Pogoń Szczecin. Włosi zainteresowani obrońcą

Obrońcą Pogoni Szczecin, Mariuszem Malcem, interesuje się beniaminek włoskiej Serie A.


Mariusz Malec jest wychowankiem chorzowskiego Ruchu, potem był zawodnikiem Polonii Bytom, Olimpii Grudziądz, Podbeskidzia Bielsko-Biała. Od lata 2018 roku zakłada koszulkę Pogoni Szczecin. 22 kwietnia br. 26-letni obrońca podpisał z „portowcami” nowy, trzyletni kontrakt, który wygasa 30 czerwca 2024 roku.

Kiedy piłkarz złożył autograf pod nową umową, szef pionu sportowego „Dumy Pomorza” Dariusz Adamczuk nie krył zadowolenia. – Kilka lat temu sprowadzaliśmy Mariusza do Pogoni z myślą o przyszłości – powiedział. – Ma 26 lat i uważamy, że nadal będzie się rozwijał i będzie ważną postacią zespołu. Miał trochę problemów z kontuzjami, ale jeżeli dopisze mu zdrowie, bez wątpienia stać go na regularną grę na wysokim poziomie.

Piłkarz też wydawał się być zadowolony z takiego obrotu sprawy.

– Lubię Szczecin – zapewnił Mariusz Malec. – To tu urodziła się moja córka. W Pogoni rozwijam się każdego dnia, atmosfera w szatni jest bardzo dobra, stadion rośnie, a wraz z nim klub. Mam tu jeszcze sporo do pokazania.

Nie wiadomo jednak, czy te plany nie wezmą w łeb, bo Malcem zainteresował się beniaminek Serie A, US Salernitana. Kandydatura polskiego obrońcy jest ponoć bardzo poważna, bo włoski klub poszukuje defensorów, którzy dobrze czują się w systemie trzech środkowych obrońców. Szczególnie zależy im na zawodniku lewonożnym. Ponieważ piłkarz niedawno przedłużył kontrakt z Pogonią, przeprowadzka na Półwysep Apeniński nie będzie prostą sprawą. „Portowcy” na pewno zażyczą sobie za Malca konkretnej sumy w euro.

W zakończonym w poniedziałek procesie, szwedzki sąd uniewinnił Pawła Cibickiego., ale wyrok ten nie jest jeszcze prawomocny. Na piłkarzu wciąż ciąży zawieszenie w prawach zawodnika, które w lutym nałożyła na niego FIFA. W myśl zasady domniemania niewinności, zdjęcie tego zawieszenia będzie jednoznaczne z przywróceniem piłkarza do kadry I zespołu Pogoni. Klub ze Szczecina podjął już odpowiednie działania w PZPN-ie, by przyspieszyć procedurę zdjęcia zawieszenia z piłkarza.

– Paweł Cibicki cały czas jest zawodnikiem zawieszonym – potwierdził prezes „portowców”, Jarosław Mroczek. – Poleciliśmy mu, aby wraz ze swoim prawnikiem skontaktował się z FIFA i PZPN. Rozmawialiśmy ze Związkiem, który fajnie podszedł do sprawy, skontaktuje się z FIFA, aby ustalić wszystkie wymagania, co do zdjęcia tego zawieszenia.

Dopiero po zdjęciu zawieszenia przez FIFA piłkarz będzie mógł wznowić treningi. Cibicki wciąż ma ważny kontrakt z Pogonią. Nie wiadomo jednak, ile mogą trwać procedury oraz czy zdjęcie zawieszenia będzie czasowe, czy stałe. Szwedzka prokuratura może wnieść jeszcze zażalenie na wyrok sądu okręgowego i sprawa może toczyć się dalej. – Dopiero w najbliższych dniach będziemy znać więcej szczegółów i możliwości – dodał prezes Mroczek. – Chcielibyśmy, aby Cibicki mógł wznowić treningi z zespołem i rozpoczął przygotowania do nowego sezonu.

Tymczasem kibice „Dumy Pomorza” wybrali najlepszego piłkarza swojej drużyny w minionym sezonie. Na facebooku i twitterze oddali prawie 1800 głosów. Najwięcej, bo aż 78% z nich, zebrał bramkarz, Dante Stipica. Drugie miejsce zajął Michał Kucharczyk (10%), trzecie – Benedikt Zech (7%), a czwarte – Damian Dąbrowski (5%).

Dante Stipica w sezonie 2020/2021 wpuścił tylko 23 gole i miał

najwięcej czystych kont (17) spośród wszystkich golkiperów PKO Ekstraklasy. Został wybrany najlepszym piłkarzem sierpnia, października, listopada oraz rundy jesiennej, a teraz całego sezonu.
W najbliższy poniedziałek, 14 czerwca, piłkarze Pogoni rozpoczną przygotowania do nowego sezonu. Pierwsze dni poświęcone zostaną testom medycznym, a w trakcie następnych „portowcy” będą budować formę na boisku. W środę, 23 czerwca, rozpocznie się zgrupowanie w Opalenicy. Obóz potrwa do 3 lipca (sobota).

W Wielkopolsce podopieczni trenera Kosty Runjaicia rozegrają trzy sparingi. Ich przeciwnikami będą: Zagłębie Lubin (25.06), słowacki MFK Rużomberek (29.06) i Warta Poznań (2.07).

Po powrocie z Opalenicy planowany jest jeszcze jeden mecz kontrolny.


Na zdjęciu: Obrońcą Pogoni Mariuszem Malcem (z lewej) interesuje się włoska Salernitana.

Fot. Rafał Rusek/PressFocus