Polska druga na półmetku Drużynowych ME

Po pierwszym dniu Drużynowych Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim mocno osłabiona reprezentacja Polski niespodziewanie plasuje się na znakomitym drugim miejscu ze stratą zaledwie 0,5 punktu do prowadzącej Wielkiej Brytanii. W sobotę biało-czerwoni odnieśli pięć indywidualnych zwycięstw.

W zawodach z powodów zdrowotnych nie startuje wiele gwiazd polskiej królowej sportu, m.in. Marcin Lewandowski, Adam Kszczot, Ewa Swoboda, Joanna Jóźwik, Sofia Ennaoui, Angelika Cichocka czy Maria Andrejczyk.

Pierwsze zwycięstwo dla Polski odniosła 20-letnia Pia Skrzyszowska, znakomicie zastępując w biegu na 100 m Swobodę. Młodsza o 4 lata od utytułowanej koleżanki płotkarka zdystansowała rywalki, bijąc rekord życiowy 11,25. W niedzielę Skrzyszowska wystartuje jeszcze w swojej koronnej konkurencji, 100 m przez płotki.

Na bieżni zaimponowała także inna młoda polska zawodniczka. W biegu na 400 m wysoką formę potwierdziła Natalia Kaczmarek. Jedno okrążenie Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego pokonała w 51,39.

Kolejny triumf dla Polski przyniósł bieg na 3000 m z przeszkodami. Jak podkreśliła jego zwyciężczyni w czasie 9.35,63 – Alicja Konieczek – bardzo pomógł jej doping kibiców, którzy mogli wejść na trybuny Stadionu Śląskiego.

Zwycięstwa dla biało-czerwonych odnieśli także – po dwóch stronach stadionu – Norbert Kobielski oraz Michał Haratyk. Ten pierwszy zwyciężył w skoku wzwyż osiągając 2,24. Drugi nie miał sobie równych w pchnięciu kulą. Zwycięstwo odniósł z wynikiem 21,34.

Imponujący był konkurs rzutu oszczepem. Oczywiście równych sobie nie miał Johannes Vetter. Niemiec najpierw rzucił ponad 94 metry, a po chwili poprawił się na 96,29! To trzeci najdalszy rzut w historii lekkoatletyki oraz… drugi Stadionu Śląskiego. Polak Marcin Krukowski również spisał się bardzo dobrze – po próbie na 85,12 zajął drugą lokatę.

Także drugie miejsce zajęła w rzucie młotem Malwina Kopron. W sobotę uzyskała 73,18, ustępując tylko Francuzce Tavernier.

Drugie miejsce zajęła także żeńska sztafeta 4×100 m. Polki, które pobiegły w składzie Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska, Marlena Gola, uzyskały czas 43,83.

Na trzecich pozycjach swoje starty zakończyła dwójka biało-czerwonych. Z rekordem życiowym 13,96 m konkurs trójskoku zakończyła Adrianna Szóstak, pokonując znakomitą piękność z Portugalii, Patricię Mamonę.

W biegu na 1500 m na 3. lokacie na mecie zameldował się – z czasem 3.57,13 – Michał Rozmys. Na tym samym miejscu ostatecznie zakończyła rywalizację w biegu na 800 m Angelika Sarna – 2.02,54.

Czwarte lokaty wywalczyli Renata Pliś (bieg na 3000 m – 9.16,10), Daria Zabawska (rzut dyskiem – 56,86), Przemysław Słowikowski (10,42 w biegu na 100 m) oraz męska sztafeta 4×100 m (39,16). Piąta w biegu na 400 m przez płotki była Joanna Linkiewicz (57,54). Szóste lokaty zajęli w biegu na 400 m przez płotki Patryk Dobek (51,12), w skoku w dal Mateusz Różański (7,46) oraz w skoku o tyczce Victoria Kalitta (3,90). Na siódmych miejscach do mety dobiegli Dariusz Kowaluk (47,28 na 400 m) oraz Aleksander Wiącek (14.20,37 na 5000 m.

Po pierwszym dniu Polska jest druga, ma tylko 0,5 punktu straty do ekipy z Wysp Brytyjskich. Za biało-czerwonymi, ze stratą tylko 1 punktu, plasuje się reprezentacja Niemiec. Jutro dokończenie zawodów. Początek o 13.00.

Punktacja po pierwszym dniu: 1. Wielka Brytania 95 pkt, 2. Polska 94,5, 3. Niemcy 93,5, 4. Włochy 87, 5. Francja 83,5, 6. Hiszpania 81, 7. Portugalia 48,5.

Na zdjęciu: Pia Skrzyszowska zdobyła komplet punktów dla Polski w biegu na 100 metrów.