Pojedynek kolejki. Trzynaście… tysięcznych punktu

Choć Czesław Michniewicz i Waldemar Fornalik pracowali łącznie w 14 klubach ekstraklasy, to nigdy nie prowadzili tego samego zespołu.Łącznie prowadzili 14 klubów w ekstraklasie, ale nigdy tego samego, bo kiedy Waldemar Fornalik był trenerem łódzkiego Widzewa, to zespół ten rywalizował w I lidze. A już w ekstraklasie drużynę szkolił Czesław Michniewicz. Podobna sytuacja miała miejsce w Polonii Warszawa. Michniewicz zresztą nigdy nie pracował na niższym poziomie, a pod względem liczby trenowanych drużyn w dziesiątym miejscem pracy w ekstraklasie, podczas gdy Piast Gliwice to dla Fornalika czwarty pracodawca.

Szkoleniowiec mistrza Polski z 2019 roku ma dużo więcej zaliczonych na najwyższym poziomie spotkań, ale średnią zdobytych punktów lepszą ma opiekun „Wojskowych”. Różnica jest jednak… mikroskopijna, bo wynosi – uwaga – 13… tysięcznych punktu!

W maju tego roku minęło 19 lat od debiutu Waldemara Fornalika na ławce trenerskiej klubu ekstraklasy. Miesiąc po swoich 38. urodzinach został szkoleniowcem Górnika Zabrze i poprowadził go w sześciu meczach do końca sezonu 2000/01. Jednym z tych spotkań było starcie z Amicą Wronki, której piłkarzem był… Czesław Michniewicz, ale w całym tamtym sezonie – po którym zakończył zresztą bramkarską karierę – nie rozegrał ani minuty.

Na trenerskim szlaku po raz pierwszy obaj panowie spotkali się stosunkowo szybko, bo już w marcu 2004 roku. W Zabrzu Górnik bezbramkowo zremisował z Lechem Poznań, a w meczu tym wystąpiło dwóch… innych pracujących dziś trenerów na szczeblu centralnym, czyli Michał Probierz i Kazimierz Moskal. Obaj w drużynie gospodarzy.

W sumie Michniewicz i Fornalik ścierali się 13-krotnie. Bilans jest w miarę wyrównany, choć delikatnie przemawia na korzyść szkoleniowca Legii, który wygrał 5 razy. Tyle samo było remisów, a 3 razy wygrywały zespoły opiekuna Piasta Gliwice. Po raz pierwszy jednak Fornalik stanie w szranki z Michniewiczem w roli trenera mistrza Polski z 2019 roku. Jak to możliwe? Otóż szkoleniowcem drużyny z Okrzei został 19 września 2017 roku. Nieco ponad dwa miesiące po tym, jak jego sobotni rywal objął młodzieżową reprezentację Polski.

Czesław MICHNIEWICZ
Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus

ur. 12 lutego 1970 r.
Debiut w ekstraklasie
21 września 2003 r. jako trener Lecha Poznań z Widzewem Łódź.
Kluby w ekstraklasie
Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Arka Gdynia, Widzew Łódź, Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Pogoń Szczecin, Bruk-Bet Termalica, Legia Warszawa.
W ekstraklasie
Mecze 277.
Zwycięstwa 108.
Remisy 77.
Porażki 93.
Zdobyte punkty 401
Punktów na mecz 1,44.

Waldemar FORNALIK
Fot. Norbert Barczyk/PressFocus

ur. 11 kwietnia 1963 r.
Debiut w ekstraklasie
12 maja 2001 r. jako trener Górnika z meczu z Pogonią Szczecin.
Kluby w ekstraklasie
Górnik Zabrze, Odra Wodzisław Śląski, Ruch Chorzów, Piast Gliwice.
W ekstraklasie
Mecze 412.
Zwycięstwa 162.
Remisy 105.
Porażki 145.
Zdobyte punkty 591.
Punktów na mecz 1,43.


Foto główne: Norbert Barczyk/PressFocus