Powrót bohatera do kadry szczypiornistów

Skład reprezentacji piłkarzy ręcznych różni się znacząco od tego, który wystąpił tydzień temu w Rostocku przeciwko Niemcom, gdzie biało-czerwoni ulegli współgospodarzom styczniowych mistrzostw świata 23:36. Tym razem selekcjoner może już skorzystać z zawodników z klubów zagranicznych, którzy nie mogli zagrać przeciwko drużynie Christiana Prokopa, bo ich kluby nie puściły ich w trakcie rozgrywek ligowych we Francji, Hiszpanii czy na Ukrainie.

W grudniowo-styczniowej kampanii wezmą więc udział m.in. obrotowy Barcelony Kamil Syprzak oraz rozgrywający – francuskiej Tuluzy Rafał Przybylski i Motoru Zaporoże Paweł Paczkowski; do dyspozycji Piotra Przybeckiego będzie także Piotr Chrapkowski z Magdeburga, który dochodzi do zdrowia po kontuzji.

Odżył po przeprowadzce

Z Przybylskim i Paczkowskim na prawej połówce rywalizował będzie nieoczekiwanie Michał Szyba, z którym Przybecki „przeprosił się” po ponad roku. 30-letni dziś bohater meczu o brązowy medal mistrzostw świata w Katarze z Hiszpanią (2015) odżył po przeprowadzce ze Szwajcarii do Francji.

Problemy zdrowotne sprawiły, że powołań nie otrzymali już m.in. rozgrywający NMC Górnika i Gwardii Opole – Ignacy Bąk (w styczniu czeka go zabieg rekonstrukcji więzadeł krzyżowych) oraz Kamil Syprzak (wczoraj przeszedł operację kolana w klinice Rehasport w Poznaniu). To samo dotyczy innego leworęcznego, Pawła Gendy z niemieckiego VfL Luebeck-Schwartau, który kontuzji doznał w Rostocku. Zabrzański wicelider superligi i tak będzie miał silną „reprezentację” w osobach bramkarza Mateusza Korneckiego oraz skrzydłowego Jana Czuwary i rozgrywającego Szymona Sićki, który jednak w Górniku grywa „ogony”…

Debiut Dennisa?

Powołań nie otrzymali grający z Niemcami Paweł Krupa oraz dowołany wówczas awaryjnie Marek Szpera, a także debiutujący wówczas obrotowy Gwardii Jan Klimków i Kamil Adamczyk z Wybrzeża Gdańsk. Teraz szansę premierowego występu w reprezentacji otrzymają kolejni gracze – rozgrywający Stali Mielec Bartosz Kowalczyk, Damian Przytuła z MMTS-u Kwidzyn oraz 25-letni i mierzący 196 cm Dennis Szczęsny z aspirującego do Bundesligi TUSEM Essen.

Trenująca w tym tygodniu w Cetniewie kadra w drugi dzień świąt zbiera się w Opolu, gdzie w dniach 28-29 grudnia będzie gospodarzem turnieju z udziałem Japonii, Czech i Rumunii. Po Nowym Roku jedzie na towarzyskie zawody w Hiszpanii, a 11-13 stycznia zagra wyjazdowy dwumecz ze Szwajcarią.

 

PLAN KADRY

26-27.12., Opole – konsultacja szkoleniowa

28-29.12. Opole – Turniej Międzypaństwowy (półfinały Polska – Japonia, Czechy – Rumunia)

2-6.01.2019 – Palencia (Hiszpania) – turniej międzypaństwowy (Hiszpania, Białoruś, Arabia Saudyjska)

6-10.01. – Warszawa – konsultacja szkoleniowa

10-13.01. – Zug – mecze towarzyskie ze Szwajcarią

 

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI

Bramkarze: Adam MALCHER (Gwardia Opole), Adam MORAWSKI (Orlen Wisła Płock), Mateusz KORNECKI (NMC Górnik Zabrze).

Lewoskrzydłowi: Przemysław KRAJEWSKI (Orlen Wisła), Jan CZUWARA (NMC Górnik).

Lewi rozgrywający: Piotr CHRAPKOWSKI (SC Magdeburg – Niemcy), Szymon SIĆKO (NMC Górnik), Michał OLEJNICZAK (SMS ZPRP Gdańsk), Damian PRZYTUŁA (MMTS Kwidzyn), Denis SZCZĘSNY (TUSEM Essen – Niemcy).

Środkowi rozgrywający: Bartosz KOWALCZYK (Stal Mielec), Adrian KONDRATIUK (Energa Wybrzeże Gdańsk).

Prawi rozgrywający: Rafał PRZYBYLSKI (Fenix Toulouse – Francja), Paweł PACZKOWSKI (Motor Zaporoże – Ukraina), Michał SZYBA (Cesson-Rennes – Francja).

Prawoskrzydłowi: Arkadiusz MORYTO (PGE Vive Kielce), Michał DASZEK (Orlen Wisła).

Obrotowi: Maciej GĘBALA (SC DHfK Lipsk – Niemcy), Paweł SALACZ (Wybrzeże), Kamil SYPRZAK (FC Barca Lassa – Hiszpania).

W rezerwie: Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo Lippe – Niemcy), Ariel Pietrasik HC Berchem – Luksemburg), Patryk Walczak (TuS N-Luebbecke – Niemcy).

 

Na zdjęciu: Najbardziej znany z „nowicjuszy” w kadrze jest Michał Szyba, prawie cztery lata temu noszony niemal na rękach.