Priorytetowe zakupy GieKSy

GKS Katowice poinformował we wtorek oficjalnie o zakontraktowaniu dwóch nowych piłkarzy.

Zawodnikami przedostatniego zespołu pierwszej ligi zostali 30-letni defensor Czech Radek Dejmek oraz 22-letni środkowy pomocnik Callum Rzonca. Obaj związali się umowami z „GieKSą” do końca bieżącego sezonu z opcją przedłużenia na kolejny rok.

Dejmek ma bogate doświadczenie z gry na polskich boiskach. Przez pięć lat (2013-2018) reprezentował drużynę Korony Kielce. Pierwsze lata swojej przygody z piłką spędził w Slavii Praga, której jest wychowankiem. Stamtąd trafił do Slovana Liberec. Następnie grał na wypożyczeniu w belgijskim Oud-Heverlee Leuven. W lipcu 2013 roku przeniósł się z 1.FK Przíbram do Kielc. Rundę jesienną sezonu 2018/2019 spędził na Cyprze grając dla Pafos FC. Rozegrał także 13 meczów w reprezentacjach młodzieżowych Czech.

– Ściągnięcie zawodnika na pozycję stopera było priorytetem z uwagi na kontuzję Mateusza Kamińskiego. Radek Dejmek to bardzo doświadczony gracz, który będzie w stanie unieść presję związaną z tym, w jakiej jesteśmy obecnie sytuacji. Ponadto to zawodnik doskonale znający realia polskiej piłki nożnej i liczymy na to, że wprowadzi do szatni wiele jakości. Jako zawodnik zagraniczny pełnił funkcję kapitana drużyny ekstraklasowej, co jest świadectwem jego piłkarskiej klasy – mówi Tadeusz Bartnik, dyrektor sportowy GKS-u.

Rzonca jest pochodzącym z Leeds Anglikiem. Rozpoczynał w drużynie Huddersfield Town FC, następnie grał w Barnsley FC i York City FC, z którym zadebiutował w piłce seniorskiej na poziomie National League. Stamtąd trafiał na wypożyczenia do Stamford A.F.C. I Harrogate Town A.F.C, natomiast w lipcu 2017 roku zasilił szeregi North Ferriby United z Northern Premier League. Następnie po Rzoncę sięgnęło Zagłębie Sosnowiec, dla którego zagrał 19 meczów na poziomie 1 ligi oraz Ekstraklasy.

– Callum Rzonca sprawdził się w warunkach 1 ligi. W poprzednim sezonie był istotnym elementem drużyny walczącej o awans i potrafił jej pomóc umiejętnościami. Zmieniliśmy system naszej gry, więc potrzebujemy dwóch defensywnych pomocników. To młody i perspektywiczny gracz, który może grać na pozycjach numer sześć i numer osiem – rekomenduje Anglika Tadeusz Bartnik.

Dodajmy, że od wczoraj trenują z GieKSą i pozostaną w Katowicach trzej utalentowani, nastoletni zawodnicy Rozwoju Katowice: napastnik Bartosz Marchewka, bramkarz Bartosz Neugebauer i obrońca Bartosz Baranowicz. To efekt zawartej w 2017 roku umowy, która obejmuje m.in. wzajemne wspieranie się w szkoleniu młodzieży oraz wymianę zawodników.

 

ZC

 

Na zdjęciu: Callum Rzonca, 22-letni Anglik via Sosnowiec dotarł do stolicy Górnego Śląska.