniem stadionu i wszystkich nowoczesnych obiektów klubu. To wszystko pomaga jeszcze mocniej czuć zawodnikom, że są u siebie. Nie mogę doczekać się pierwszego spotkania z kibicami. To ekscytujące, że będę miał szansę otworzyć nowy rozdział w swojej karierze właśnie w Szczecinie. Dlaczego zdecydowałem się związać z Pogonią? Po pierwsze – wielu moich kolegów z Grecji miało okazję grać w Polsce. Oni opowiadali mi, jak wygląda tutejsza liga, jak się tutaj funkcjonuje. Myślę, że PKO Ekstraklasa pod wieloma względami przypomina ligi, w których grałem już wcześniej. Zwłaszcza 2. Bundesligę.

Mam też przyjaciół, którzy już wcześniej grali w Pogoni, jak na przykład Michalis Manias. On pochodzi z tego samego miasta co ja i bardzo dobrze się znamy. Opowiedział mi wiele na temat klubu, Szczecina, a także tego, jak wspaniali są tutejsi ludzie. Już na pierwszym spotkaniu złapałem bardzo dobry kontakt z przedstawicielami Pogoni. Spodobała mi się ich wizja rozwoju klubu i pomysł, jaki na mnie mają. Dzięki nim poczułem, że przyjście do „Dumy Pomorza” to odpowiedni krok, że będę miał szansę pracować tu z ludźmi o podobnym postrzeganiu futbolu, że będę się mógł tutaj poczuć jak w domu. To wszystko zadecydowało o tym, że związałem się kontraktem właśnie z Pogonią.

W drużynie trenera Jensa Gustafssona Koutris będzie występował w koszulce z numerem „32” na plecach. O miejsce w podstawowej jedenastce Grek będzie rywalizował z Brazylijczykiem Leo Borgesem oraz Portugalczykiem Luisem Matą.

W poniedziałek większość piłkarzy Pogoni stawiła się w klubie. Przez dwa dni będą przechodzili badania i testy sprawdzające, pierwszy trening na boisku zaplanowano dopiero w środę. Zajęcia przy Twardowskiego będą odbywać się do 22 grudnia, czyli początku przerwy świąteczno-noworocznej. Badania obejmują pomiar pułapu tlenowego VO2max, badania medyczne, EKG, testy funkcjonalne czy wizytę u podologa. Mają one na celu sprawdzenie aktualnej dyspozycji piłkarzy, a także ocenę ryzyka odniesienia przez nich kontuzji w trakcie przygotowań do sezonu. W testach bierze udział nowy nabytek „portowców”, Leonardo Koutris.


Na zdjęciu: Grecki obrońca Leonardo Koutris związał się z „Dumą Pomorza” 3-5-letnim kontraktem.

Fot. pogonszczecin.pl