Pojedynek kolejki. Trenerzy w nowych miejscach

Adrian Gula i Dariusz Żuraw zadebiutują na stanowiskach w Wiśle Kraków i Zagłębiu Lubin. Piłkarzem lepszym był Polak. Trenerem lepszym jest Słowak.


W pięciu klubach ekstraklasy doszło po zakończeniu poprzedniego sezonu do zmian na stanowiskach trenerów. W Górniku Zabrze, Jagiellonii Białystok i Stali Mielec, a także w Wiśle Kraków i Zagłębiu Lubin. Tak się złożyło, że dwa ostatnie wymienione zespoły staną naprzeciw siebie już w kolejce inaugurującej nowy sezon.

„Biała gwiazda”, której stery objął Adrian Gula, zagra z „Miedziowymi”, a na ławce trenerskiej tego zespołu zasiądzie Dariusz Żuraw. Drogi obu szkoleniowców na obecna stanowiska przebiegały inaczej. Wiadomo było, że w Krakowie – pod koniec zeszłego sezonu zespół tymczasowo prowadził Kazimierz Kmiecik – zatrudniony zostanie nowy trener i zdecydowano się na słowacki kierunek.

Tymczasem w Lubinie przygotowania z zespołem do nowego sezonu rozpoczął dotychczasowy opiekun, co ciekawe rodak Adrian Guli, Martin Szevela. Ale na początku lipca jego kontrakt został wykupiony przez saudyjski Abha Club.

Zagłębie nie miało zbyt wiele czasu na znalezienie nowego trenera. Zdecydowano się na Dariusza Żurawia, który niegdyś w klubie z Dolnego Śląska występował i to z niego wypłynął na szerokie wody,. Jeżeli chodzi i karierę piłkarską, to nowy trener „Miedziowych” bije swojego poniedziałkowego rywala na głowę. Kibice najbardziej pamiętają go z występów w Bundeslidze. W barwach Hannoveru 96 rozegrał w niemieckiej ekstraklasie aż 131 spotkań i strzelił 5 bramek. To jednak nie starczało w tamtych latach, co może dziś dziwić, by stale grać w reprezentacji Polski. Żuraw w drużynie narodowej zagrał tylko raz. W 2005 roku w przegranym 1:3 spotkaniu z Białorusią.

Adrian Gula, jako piłkarz, nigdy nie wyściubił nosa poza najbliższe otoczenie. Grał jedynie w Czecha i na Słowacji i w najwyższych klasach rozgrywkowych w tych krajach zaliczył 107 występów, czyli znacznie mniej, aniżeli Dariusz Żuraw tylko w Bundeslidze. Ale gdybyśmy porównali trenerskie osiągnięcia obu panów, to w tej materii zdecydowanie lepiej wypada Słowak.

Z Trenczynem awansował do słowackiej ekstraklasy, a prowadząc Żylinę zdołał te rozgrywki wygrać. Pracował również w słowackim związku, jako trener młodzieżówki, a ostatnio opiekował Viktorią Pilzno. Zdobył z nią wicemistrzostwo, a także dotarł do finału Pucharu Czech. Jakie są trenerskie aktywa Żurawia? Awans do II ligi z Odrą Opole i wicemistrzostwo Polski z Lechem Poznań. Trzeba przyznać, że są to sukcesy skromniejsze od tych, których autorem w Czechach i na Słowacji był Adrian Gula.

Adrian GULA
Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus

ur. 29 czerwca 1975 r.

Kariera trenerska

2009-12 FK AS Trenczyn, 2013-18 MSzK Żylina, 2018-19 Słowacja U-21, 2020-21 Viktoria Pilzno.


Dariusz ŻURAW
Fot. Paweł Jaskółka/PressFocus

ur. 14 listopada 1972 r.

Kariera trenerska
2010-12 WKS Wieluń, 2012-13 Odra Opole, 2014 Miedź Legnica, 2017-18 Znicz Pruszków, 2018-19 Lech II Poznań, 2019-21 Lech Poznań.


Foto główne: Krzysztof Porębski/PressFocus