Pogoń Szczecin. Ze zmiennym szczęściem

Od poniedziałku z Pogonią Szczecin na pełnych obrotach trenują już napastnik Luka Zahović i obrońca Benedikt Zech.

W związku z przeniesieniem na inny termin meczu 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Rakowem Częstochowa, w ubiegłym tygodniu piłkarze Pogoni Szczecin mieli aż trzy dni wolnego. W tym tygodniu „laba” się skończyła, w sobotę podopieczni trenera Jensa Gustafssona wyjdą na boisko, by zmierzyć się w meczu ligowym z Zagłębiem Lubin (początek pojedynku w Stadionie im. Floriana Krygiera o godzinie 17.30).

Dwóch wyzdrowiało

Do potyczki z „miedziowymi” piłkarze „Dumy Pomorza” przygotowują się w pocie czoła, ale tylko we wtorek sztab szkoleniowy zaordynował im podwójny trening (siłownia i boisko). Przedmeczową konferencję prasową trenera Jensa Gustafssona zaplanowano w piątek o godzinie 14.30.

Dobrą wiadomością dla kibiców brązowego medalisty poprzedniego sezonu jest to, że w poniedziałek zajęcia z drużyną wznowili Benedikt Zech i Luka Zahović, Austriak i Słoweniec trenowali na pełnych obrotach.

Niespełna 32-letni Zech w ostatnim czasie był chory i z tego powodu znalazł się poza kadrą meczową w ostatnim meczu ligowym „portowców” z Wisłą Płock (13 sierpnia). Natomiast Zahović w ubiegłym tygodniu trenował, lecz nie zagrał w grze wewnętrznej, która odbyła się w ostatni czwartek. Nieobecność napastnika na tych zajęciach wzbudziła niepokój wśród kibiców, ale okazuje się, że wszystko jest okej i obaj zawodnicy będą brani pod uwagę przy ustalaniu kadry na sobotni mecz.

Niewygodny przeciwnik

Z najbliższym przeciwnikiem „portowcy” zazwyczaj toczą zażarte boje, o czym świadczy chociażby bilans bezpośrednich meczów. Pogoń mierzyła się z Zagłębiem Lubin 52 razy, szesnaście z tych spotkań rozstrzygnęła na swoją korzyść, piętnaście razy schodziła z boiska pokonana, a 21 potyczek zakończyło się podziałem punktów. Bilans bramkowy: 56:71.

Po raz ostatni z zespołem trenera Piotra Stokowca „Duma Pomorza” walczyła 13 lutego tego roku. Wówczas w 21. kolejce sezonu 2021/2022 PKO BP Ekstraklasy szczecinianie pokonali na swoim stadionie rywala 2:1. Wynik spotkania otworzył w 21 minucie gry Słoweniec Luka Zahović. W 58 minucie do wyrównania doprowadził Patryk Szysz, szalę zwycięstwa na stronę Pogoni przechylił Ormianin Wahan Biczachczjan, który zmusił do kapitulacji golkipera „miedziowych” Dominika Hładuna w 80 minucie. Był to udany rewanż za porażkę w Lubinie 0:2 (15 sierpnia 2021 roku), w którym bramkarz „portowców” Dante Stipica wyciągał futbolówkę z siatki po uderzeniach Erika Danela (30 min) i Łukasza Poręby (90 min).

Korzystny bilans

Sezon wcześniej (2020/2021) Pogoń miała korzystny bilans pojedynków z Zagłębiem, ponieważ odniosła u siebie zwycięstwo (1:0), natomiast na wyjeździe obie drużyny pogodził remis 1:1. W Szczecinie gospodarzom komplet punktów zapewnił Michał Kucharczyk, popisując się fantastycznym strzałem z dystansu w ostatniej minucie spotkania. „Kuchy” wpisał się również na listę strzelców bramek w Lubinie (8 min), wyrównującego gola strzelił w 70 minucie Karol Podliński.

Na zdjęciu: Obrońca Benedikt Zech (z prawej) będzie do dyspozycji trenera Jensa Gustafssona w najbliższym meczu z Zagłębiem Lubin.

Ostatnich sześć bezpośrednich pojedynków”

18.10.2019 r. Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
29.05.2020 r. Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 0:3
19.12.2020 r. Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 1:0
07.05.2021 r. Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 1:1
15.08.2021 r. Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 2:0
13.02.2022 r. Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 2:1