Pojedynek kolejki. To ich zagrania zdecydują

Obaj piłkarze to „mózgi” swoich zespołów. Potrafią celnie uderzyć z dystansu, niekonwencjonalnie zagrać czy podać koledze z zespołu tak, że nie można nie trafić do bramki. Dobrze znany na Górnym Śląsku „Figo” był bohaterem marcowego meczu na stadionie im. Ernesta Pohla. Kiedy drużynie prowadzonej przez Mariusza Lewandowskiego nie szło, przegrywała i musiała grać w dziesiątkę, to szkoleniowcowi „Miedziowych” nie zostało nic innego, jak wpuścić na boisko Starzyńskiego. Ten, już w doliczonym czasie uratował dla lubinian cenny punkt. Nie inaczej było przed tygodniem w Płocku, gdzie celne trafienie pomocnika Zagłębia z jedenastki, już w doliczonym czasie, dało wygraną z rewelacyjną w ostatnich tygodniach Wisłą 2:1.

W tym sezonie 26-letni pomocnik zdobył na razie 6 bramek. To wprawdzie mniej niż strzelał wtedy, kiedy grał w Ruchu Chorzów, 10 goli w sezonie 2013/14 i osiem w 2014/15, ale w swoim zespole i tak jest teraz, po tym jak z drużyny odszedł zimą Jakub Świerczok, najskuteczniejszy. Gorzej z asystami. Tych na koncie ma na razie ledwie dwie. Jak na kreatywnego pomocnika, to dość kiepski bilans

Tutaj na głowę bije go Kurzawa, który tylko w jednym meczu przeciwko Lechowi Poznań w ostatnią sobotę zanotował aż trzy asysty, w tym jedną wyjątkowo niecodzienną, bo wprost z… autu! Tym samym Kurzawa daleko w tyle pozostawił ligową konkurencję, bo na swoim koncie ma już 18 asyst. To kapitalny wynik. W poprzednim sezonie na czele tej klasyfikacji była dwójka zagranicznych rozgrywających. Konstantin Vassiljev, wtedy Jagiellonia, miał na swoim koncie 13 asyst, a Vadis Odjidja-Ofoe dwanaście. Dobra gra 25-letniego letniego pomocnika została doceniona przez selekcjonera Adama Nawałkę, który choćby w niedawnym meczu z Nigerią pokazał, że nie boi się postawić na pomocnika Górnika. Kurzawa walczy też o „Złote Buty” katowickiego „Sportu”. Po 33 kolejkach ma na swoim koncie 197 pkt. i razem z Carlitosem przewodzi stawce.

Jeśli coś zabrzańskiemu pomocnikowi można zarzucić, to małą liczbę zdobytych bramek. W tym sezonie w lidze ma ich na koncie dwie. Kurzawa jednak nigdy wiele goli nie zdobywał. Przed rokiem, jeszcze w pierwszoligowych rozgrywkach zdobył ich cztery, wcześniej w ekstraklasie trafił tylko raz. Jak już jednak trafi, to często są to gole przedniej marki.

 

Rafał Kurzawa

Fot. Piotr Kucza/400mm.pl

Data urodzenia: 29 stycznia 1993 r.

Wzrost/waga: 182cm/73kg

Klub: Górnik Zabrze

Mecze/bramki w ekstraklasie: 72/3

Mecze/bramki w tym sezonie: 32/2

Asysty w tym sezonie: 18

 

Filip Starzyński

Fot. Marian Zubrzycki/400mm.pl

Data urodzenia: 27 maja 1991 r.

Wzrost/waga: 184cm/70 kg

Klub: Zagłębie Lubin

Mecze/bramki w ekstraklasie: 162/38

Mecze/bramki w tym sezonie: 20/6

Asysty w tym sezonie: 2