Polska Hokej Liga. Zwycięstwo mistrza w bólach

JKH GKS Jastrzębie zapewnił sobie 3. miejsce po sezonie zasadniczym, ale męczył się okrutnie z Zagłębiem.

Zwycięstwo z sosnowiczanami gwarantowało obrońcy mistrzowskiego tytułu 3. miejsce w tabeli po sezonie zasadniczym PHL. Świadomi tego faktu hokeiści z Jastrzębia od początku natarli na przeciwnika z furią i już po I tercji wypracowali sobie bezpieczną przewagę. Dwukrotnie wykorzystali liczebne osłabienie rywali, gdy na ławce kar „odpoczywali” Armen Choperia i Aleksandr Wasiliew.

Podopieczni trenera Roberta Kalabera w tej odsłonie zmarnowali jeszcze kilka wyśmienitych okazji do zdobycia gola, ale gwoli prawdy trzeba powiedzieć, że przetrzymali okres podwójnej przewagi sosnowiczan (55 sekund), gdy karę mniejszą odsiadywali Mateusz Bryk i Eriks Szewczenko.

W drugiej odsłonie jastrzębianie spuścili z tonu, grali nonszalancko, nie wykorzystali żadnego z trzech okresów gry w przewadze i za tę niefrasobliwość zostali ukarani. Gdy Jakub Gimiński odsiadywał podwójną karę (2:2) Rusłan Baszyrow nabił zza bramki Nechvatala i wlał nadzieję w serca swoich kolegów, że jeszcze nie wszystko stracone.

W ostatniej tercji trwała wymiana ciosów, ale mimo zażartej walki żadna z drużyn nie „złapała” kary. Gdy do końca spotkania pozostała minuta i 28 sekund trener gości Grzegorz Klich wycofał bramkarza. Zagrywka va banque nie przyniosła efektów, a hokeiści JKH mieli trzy okazje, by umieścić „gumę” w pustej bramce. Okazało się, że ta trudna sztuka przerasta ich możliwości.

JKH GKS Jastrzębie – Zagłębie Sosnowiec 3:1 (3:0, 0:1, 0:0)

1:0 – Bryk – Bahaleisza – Rac (0:59, w przewadze), 2:0 – Kalns – Paś – Bahaleisza (12:30, w przewadze), 3:0 – A. Szewczenko – Bryk – E. Szewczenko (15:07), 3:1 – Baszyrow – Wasiljew – Nahunko (39:00, w przewadze).

Sędziowali Patryk Kasprzyk i Daniel Lipiński oraz Wojciech Moszczyński i Wiktor Zień. Widzów 450.

JKH: Nechvatal; Bryk (2) – E. Szewczenko (2), Kostek – Bahaleisza, Horzelski – Górny, Kamieniew – Gimiński (4); Razgals (2) – Pavlovs – A. Szewczenko, Paś – Rac – Bondaruk, Kalns – Jarosz – R. Nalewajka, Płachetka – Ł. Nalewajka – Pelaczyk. Trener Robert KALABER.

ZAGŁĘBIE:Fiłonienko; Syrojeżkin – Choperia (2), Luszniak – Naróg (2), Klinecky – Krawczyk (4), Opiłka – Gniewek; Baszyrow – Wasiljew (2) – Nikiforow, Czwanczikow – Rzeszutko (2) – Nahunko, Bernacki – T. Kozłowski – Sikora, Blanik – Dubinin – Piotrowicz (2). Trener Grzegorz KLICH.Kary: JKH – 10 min, Zagłębie – 14 min.

Na zdjęciu: Mateusz Bryk otworzył konto bramkowe mistrza w meczu z Zagłębiem, potem dołożył jeszcze asystę i plan został wykonany.