Protest sędziów. Może być paraliż

Na 30 i 31 października sędziowie piłki nożnej planują ogólnopolski strajk.


Do sędziów nie tylko kibice często mają pretensje. O popełnianie rażących błędów, o faworyzowanie jednej z drużyn, wreszcie ogólnie o niekompetencję. Jakiś czas temu miałem okazję rozmawiać z działaczem z Wrocławia, spotkaliśmy się n meczu III ligi. Oceniając pracę sędziego, też zauważył jego potknięcia i rażące pomyłki, ale cierpko zauważył: – We Wrocławiu mamy problemy z obsadą spotkań. Ludzie nie garną się do pracy w gwizdkiem, bo splendor a wysłuchiwanie co tydzień wyzwisk i obelg to nic przyjemnego.

Teraz sędziowie piłki nożnej planują ogólnopolski strajk. Chcą zasygnalizować problem, jakim jest między innymi niskie wynagrodzenie.

Planowany przez arbitrów protest będzie przeprowadzony 30 i 31 października. Niektórzy już teraz wysyłają plany urlopowe do przełożonych.

Póki co nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za organizację tego protestu. W mediach społecznościowych głos zabiera coraz większa liczba sędziów, szczególnie tych z niższych lig. Nie podoba im się wiele rzeczy, zwłaszcza brak podwyżek, które zostały obiecane jakiś czas temu. W niektórych związkach okręgowych kwoty ryczałtów sędziowskich zostały zwiększone, jednak ich skala dla zainteresowanych nie jest zadowalająca.

Oto treść komunikatu opublikowanego przez sędziów:

Protest Sędziów Piłki Nożnej odbędzie się w dniach 30-31 października 2021 roku. Ma to na celu zasygnalizowanie problemu, jakim są skandalicznie niskie stawki sędziowskie, które w porównaniu do zarobków corocznie tracą na wartości praktycznie od 2003 roku. Obiecane podwyżki o 30-40 zł od 2022 roku nie satysfakcjonują nikogo, a rosnące koszty (w tym paliwo po 6 zł) sprawiają, że z miesiąca na miesiąc ubywa sędziów i obserwatorów w niższych ligach. Ponadto w ostatnim czasie nasilająca się agresja do sędziów i fala hejtu wylewana przez działaczy sprawia, że sędziowie nie chcą sędziować meczów. Sytuacja, jaka nastąpi w dniach 30-31.10.2021 roku nie jest żadnym buntem, a jedynie koniecznością przekazania opinii publicznej i nieświadomym działaczom skali problemu. Nie jest to również inicjatywa przedstawicieli władz sędziowskich tylko głos sfrustrowanych sędziów piłkarskich. Arbitrzy to większości pasjonaci, którzy pragną z najwyższą fachowością prowadzić zawody piłkarskie, ciągle doskonaląc swój warsztat. Chcą za to otrzymywać adekwatne do bieżących zarobków wynagrodzenie. Proszę nie identyfikować z akcją żadnych konkretnych osób, a problem nie pojawił się wczoraj, tylko narasta od kilku lat!

Postulaty jakie wnosimy to:
– Zdecydowana i adekwatna do rosnących zarobków podwyżka ekwiwalentów od 1 stycznia 2022 roku,
– Ochrona prawna i związkowa dla sędziów piłkarskich w związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnim czasie (naruszenie nietykalności cielesnej sędziów), tzn. radykalne zwiększenie kar za takie zachowanie,
– Udział przedstawiciela sędziów w spotkaniu z PZPN w partycypowaniu przy tworzeniu nowych stawek od 2022 roku.

Nie ma co, na futbolowym poletku szykuje się ciekawy koniec miesiąca.


Na zdjeciu: Szykuje się niezła „jazda” z sędziami w roli głównej.

Fot. Adam Starszyński/PressFocus