Pojedynek kolejki. Walka o jeden bilet?

Życie piłkarza bywa przewrotne o czym świadczą reprezentacyjne doświadczenia jednego i drugiego skrzydłowego. Szybciej pierwsze powołanie otrzymał Kądzior, który został wyróżniony przez Adama Nawałkę już w październiku. W sumie piłkarz Górnika miał pięć okazji na debiut w koszulce z orzełkiem na piersi, ale nie udało się to ani razu. Frankowski miał trzy okazje i zadebiutował w drugim meczu z Nigerią przebywając na murawie 86 minut.

Pomocnik śląskiej drużyny mógłby mówić o sporym pechu, bo ostatnie zgrupowanie opuścił już po jednym dniu, gdy okazało się, że ma kontuzję mięśnia czworogłowego. Kądzior ma jednak silny charakter. Nie zraził się w przeszłości niepowodzeniem w Jagiellonii, nie zraził się i brakiem debiutu w kadrze. – Muszę przyznać, że bardzo mi się podobało jego podejście, jak przyjechał z kadry. On właśnie nie mówił, że był blisko, że znów ma pecha. Powiedział, że to go motywuje do jeszcze większej pracy. Musi trenować jeszcze ciężej, żeby selekcjoner na bazie meczów klubowych znów go powołał. To pozytywne, on czuje, że jest blisko. Konsekwencja w jego grze w klubie i w powołaniach dodaje mu energii – powiedział nam trener Górnika, Marcin Brosz.

Kądzior w ostatnim czasie wygląda bardzo dobrze w klubie, mimo niepowodzeń nie schodzi poniżej dobrego poziomu. Ten sezon ma lepszy od Frankowskiego, który jest jednak bardziej doświadczony. Zawodnik Jagiellonii ma na swoim koncie pięć razy więcej rozegranych spotkań w ekstraklasie, większe doświadczenie w reprezentacji młodzieżowej, choć jest starszy od Damiana tylko o dwa lata. To on wydaje się być faworytem w wyścigu po bilety na mundial. Teoretycznie w kręgu zainteresowań selekcjonera jest wielu skrzydłowych, ale spora grupa ma za sobą problemy zdrowotne lub klubowe. Frankowski i Kądzior grają regularnie i wyróżniają się w lidze. Obaj będą walczyli aż do maja i czerwca o to, by załapać się na mistrzostwa świata. Dla obu byłoby to spełnienie marzeń, a także być może kolejny krok w kierunku zagranicznego transferu…

 

Przemysław Frankowski

Fot. Adam Starszyński/Pressfocus

ur. 12.04.1995

wzrost/waga: 175 cm/68 kg

mecze/gole/asysty w ekstraklasie: 159/23/13

mecze/gole/asysty w tym sezonie: 24/4/4

mecze w reprezentacji: 1

wartość wg portalu transfermarkt.de – 1,25 mln euro

 

Damian Kądzior

Fot. Łukasz Sobala/Pressfocus

ur. 16.06.1992

wzrost/waga: 173 cm/70 kg

mecze/gole/asysty w ekstraklasie: 33/7/6

mecze/gole/asysty w tym sezonie: 30/7/6

mecze w reprezentacji: 0

wartość wg portalu transfermarkt.de – 0,7 mln euro