Przeprowadzka Barcelony i Niemiec z Chelsea w Realu

Real Madryt w tym tygodniu zakontraktował niemieckiego obrońcę, Antonio Ruedigera.


Szkoleniowiec piłkarzy FC Barcelona,42-letni Xavi Hernandez naciska na władze katalońskiego klubu na jak najszybsze sprowadzenie na Camp Nou dwóch zawodników: polskiego napastnika Roberta Lewandowskiego i francuskiego obrońcy Julesa Kounde. Były gwiazdor Barcy chciałby mieć obu zawodników do dyspozycji już w lipcu, aby móc zabrać ich na amerykańskie tournee swojego zespołu. Według medialnych doniesień kierownictwo „Dumy Katalonii” jest gotowe zapłacić za „Lewego” 40 mln euro, ale Bayern jest skłonny go odstąpić za… 50 mln euro.

Dogadani z ratuszem

W tym tygodniu Barcelona oficjalnie potwierdziła, że doszła do porozumienia z miejskim ratuszem w sprawie gry pierwszego zespołu na Estadi Olimpic Lluis Companys w sezonie 2023/2024. Prace na Camp Nou związane z przebudową obiektu mają rozpocząć się jeszcze tego lata, ale w najbliższym sezonie Blaugrana dalej będzie tam rozgrywała swoje mecze. W następnym sezonie przeniesie się jednak na Stadion Olimpijski położony w dzielnicy Sants-Montjuic i na wzgórzu Montjuic, od którego wziął swoją nazwę. Obiekt pomieści 55 tysięcy widzów, więc Barca będzie miała ograniczoną frekwencję w sezonie 2023/2024. Klub ze stolicy Katalonii nie tylko stoi w obliczu problemu spadku przychodów ze sprzedaży biletów, ale też będzie musiał przeprowadzić pewne prace na stadionie i w jego otoczeniu, co potwierdził prezydent klubu Joan Laporta.

– Jestem szczęśliwy, że możemy zagrać na tym symbolicznym stadionie, który jest punktem odniesienia dla miasta – powiedział. – Dziękujemy za umożliwienie nam podzielenia się tym olimpijskim duchem miasta Barcelona. To zaszczyt, przywilej i duma. Zagramy tutaj podczas największych prac nad Espai Barca.

Barcelona zobowiązała się dostosować obiekty olimpijskie, które już są w bardzo dobrym stanie oraz zmodernizować pewne usługi i przestrzenie pomocnicze, jak trybuna prasowa, szatnie i wewnętrzny parking. Przygotowaniem stadionu będzie zajmowała się Barca. Będziemy musieli ułatwić dostęp 55 tysiącom ludzi, dlatego trzeba wzmocnić transport publiczny, plan mobilności i poprawić otoczenie.

Kibice… rotacyjnie

Klub z Camp Nou szacuje koszty związane z grą na Montjuic na 15-20 milionów euro. – Myślę, że to najlepszy sposób na świętowanie 30-lecia igrzysk olimpijskich. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że możemy powitać Barcelonę. Mamy nadzieję, że to będzie znakomity czas, a w Les Corts powstanie wspaniały obiekt, który przyniesie korzyści podmiotowi i sąsiadującemu otoczeniu. Jesteście w najlepszym możliwym miejscu na rozegranie przez Barcelonę sezonu lub tyle, ile klub zdecyduje. Ratusz musi tylko przyspieszyć inwestycje, które zostały już zaplanowane w kontekście dostępu do Montjuic, opiewające na 7,2 miliona euro, z czego 64% zapłaci FC Barcelona – powiedział przedstawiciel władz miejskich Jaume Collboni.

Laporta poinformował, że Barcelona wkrótce sfinalizuje umowę, która ma poprawić jej sytuację finansową. – Za kilka dni dźwignia praw telewizyjnych zostanie uruchomiona, a potem z większym spokojem będziemy zajmować się następną. Myślę, że zamknięte zostaną 2-3 operacje, aby mieć dodatni kapitał własny, zmniejszyć zadłużenie i dokonać inwestycji, żeby nasze zespoły były bardziej konkurencyjne.

Prezydent Barcy odniósł się też do problemu ograniczonej pojemności stadionu. – Pracujemy nad systemem rotacyjnym, aby odbywało się to w sposób demokratyczny. Chcemy, żeby wszyscy socios mogli przychodzić na mecze. Postaramy się, żeby jak najwięcej kibiców miało dostęp do obiektu.

Niemiec z Chelsea

Real Madryt zaprezentował w poniedziałek Antonio Ruedigera jako nowego piłkarza swojej drużyny. Niemiec przed południem pomyślnie przeszedł badania medyczne, po których stawił się w ośrodku klubu w Valdebebas. W klubowych budynkach w obecności swojej żony, dwójki dzieci, rodziców i brata podpisał 4-letni kontrakt z Los blancos, został przedstawiony przez prezesa, spotkał się z dziennikarzami i wyszedł na boisko w koszulce „Królewskich”. Ujawniono, że 29-latek będzie grać z numerem 22, który przejmuje od Isco, któremu wygasła umowa i pożegnał się z Realem.

„Królewscy” pozyskali Niemca na zasadzie wolnego transferu po wygaśnięciu jego umowy z Chelsea. Ruediger dołączył do klubu z Londynu w styczniu 2017 roku z AS Roma i rozegrał w nim 202 mecze, w których zaliczył 12 goli i 7 asyst. Z drużyną ze Stamford Bridge wygrał Ligę Mistrzów, Ligę Europy, Superpuchar Europy, klubowe mistrzostwo świata oraz Puchar Anglii. Poza tym od 2014 roku gra w pierwszej reprezentacji Niemiec, w której zaliczył już 53 występy z 2 golami oraz zdobyciem Pucharu Konfederacji. Po prezentacji niemiecki obrońca rozpoczął urlop i jest spodziewany w Madrycie w pierwszej połowie lipca na starcie przygotowań do nowego sezonu.


Na zdjęciu: Antonio Ruediger (z prawej) dołączył do ekipy mistrza Hiszpanii i zwycięzcy tegorocznej Ligi Mistrzów.

Fot. PressFocus