Polonia Bytom. Stulecie „Królowej Śląska” na Skarpie

4 stycznia 1920 roku, w odezwie na apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego wzywający do zakładania własnych organizacji kulturalno-oświatowych i sportowych, utworzone zostały sekcja piłkarska oraz zapaśnicza Polonii Bytom. W sobotę, na pamiątkę tamtych wydarzeń, dokładnie w ich setną rocznicę, w Hali na Skarpie w Bytomiu-Szombierkach odbędzie się turniej z udziałem… dwóch drużyn Polonii, a także Arki Gdynia, Zagłębia Lubin, Odry Opole i Górala Żywiec. Wydarzenie to, organizowane przez Stowarzyszenie Kibiców Klubu Polonia Bytom, będzie pierwszym akordem obchodów tego wyjątkowego dla „Królowej Śląska” 2020 roku.

Bogracz i golonka

Sobotniego dnia niebiesko-czerwona społeczność nie zainauguruje jednak turniejem, a mszą świętą, którą o 11.00 w kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Szombierkach odprawi ks. Maciej Stasiak – kapelan Polonii, na co dzień posługujący w Krakowie. O 13.30 w Hali na Skarpie rozpocząć ma się już prezentacja drużyn. Wybór nie jest oczywiście dziełem przypadku – zaproszono te kluby, z którymi bytomian łączą dziś kibicowskie „sztamy”. Fani Polonii i zaprzyjaźnionych z nią klubów od dłuższego czasu mobilizowali się na ten dzień, to publika powinna dopisać. Bilety nie były co prawda tanie – w przedsprzedaży kosztowały 49 złotych, a obecnie ich cena wynosi 59 złotych – ale to „all inclusive”. Każdemu przysługiwać będą trzy ciepłe posiłki – bogracz, golonka oraz kiełbasa – a także trzy napoje.

Na parkiecie będzie kogo oglądać. Polonię, mającą za sobą udaną rundę jesienną w roli III-ligowego beniaminka, reprezentować będą przede wszystkim wychowankowie: Dawid Gargasz, Dawid Krzemień, Norbert Radkiewicz, Tomasz Pośpiech, Marcel Czypionka, Kamil Skrzypiński, Mariusz Fornalczyk, Wojciech Mróz czy Jarosław Czernysz. Skład uzupełnią bramkarz Maciej Wierzbicki, a także mocno utożsamiający się z klubem Marcin Lachowski i Patryk Stefański.

Fornalak znów trenerem

Największą atrakcją ma być jednak ta „druga” Polonia – złożona z zawodników, którzy występowali przy Olimpijskiej podczas ostatniej „ekstraklasowej ery”. Poprowadzi ją Dariusz Fornalak, a o jej sile stanowić mają min. Jacek Trzeciak, Jacek Broniewicz, Marcin Radzewicz czy Mariusz Przybylski. Za obsadę bramki odpowiadać będą Marcin Suchański i Mateusz Mika, który przyjedzie na turniej z Niemiec. Problemy zdrowotne eliminują co prawda z zabawy Grzegorza Podstawka, ale dawny napastnik niebiesko-czerwonych ma w sobotę przyjechać do Bytomia. Symboliczny występ powinien zaliczyć też Dietmar Brehmer, który zawita na Skarpę w roli trenera Odry.

– Z informacji jakie posiadamy wynika, że opolanie podchodzą do turnieju poważnie. Ich wyjściowa piątka będzie I-ligowa, drugą stanowić ma młodzież, prowadzona przez trenerów Brehmera i Plewnię, którzy zostawili sporo zdrowia, grając przed laty w Polonii – mówi Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy bytomskiego klubu.

Arka zawitała do Bytomia już w piątek, oddelegowała młodzież. Odwrotnie postąpiono w Lubinie – Zagłębie wystawi zespół oldbojów, na czele z wieloletnim reprezentantem Polski Mariuszem Lewandowskim. Górala zaś reprezentować będą zawodnicy na co dzień rywalizujący w klasie okręgowej. W fazie grupowej mecze będą trwały 12 minut, zagra każdy z każdym. Na podstawie wyników zostanie ułożona tabela. Zespoły z 1. i 2. miejsca rozegrają finał, 3. i 4. zagrają o najniższy stopień podium, zaś dwie ostatnie ekipy – o pozycję nr 5. W fazie „pucharowej” rozgrywka będzie trwała już nie 12 minut, a pełen kwadrans. Jako konferansjer imprezę poprowadzi Rafał Rymarz.

Światełko do nieba

Pierwszy mecz fazy grupowej zacząć się ma o 14.00, w trakcie trwania turnieju przewidziane są też występy artystyczne czy pokazowe spotkanie zawodników Akademii BS Polonii z rocznika 2010. Zakończenie turnieju nastąpi około 20.00, ale to nie będzie koniec. Po wszystkim kibice zaproszą jeszcze na chwilę na Olimpijską, by tam puścić symboliczne pirotechniczne „światełko do nieba” z okazji 100-lecia ich ukochanego klubu.

Turniej organizowany przez Stowarzyszenie Kibiców nie będzie rzecz jasna kulminacyjnym punktem obchodów. Jubileusz celebrowany ma być przez cały rok, a oficjalna gala zaplanowana jest na 1 marca. – Przygotowujemy ją od dłuższego czasu, odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury. Mamy w planach, by jedną z części gali była prezentacja drużyny, która tydzień później zainauguruje rundę wiosenną – zaznacza dyrektor Stefankiewicz.