Pojedynek kolejki. W notesie selekcjonera

Najpierw występując w młodzieżowych drużynach Ruchu, a już w dorosłej piłce w pierwszej drużynie Ruchu w ekstraklasie, choć Filip Starzyński debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej zaliczył rok wcześniej – 24 lutego 2012 – od Michała Helika, który w elicie polskiego futbolu pojawił się 15 września 2013 roku. Obaj do dzisiaj są dobrymi kolegami, choć ich drogi sportowe rozeszły się, znajdują się daleko od Chorzowa. Łączy ich także fakt, że szansę gry w ekstraklasie otrzymali od trenera Waldemara Fornalika, którego także nie ma w „niebieskiej rodzinie”. – Miło wspominam trenera Fornalika i cieszę się, że dobrze mu idzie w Piaście – mówił w jednym z wywiadów Starzyński, pod którego słowami podpisałby się zapewne i Helik.

Odkąd się pojawili w ekstraklasie stale idą do przodu, rozwijają się.

Są filarami swoich drużyn. Trudno sobie dziś wyobrazić defensywę Cracovii bez Helika, kapitana „Pasów”. Podobnie Zagłębie bez swego lidera, chociaż akurat Starzyński zabrakło w ostatniej przegranej 0:2 potyczce „miedziowych” z Jagiellonią. – Dlaczego nie zagrał Starzyński? Bo zagrał Paweł Żyra – tak trener lubinian Mariusz Lewandowski komentował odesłanie na trybuny Starzyńskiego.

Podobno były reprezentant kraju „podpadł”zbyt małym zaangażowanie i jednym słabszym występem ligowym. Argumenty „Lewego” były mało przekonujące, nie dały się sensownie obronić, co potwierdziła także porażka z „Jagą”. Pewnie szkoleniowiec Zagłębia tego błędu już nie powieli, nie chcąc ułatwić zadania Cracovii. Tym bardziej, że jego podopieczni zmarnowali jedenastkę i kiepsko wykonywali rzuty wolne, co jest wielkim atutem Starzyńskiego.

Reasumując – zarówno Helik jak i Starzyński mają papiery na grę w reprezentacji Polski. Ich nazwiska znajdują się w notesach Jerzego Brzęczka i Radosława Gilewicza odpowiadającego w kadrze m.in. za obserwacje kandydatów do gry w reprezentacji. Jeśli będą w formie, to kto wie, czy nowy selekcjoner nie wyśle nominacji dla obu. Piątkowe starcie może im w tym bardzo pomóc…

Michał Helik

Fot. Jakub Gruca/400mm

wiek: 22 lata
wzrost/waga: 193/80
mecze w ekstraklasie: 82
gole w ekstraklasie: 9
mecze/minuty w tym sezonie: 4/360
gole w tym sezonie: 0

Filip Starzyński

Fot. Rafal Oleksiewicz / PressFocus

wiek: 27 lat
wzrost/waga: 184/70
mecze w ekstraklasie: 169/
gole w ekstraklasie: 40
mecze/minuty w tym sezonie: 3/241
gole w tym sezonie: 2

Komentarze