Polonia Bytom. Ceny przekraczające kosztorys

Wczoraj otwarte zostały koperty z ofertami w przetargu na budowę boiska z trybunami i budynkiem klubowym przy ulicach Olimpijskiej i Piłkarskiej w Bytomiu, które ma być nowym domem Polonii, a przede wszystkim jej akademii. Wiadomości dla klubu i kibiców nie są optymistyczne.


Dwie możliwości

Do przetargu, którego termin był od stycznia regularnie prolongowany (a spółka Bytomski Sport udzieliła blisko 30 odpowiedzi na pytania potencjalnych oferentów) zgłosiły się jedynie dwie firmy. Na dodatek ich propozycje znacząco przekraczają założony przez miasto i spółkę kosztorys. Wynosi on nieco ponad 22 miliony złotych brutto. Tamex Obiekty Sportowe SA z Warszawy proponuje blisko 30,5 mln zł brutto, zaś katowicka InterHall (wykonawca m.in. stadionu Rakowa) – aż 34,7 mln zł brutto. Jak podaje spółka Bytomski Sport: „Ponieważ oferty przekraczają zakładaną przez Spółkę kwotę na realizację zadania, zarząd spółki Bytomski Sport Polonia Bytom, w najbliższych dniach, przedstawi Radzie Nadzorczej i wspólnikowi – Gminie Bytom – rekomendację dotyczącą dalszego postępowania” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Mówi Sławomir Kamiński, prezes Polonii: – W tej chwili komija przetargowa przystąpiła do badana ofert. Możliwości są dwie. Pierwsza wiąże się z unieważnieniem i powtórzeniem postępowania. Druga to zwiększenie kwoty na realizację inwestycji. Obie decyzje muszą być poprzedzone dokonaniem wnikliwej analizy złożonych ofert, co nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni.

Nawet na I ligę

Nowy obiekt Polonii ma się składać z pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, posiadać sztuczne oświetlenie i trybuny o pojemności 2200 miejsc z możliwością rozbudowy do 3000 (250 zadaszonych, 200 w sektorze gości). Za jedną z bramek stanąć ma 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 3000 m kwadratowych. Parter oraz część 1. piętra będzie przeznaczona dla Akademii Piłkarskiej Polonii. Drugą część zajmowałaby drużyna seniorów. Na 2. piętrze dwa pomieszczenia zostaną dedykowane sekcji esportowej Polonii, tam też będzie część administracyjna spółki, która dziś mieści się w centrum miasta. Drugie piętro uzupełnić ma kawiarenka z tarasem oraz małe klubowe muzeum. Do nowego budynku przeniesione ma też zostać zaplecze techniczne, mieszczące się obecnie w kontenerach przy ul. Olimpijskiej. Obiekt spełniałby wymogi nawet I-ligowe. Ma być budowany w latach 2021-23, ale wczorajsze otwarcie kopert w przetargu zasiało ziarno niepewności.


Fot. bsb.pl