Polacy nie chcieli strzelać

Nigdy w historii mistrzostw świata nie pokonaliśmy gospodarza turnieju. Nie udało się w 1974 roku z reprezentacją RFN-u, nie udało się cztery lata późnej z Argentyną i z Niemcami w 2006 roku. Nasz zespół nie strzelił w tych meczach nawet gola. Sytuacje były zarówno w słynnym meczu we Frankfurcie nad Menem, a także w starciu w Rosario, gdzie Kazimierz Deyna nie wykorzystał jedenastki.

Tymczasem w Dortmundzie przed dwunastu laty nie oddaliśmy ani jednego celnego strzału na bramkę Jensa Lehmanna. Niemcom uderzali na naszą bramkę aż 12 razy.

To było wyjątkowe spotkanie, bo po stronie rywala wystąpiło dwóch piłkarzy urodzonych w Polsce. I obaj, a mianowicie Lukas Podolski i Miroslav Klose, strzelali… panu Bogu w okno. Niemcy mieli mnóstwo wybornych sytuacji, a „nasi” zamiast do bramki uderzali albo w genialnie spisującego się Artura Boruca, albo obok słupków i poprzeczek. Wreszcie gola strzelił Oliver Neuville, już w doliczonym czasie, po błędzie w kryciu Dariusza Dudki.
Znany dziennikarz Andrzej Kostyra powiedział po meczu, że Dudka nie potrafiłby upilnować… szczotki w publicznej toalecie.

Niemcy dotarli potem do półfinału mistrzostw świata i na tym samym stadionie, gdzie wygrali z nami, ulegli późniejszym mistrzom świata Włochom. Jak się okazało mecz przeciwko Polsce był dla nich szczególny. Dlaczego? Bo po dziesięciu latach przerwy „Nationalelf” wygrała mecz na wielkim turnieju z… zespołem z Europy. W finale Euro 1996 Niemcy pokonali Czechów. Później, podczas dwóch mundiali i dwóch edycji Euro nie potrafili pokonać zespołu ze Starego Kontynentu! Nie dali rady kolejno: Jugosławii (MŚ 1998), Rumunii, Anglii, Portugalii (ME 2000), Irlandii (MŚ 2002) oraz Holandii, Łotwie i Czechom (2004). Aż przyszedł mecz z Polakami w Dortmundzie.

9.

MŚ 2006, Niemcy

Niemcy – Polska 1:0 (0:0)

1:0 – Neuville (90+1). Widzów 63000. Sędziował Luis Medina Cantalejo (Hiszpania). Kartki: Ballack, Odonkor, Metzelder – Krzynówek, Sobolewski, Boruc. CK: Sobolewski (75).

NIEMCY: Lehmann – Friedrich (63. Odonkor), Mertesacker, Metzelder, Lahm – Schneider, Frings, Ballack, Schweinsteiger (76. Borowski) – Klose, Podolski (70. Neuville). Trener Juergen KLINSMANN.
POLSKA: Boruc – Baszczyński, Bosacki, Bąk, Żewłakow (82. Dudka) – Jeleń (89. Brożek), Radomski, Sobolewski, Krzynówek (76. Lewandowski) – Smolarek, Żurawski. Trener Paweł JANAS.