Pojedynek kolejki. Konfrontacja po hiszpańsku

Kiedy pod koniec sierpnia 2017 roku Jesus Imaz trafił do Wisły Kraków, to w swoich pierwszych występach w barwach krakowskiego klubu nie był przesadnie skuteczny. W ekstraklasie zadebiutował w starciu z Arką Gdynia, ale potrzebował aż pięciu występów, aby wpisać się na listę strzelców.

Dokonał tego we Wrocławiu, gdzie „Biała gwiazda” wygrała 2:0, a hiszpański napastnik otworzył wynik spotkania. Dziś, już w barwach Jagiellonii Białystok, Imaz zagra na Stadionie Miejskim po raz kolejny, ale w nieco innych okolicznościach. Bo jako lider klasyfikacji strzelców ekstraklasy.

W bieżącym sezonie Hiszpan strzelił 8 bramek w 10 meczach. Czyli dokładnie tyle samo, ile uzyskał w swoim pierwszym sezonie w barwach Wisły. Wówczas jednak potrzebował aż… 30 występów, aby takiej sztuki dokonać.

W kolejnych rozgrywkach strzelił sześć goli dla Wisły, a następnie przeniósł się na Podlasie. W sumie zdobył 16 bramek w 31 występach. Wszystko zatem wskazuje na to, że o ile utrzyma formę strzelecką i – odpukać – będzie wystrzegał się kontuzji, wówczas poprawi swoje strzeleckie osiągnięcie z poprzednich rozgrywek. Jak na razie połowę goli mniej od Imaza w tym sezonie strzelił napastnik Śląska Wrocław i rodak gracza Jagiellonii, Erik Exposito. Początki tego zawodnika w stolicy Dolnego Śląska przypominają początki starszego o sześć lat zawodnika w Wiśle Kraków. 

Exposito w 10 meczach zdobył 4 gole. Imaz, po 10 grach w barwach „Białej gwiazdy”, miał na swoim koncie 3 trafienia. Kolejnym elementem łączącym obu graczy jest już to, co wydarzyło się w tym sezonie.

Obaj mają na swoim koncie po hat-tricku i obaj dokonali tego po raz pierwszy w ekstraklasie. Imaz zaaplikował trzy gole… Wiśle Kraków, a Exposito dokonał takiej sztuki w derbach z Zagłębiem Lubin. Oprócz Hiszpanów hat-trickiem popisał się jeszcze tylko jeden zawodnik, Jarosław Niezgoda z Legii Warszawa.

Dziś napastnik Śląska Wrocław stanie naprzeciw atakującego Jagiellonii pierwszy raz w karierze. Kiedy Imaz przyjeżdżał do Polski, Exposito walczył o miejsce w składzie Las Palmas, występującego w La Liga, w której pierwszy z wymienionych nigdy nie zagrał.

5 marca 2018 roku obecny gracz wrocławskiego zespołu strzelił swojego jedynego gola w hiszpańskiej ekstrakalsie. Dokładnie tego samego dnia Jesus Imaz zagrał mecz w… Białymstoku, ale jeszcze w barwach Wisły Kraków. Bramki nie strzelił, a jego zespół przegrał 0:2.

Erik EXPOSITO

Fot. Adam Starszynski / PressFocus

ur. 13 czerwca 1996 r.
W ekstraklasie: 10/4.
W La Liga: 11/1.
W La Liga 2 (II poziom): 7/0
W Segunda Division (III poziom): 39/11.
W tym sezonie
Meczów: 10.
Minut na boisku: 594.
Bramek: 4.
Asyst: 0.

Jesus IMAZ

Fot. Michal Kosc / PressFocus

ur. 26 września 1990 r.
W ekstraklasie: 71/32.
W La Liga: 0/0.
W La Liga 2 (II poziom): 81/17.
W Segunda Division (III poziom): 58/17.
W tym sezonie
Meczów: 10.
Minut na boisku: 856.
Bramek: 8.
Asyst: 1.