Powrót Kamili Żuk na zawody w Finlandii

Żuk zajmuje 37. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ i jest pod tym względem drugą najlepszą Polką. Liderką kadry jest Monika Hojnisz-Staręga, która w niedzielę w Czechach zajęła 6. miejsce w biegu ze startu wspólnego.

Dwa tygodnie wcześniej w tej samej konkurencji 28-letnia chorzowianka o 3 sekundy przegrała walkę o brązowy medal mistrzostw świata w Anterselvie ze Szwedką Hanną Oeberg. Od początku sezonu w pierwszej dziesiątce zawodów PŚ znalazła się już osiem razy, co nie udało się nigdy żadnej innej polskiej biathlonistce.

Obecnie Hojnisz-Staręga zajmuje 14. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zgromadziła 422 punkty. Do dziesiątej Francuzki Julii Simon traci 45 pkt, a do końca sezonu pozostały jeszcze po dwa sprinty i biegi na dochodzenie oraz jeden bieg ze startu wspólnego – łącznie maksymalnie 300 pkt.

– Celem jest miejsce w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej na koniec sezonu, choć zdaję sobie sprawę, że nie będzie o to łatwo. Chciałoby się również w którymś z biegów stanąć na podium. Na pewno pomogłoby to w realizacji tego pierwszego celu – powiedziała Hojnisz-Staręga, cytowana w portalu biathlon.pl.

Polskę w Kontiolahti reprezentować będzie także Kinga Zbylut, a w rywalizacji mężczyzn – Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek i Andrzej Nędza-Kubiniec.

W klasyfikacji generalnej prowadzą broniąca Kryształowej Kuli Włoszka Dorothea Wierer oraz siedmiokrotny triumfator PŚ (2012-18) Francuz Martin Fourcade. Ich przewaga nad konkurentami jest jednak nieznaczna i w obu przypadkach liderzy mogą zmienić się jeszcze przed ostatnią rundą cyklu, zaplanowaną na 20-22 marca w Oslo-Holmenkollen.

Inna sprawa, czy zawody w Norwegii w ogóle się odbędą. Władze kraju zarekomendowały odwołanie wszystkich imprez z udziałem minimum 500 osób. We wtorek Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) wydała komunikat, w którym zapowiedziała analizę, co to oznacza dla Pucharu Świata.

Zawody w Finlandii rozpoczną się w czwartek od sprintu na 10 km mężczyzn (początek 15.30). W piątek na dystansie 7,5 km ścigać się będą kobiety (15.30). Na sobotę zaplanowano biegi na dochodzenie (13.45 mężczyzn i 2 godziny później kobiet), a w niedzielę odbędą się supermikst (13.15) i sztafeta mieszana 4×7,5 km (15.15).

Skład reprezentacji Polski. Kobiety: Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk (obie AZS AWF Katowice), Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko).

Mężczyźni: Łukasz Szczurek, Andrzej Nędza-Kubiniec, (obaj BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec).

Komentarze