Pojedynek kolejki. Starcie pokoleń

W lipcu 2007 roku doszło do jednego z najgłośniejszych transferów z ekstraklasy w XXI stuleciu. Jakub Błaszczykowski, piłkarz Wisły Kraków, jeden z największych talentów w polskim futbolu, trafił za nieco ponad 3 mln euro do Borussii Dortmund. Co ciekawe nie był jedynym Polakiem, który rozpoczął wówczas swoją przygodę z klubem z Westfalii. Do Borussii trafił też… 12-letni David Kopacz.

Urodzony w Niemczech piłkarz, który później zdecydował się na grę w juniorskich reprezentacjach Polski. Zawodnik, który w lipcu br. został wypożyczony do Górnika Zabrze z VfB Stuttgart, na świat przyszedł w Iserlohn, mieście położonym 30 km za południowy-wschód od Dortmundu i w barwach tamtejszego VfK rozpoczynał przygodę z futbolem. Rodzime miasto Kopacza nie słynie jednak z piłki nożnej, ale jest miastem typowo hokejowym, gdzie gra drużyna Iserlohn Roosters. Zespół, który występuje w lidze DEL. W Iserlohn działa jednak prężnie fan club Borussii Dortmund, Iserlohner BVB Fanclubs „Haudegen“.

Można zatem powiedzieć, że David Kopacz na Borussię Dortmund był skazany, a jako dzieciak podziwiał na murawie Signal Iduna Park m.in. Jakuba Błaszczykowskiego, który w barwach tego klubu rozegrał 253 mecze, licząc wszystkie rozgrywki. Dwa razy został mistrzem Niemiec, zdobył Puchar i – trzykrotnie – Superpuchar tego kraju. Śmiało, można stwierdzić, że Kuba został ikoną BVB i był bardzo lubiany przez kibiców. Davidowi Kopaczowi nigdy natomiast nie było dane zagrać w pierwszym zespole Borussii. Nie oznacza to jednak, że w klubie tym nie odniósł sukcesu. W sezonie 2016/17, czyli kiedy Błaszczykowskiego w Dortmundzie już nie było, David Kopacz był podstawowym zawodnikiem Borussii U-19, która zdobyła mistrzostwo Niemiec.

Jednym z jego kolegów z boiska był wówczas Jakob Bruun Larsen, któremu następnie udało się przebić do pierwszego zespołu BVB. Kopacz, w mistrzowskim sezonie, rozegrał 23 spotkania. Strzelił dwa gole i zanotował dziewięć asyst. Rok później Borussia nie zdecydowała się jednak na kontynuację współpracy i piłkarz, za darmo, trafił do VfB Stuttgart. Klub ten spadł następnie z Bundesligi, w której zawodnik nie zadebiutował. Trzy razy siedział na ławce podczas meczu niemieckiej ekstraklasy i występował w rezerwach, w lidze regionalnej. Następnie trafił do Górnika. W trzeciej kolejce tego sezonu zadebiutował w ekstraklasie. Wszedł na boisko w 75. minucie spotkania z Wisłą Kraków. W barwach której, z powodu kontuzji, zabrakło Jakuba Błaszczykowskiego. A więc dopiero dziś – pierwszy raz w życiu – David Kopacz stanie naprzeciw jednego ze swych idoli z dzieciństwa.

David KOPACZ

Fot. Lukasz Sobala / Press Focus

29 maja 1999 r.
Meczów 15.

Minut 745.
Bramek 0.
Asyst 0.
W tym sezonie
Meczów 15.

Minut 745.
Bramek 0.
Asyst 0.
W juniorskich/młodzieżowych reprezentacjach Polski
Meczów 35.
Bramek 10.

Jakub BŁASZCZYKOWSKI

Fot. Krzysztof Porebski / PressFocus

ur. 14 grudnia 1985 r.
W ekstraklasie

Meczów 66.

Minut 4950.
Bramek 9.
Asyst 13.
W tym sezonie
Meczów 7.

Minut 430.
Bramek 1.
Asyst 1.
W juniorskich/młodzieżowych reprezentacjach Polski
Meczów 11.
Bramek 1.

Komentarze