Polonia Łaziska Górne. Tukaj za Mazura

Mamy kadrę na to, aby plasować się w czołówce tabeli, a nie wlec się w jej ogonie – powiedział sekretarz IV-ligowca z Łazisk Górnych, Jerzy Janecki.


Z tą opinię zgodziły się władze klubu, które podjęły decyzję o rozstaniu z dotychczasowym trenerem. Marek Mazur, związany z Polonią jako zawodnik pamiętający jeszcze III-ligowe czasy, w swym drugim „podejściu” do szkoleniowych obowiązków nie wypadł dobrze. Prowadził zespół przez 1,5 roku, zasiadając na ławce w 77 spotkaniach, z których 34 wygrał, 19 zremisował i 24 przegrał (bilans bramkowy 132:114), co dało średnią 1,5 punktu.

Do połowy września drużyna spisywała się całkiem przyzwoicie (16 punktów w 8 meczach), ale druga połowa rundy jesiennej była w jej wykonaniu fatalna. Preludium okazała się porażka (1:3) w prestiżowych derbach powiatu z AKS-em Mikołów, a potem przyszło 5 przegranych (1:2 z Unią Kosztowy, 0:5 z Unią Dąbrowa Górnicza, 0:5 z Rakowem II Częstochowa, 1:4 z Wartą Zawiercie, 0:4 z Ruchem Radzionków), w które „wmieszał się” remis (1:1) z Sarmacją Będzin. W 15 meczach Polonia zdobyła 18 punktów i po jesiennych zmaganiach w tabeli grupy I zajmuje 14. miejsce. Działacze uznali, że taki dorobek, ale także postawa zespołu, nie zagwarantują w miarę spokojnej wiosny i postanowili poszukać nowego trenera.


Czytaj jeszcze: W Rozwoju Katowice cieszą się z przeprowadzki Milika

Po przeprowadzeniu środowiskowego wywiadu dyrektor Robert Janecki powierzył zespół Danielowi Tukajowi. Jako napastnik 45-latek bronił barw m.in. Ruchu Chorzów (jest jego wychowankiem), CKS-u Czeladź, Śląska Świętochłowice, Polonii Bytom (II liga), Ruchu Radzionków (II liga) i Spójni Osiek. Wielkiej kariery nie zrobił, ale postanowił zostać przy futbolu, spełniając się jako trener. Sporego doświadczenia nabrał dzięki prowadzeniu Przemszy Siewierz, a także wspomnianego Śląska, z którym pożegnał się w trakcie rundy jesiennej. W wyciągnięciu łaziszczan z dołu tabeli mają mu pomóc Łukasz Joniec i Rafał Franke, a Tukaj odpowiadał również będzie za szkolenie juniorów młodszych (U-17) Akademii Piłkarskiej Ruchu Chorzów, co czyni zresztą od lat.

Inauguracyjne zajęcia pod wodzą nowego trenera poloniści zaliczyli 17 stycznia, a w planach ich przygotowań do rundy rewanżowej znalazło się 9 meczów kontrolnych. Pierwszy (4:1 z Orłem Mokre) mają już za sobą, zaś kolejnymi rywalami IV-ligowca będą: Unia Turza Śląska, Burza Borowa Wieś, Odra Miasteczko Śląskie, Spójnia Landek, Porawie Większyce, Ostoja Żelisławice, Beskid Andrychów i MRKS Czechowice-Dziedzice. Oficjalny debiut Daniela Tukaja nastąpi 6 marca. Na ten dzień wyznaczono zaległe, domowe spotkanie 16. kolejki z MKS-em Myszków. Następnie Polonia pożegna się z własnym stadionem, bo trzy kolejne mecze rozegra na wyjazdach, a na swój obiekt wróci dopiero 10 kwietnia na starcie ze Śląskiem Świętochłowice, które dla trenera Tukaja będzie miało prestiżowy charakter.

Komentarze