Runjaić odchodzi z Pogoni!

Klamka zapadła! Trener Kosta Runjaić po zakończeniu bieżącego sezonu odejdzie ze szczecińskiej Pogoni, niezależnie od wyniku uzyskanego przez „portowców”.


Niemiecki szkoleniowiec pracował w „Dumie Pomorza” 4,5 roku. O swoim rozstaniu z Pogonią poinformował na konferencji prasowej.

– Jeszcze chyba nigdy nie widziałem tylu dziennikarzy – powiedział Kosta Runjaić] na wstępie.

– Nie przedłużę swojej umowy z Pogonią. To definitywnie mój ostatni sezon. To osobista decyzja, podjęta po długich namysłach. Jest niezależna od warunków finansowych i zasad współpracy. Jak dochodzi się do takiej decyzji? Z pewnością dla większości jest znany fakt, że moja umowa wygasa wkrótce. W trakcie pracy w Pogoni miałem zagwarantowaną klauzulę odejścia z klubu w każdym momencie. Miałem w tym czasie konkretne zapytania z innych klubów, w tym dwie w ostatnich miesiącach.

Zdecydowałem się jednak, wspólnie z drużyną, by dokończyć ten sezon, by osiągnąć na koniec coś wielkiego. Po ostatnim sezonie i brązowym medalu, jako trener robi się przemyślenia dotyczące następnego kroku. Ostatecznie jest się w tym biznesie ogniwem w łańcuchu. Już wtedy myślałem o tym, w jakim kierunku to wszystko ma się potoczyć. Przeczucie mówiło mi, że możemy jeszcze w kolejnym sezonie uzyskać coś wielkiego. Ta decyzja nie jest łatwa, z jej powodu boli mnie serce. Każdy trener zastanawia się nad takimi decyzjami. W styczniu prowadziłem z klubem pierwsze rozmowy, prosiłem o dodatkowy czas na zastanowienie się. Ten czas został mi dany. To mój piąty sezon, utrzymaliśmy się, rozwinęliśmy drużynę. Robiliśmy postępy jeżeli chodzi o pozycję w tabeli. Zdobyliśmy na rynku dodatkową siłę i jesteśmy lepiej rozpoznawalni. Mamy wspaniałą drużynę ze wspaniałymi ludźmi.

Być może nie zawsze byliśmy tego samego zdania jeżeli chodzi o zarządzanie drużyną, ale myślę, że jest to pozytywne. Wszyscy jesteśmy świadomi, jak szybko dobra karta w futbolu może się odwrócić. W ciągu tych ponad czterech lat były też krytyczne głosy odnośnie mojej pracy. Niektórzy widzieli nas w roli mistrzów już dwa lata temu, pomimo pracy przy rozbudowie stadionu. Jestem wdzięczny, że dostałem ten czas w Szczecinie. Rozwinąłem się jako trener oraz jako człowiek. Dobrze, że mogę wybrać sobie moment odejścia. Nie zawsze tak jest w tej pracy. Nie musimy dokonywać rozliczeń. Mamy coś wielkiego do zdobycia i musimy się razem do tego przyłożyć. Nie wiem, czy zawodnicy coś wyczuwali w ostatnich dniach, nie ma na to perfekcyjnego momentu. Zawodnicy dowiedzieli się dziś po zajęciach.

Według nieoficjalnych przecieków nowym przystankiem w karierze trenerskiej Kosty Runjaicia będzie Schalke 04 Gelsenkirchen.


Fot. Pawel Jaskolka / PressFocus

Komentarze