Prezydent Katowic wskoczył do wody

Od środy mieszkańcy Katowic nie muszą jeździć do sąsiednich miast, by móc popływać. W stolicy województwa śląskiego otwarto właśnie pierwszy z trzech basenów.


Docelowo z Basenu Brynów, którego uroczyste otwarcie miało miejsce dziś, będzie mogło korzystać 550 osób, ale obecnie – ze względu na pandemię – w obiekcie może przebywać jednocześnie połowa z nich.

Za godzinę trzeba zapłacić 8 (bilet normalny) oraz 4 złote (bilet ulgowy) i już można korzystać m.in. z 6-torowej niecki o długości 25 metrów o głębokości od 120 do 180 centymetrów, 80-metrowej zjeżdżalni, brodzika do nauki pływania, masażu wodnego, gejzerów, grzybka wodnego, wanny jacuzzi oraz sauny (20 groszy za minutę pobytu w tej strefie).

Jednym z pierwszych, którzy wypróbowali basen był prezydent Katowic Marcin Krupa. – Jak mam skoczyć? – pytał nieśmiało stojąc na słupku. – Na główkę – usłyszał do jednego z „kibiców”. – Na dechę – podpowiedział drugi. – Na bombę panie prezydencie – szepnął ktoś nieśmiało i po chwili prezydent Krupa był w wodzie, wybierając tę pierwszą opcję. Nie dopłynął jednak do końca, bo na brzegu czekali przedstawiciele mediów.

– Dla mnie to jest wyjątkowy dzień, bo wreszcie udało się uruchomić pierwszy z trzech basenów, o których mówiłem w swojej kampanii wyborczej w 2014 roku – mówił Marcin Krupa podczas uroczystego otwarcia i prezentacji obiektu mieszczącego się przy ulicy Kościuszki 104.

To na wniosek prezydenta w Katowicach i przy aprobacie Rady Miasta mają powstać trzy bliźniacze mniejsze baseny (drugi – w dzielnicy Burowiec – ma zostać otwarty w przyszłym tygodniu, budowa trzeciego – w dzielnicy Zadole – została wstrzymana w ubiegłym roku, gdyż miasto zerwało kontrakt z wykonawcą inwestycji ze względu na opóźnienia w realizacji) zamiast jednego dużego aquaparku, gdyż takimi od lat dysponują Ruda Śląska, Tychy czy Dąbrowa Górnicza.

Budowa Basenu Brynów (powierzchnia 4675m²) trwała prawie 3 lata, kosztowała 37,7 miliona złotych, zarządza nim – podobnie jak pozostałymi – spółka Katowickie Wodociągi, a funkcję dyrektora do spraw eksploatacji powierzono radnemu Tomaszowi Szpyrce. – Zakładam, że na trzech obiektach basenowych zatrudnionych zostanie 60 osób – powiedział dyrektor Szpyrka.

Fot. Marek Hajkowski

Komentarze