Pojedynek kolejki. Bal weteranów

Razem liczą sobie 68 lat. Ale jeżeli chodzi o rozgrywki ekstraklasy strzelili już ponad dwieście bramek. Mowa o piłkarzach Wisły Płock i Wisły Kraków, czyli o Grzegorza Kuświka i Pawła Brożka. Naturalnie, że drugi z wymienionych ma na swoim koncie zdecydowanie więcej trafień. Aktualnie Paweł Brożek zajmuje ósme miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów. Traci aktualnie pięć trafień do zajmującego miejsce siódme Kazimierza Kmiecika. Legendy krakowskiej Wisły. Wydaje się, że później będzie już „z górki”. Bo następny w klasyfikacji strzelców jest Włodzimierz Lubański – bramek 155. 157 goli strzelił, z kolei, legendarny gracz chorzowskiego Ruchu, Teodor Peterek.

Liczby, liczbami, niemniej jednak ważne jest to, co tu i teraz. Wisła Płock – po pokonaniu Legii Warszawa – urosła w siłę i w siłę również urósł Grzegorz Kuświk. Warto przypomnieć, że napastnik ten zadebiutował w ekstraklasie, w barwach GKS-u Bełchatów, w meczu z… Legią Warszawa. Pierwszego gola na najwyższym poziomie rozgrywkowym w naszym kraju strzelił niedługo potem, w meczu z Jagiellonią Białystok. Na to jednak, aby „ukłuć” Wisłę Kraków musiał chwilę poczekać. Pierwszą bramkę „Białej gwieździe” strzelił dopiero, kiedy był piłkarzem Ruchu Chorzów, a rzecz miała miejsce 8 marca 2014 roku.

Wówczas „Niebiescy, z „Kuświkiem w składzie, wygrali w Krakowie przy Reymonta 1:0. Paweł Brożek znajdował się wówczas na boisku przez 90 minut, ale nie był w stanie odmienić losów tej rywalizacji. Tego samego roku Brożek trafił dwukrotnie w Chorzowie, Wisła wygrała 2:1, a Kuświk nie odpowiedział trafieniem. Takich przykładów można by mnożyć. Niemniej jednak ważne jest, aby szanować w naszej lidze wartościowych napastników. I, naprawdę, nie trzeba po nich sięgać na zachód. Albo na wschód, albo też na Bałkany. Paweł Brożek jest przykładem sam w sobie, a Grzegorz Kuświk do takiego miana zupełnie aspiruje.

Nikomu nie zamierzamy zamykać drogi, ale rachunek jest prosty. Jeżeli ktoś strzela, to strzelał będzie. Powyżej, jak również poniżej przedstawione liczby aż biją po oczach. Nie jest tak, że weterani jedynie potrafią strzelać bramki. Bo młodzież również potrafi to robić.

Grzegorz KUŚWIK

Fot. Adam Starszyński/PressFocus

ur. 23 maja 1987 r.
W ekstraklasie
Meczów 231.
Rozegranych minut 12409.
Bramek 57.
Asyst 14.
W tym sezonie
Meczów 6.
Rozegranych minut 370.
Bramek 2.
Asyst 0.

Paweł BROŻEK

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus

ur. 21 kwietnia 1983 r.
W ekstraklasie
Meczów 364.
Rozegranych minut 25672.
Bramek 148.
Asyst 71.
W tym sezonie
Meczów 7.
Rozegranych minut 628.
Bramek 6.
Asyst 1.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ