Postanowiłam słuchać swojego ciała

Tomasz MUCHA: Późno zaczęłaś sezon, start w Chorzowie był dopiero pierwszym na 400 metrów. Dlaczego?

Allyson FELIX: – Wcześniej biegałam jeszcze w Manchesterze na 150 metrów. Dla mnie to rok bez mistrzostw świata, dlatego jestem naprawdę zadowolona ze startów, takich jak ten na Stadionie Śląskim. Chciałabym mieć mniej intensywny rok, bo przecież kolejne dwa lata będą bardzo pracowite. Mam już 32 lata i muszę starannie dobierać wyścigi. Chciałabym, żeby moje ostatnie lata jako zawodniczki były moimi najlepszymi. Dlatego w tym roku postanowiłam bardziej słuchać swojego ciała.

Jesteś rzadkim okazem uniwersalnej lekkoatletki, która biega wszystkie trzy sprinty – 100, 200 i 400 metrów. My też mieliśmy kiedyś taką zawodniczkę – Irenę Szewińską…

Allyson FELIX: – O, tak! Poznałam Irenę Szewińską w Los Angeles, kiedy przygotowywałam prezentacje dla światowej federacji IAAF, i potem jeszcze w kilku innych miejscach. Jestem pod wrażeniem jej rekordów. Bardzo miło było posłuchać o jej doświadczeniach i wyciągnąć z nich lekcje dla siebie.

Jak udaje ci się pogodzić wszystkie dystanse?

Allyson FELIX: – Myślę, że bieganie na trzech dystansach jest wyjątkowe, ale także pomaga mi być jeszcze lepszym. Mam dobre zaplecze, które gwarantuje lepszą wydolność. Może i jest to trochę męczące, bo muszę się skupić na dosłownie wszystkim, ale ważniejsze jest to, jak bardzo to pomaga. Dlatego, myślę, że to ważne, aby biegać na wszystkich dystansach.

Jesteś olimpijską multirekordzistką, ale wciąż chcesz więcej – mówiłaś niedawno, że chcesz wystartować na igrzyskach w Tokio…

Allyson FELIX: – Moim planem jest kontynuacja kariery do Tokio. To byłyby już moje piąte igrzyska. Dlatego to tak ważne, żeby w tym roku rozegrać wszystko naprawdę mądrze i wypracować najlepszą formę za dwa lata.

Co porabiasz, gdy nie trenujesz i nie startujesz w zawodach?

Allyson FELIX: – Gdy mam czas dla siebie, uwielbiam spędzać go ze swoją rodziną: bratem i rodzicami. Mój brat jest byłym sportowcem, który aktualnie jest menedżerem. Mieszkamy razem w Culver City, w hrabstwie Los Angeles. Studiuję pedagogikę. Po zakończeniu kariery na pewno chciałabym uczyć dzieci. Może nie na cały etat, ale kto wie, co się wydarzy!

LICZBY FELIX

  • 49,26 SEKUNDY wynosi jej rekord życiowy na 400 metrów z 2015 r.; rek. Polski Ireny Szewińskiej z 1976 r. jest o 0,02 sek. gorszy
  • 33 LATA skończy 18 listopada
  • 25 MEDALI igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata zdobyła na stadionie
  • 11 TYTUŁÓW mistrzyni globu posiada na 200, 400 oraz w sztafetach 4×100 i 4×400 metrów; łącznie na podium MŚ w latach 2005-17 stawała aż 16 razy
  • 9 MEDALI olimpijskich ma w kolekcji, w tym 5 złotych – w 4 kolejnych igrzyskach (2004-16)