Pojedynek kolejki. Starcie przegranych

Zarówno Michał Pazdan, jak i Artur Jędrzejczyk pewnie nie wyobrażali sobie, że ten sezon dla ich zespołów skończy się tak źle.

Znają się jak łyse konie i nie ma w tym krzty przesady. Byli „żołnierzami” Adama Nawałki i 30 czerwca 2016 stali obok siebie na środku boiska Stade Velodrome w Marsylii. Widzieli, jak Roicardo Quaresma trafia z rzutu karnego pod poprzeczkę i to Portugalia, a nie Polska, zapewnia sobie awans do półfinału Euro 2016.

Kilka tygodni wcześniej cieszyli się wspólnie z podwójnej korony, bo w sezonie 2015/16, wraz z Legią Warszawa, sięgnęli zarówno po mistrzostwo, jak i po Puchar Polski. Razem rozegrali 70 spotkań, licząc mecze klubowe i reprezentacyjnie. Spędzili wspólnie na boisku 5907 minut, czyli niemal sto godzin.

Zaczynali w 2013 roku, w meczu, który był selekcjonerskim debiutem Nawałki. To były zaledwie 3 minuty wspólnej gry w starciu ze Słowacją, przegranym 0:2. Ostatni raz zagrali razem w październiku 2018 roku, w Gliwicach, w meczu Pucharu Polski z Piastem. Pazdan nie występował już wówczas zbyt wiele w barwach Legii i zimą odszedł do ligi tureckiej.

A jak wygląda bilans bezpośrednich starć Michała Pazdana i Artura Jędrzejczyka? Jest bardzo wyrównany, bo każdy z nich zwyciężał po dwa razy. Jesienny mecz Legii z Jagiellonią, wygrany przez stołeczną drużynę 1:0 u siebie, był pierwszą ich konfrontacją po ośmiu latach przerwy. W międzyczasie albo grali razem w jednej drużynie, albo któryś z wymienionych występował poza ekstraklasą.

Kończących się rozgrywek ani Michał Pazdan, ani Artur Jędrzejczyk nie zaliczą do udanych. Legia Warszawa to z całą pewnością największe rozczarowanie sezonu. Zespół, który jesienią ogrywał Slavię Praga, Spartaka Moskwa i Leicester City, w pewnym momencie zamykał nawet ligową tabelę! Lepsza końcówka sezonu sprawiła, że nie jest zamieszany w walkę o utrzymanie, ale i tak będzie to najgorszy wynik od 30 lat.

Jagiellonia, choć pewnie w mistrzostwo Polski, ani w europejskie puchary nie mierzyła, nie wyobrażała sobie, że do będzie o ligowy byt drżeć. Wprawdzie jedynie bardzo nieszczęśliwy zbieg okoliczności może sprawić, że białostoczanie pożegnają się z ekstraklasą, ale sam fakt, że znaleźli się w okolicach strefy czerwonej, jest zaskoczeniem. Ostatni raz zagrożeni białostoczanie spadkiem byli w 2008 roku, czyli w pierwszym po powrocie do ekstraklasy sezonie.