Przygoda ich życia

Z Niżnego Nowogrodu pisze Michał Zichlarz

W starciu z silnymi rywalami w grupie G narodowy zespół Panamy, który debiutuje w MŚ, był bez szans. Choć trzymał się do przerwy, to najpierw przegrał 0:3 z Belgią, a potem został rozjechany przez Anglię 1:6. Obecni na tym drugim meczu w Niżnym Nowogrodzie dziennikarze z Panamy pokazywali zdjęcia, jak wyglądały ulice ich miast w trakcie rozgrywanych meczów. Zupełne pustki, a wszyscy z przejęciem oglądali spotkania mistrzostw świata. Dziś ostatnie starcie z Tunezją w grupie H w Sarańsku. Kibice w Panami liczą, że w starciu z rywalem z Afryki Północnej uda im się wywalczyć jakieś punkty czy punkt.

Trener zbeształ piłkarza

– Na pewno wyciągniemy odpowiednią lekcję z tego turnieju, tak, żeby jeszcze lepiej przygotować się do kolejnych mistrzostw świata w Katarze za cztery lata – podkreśla Hernan Dario Gomez, kolumbijski selekcjoner Panamczyków.

Jak w wielu innych kadrach, także w ekipie z Ameryki nie zabrakło kontrowersji i nieporozumień. Po pierwszym meczu przeciwko Belgii trener Gomez miał mocno zrugać Edgara Barcenasa. – Jak zawsze, są dziennikarze, którzy piszę rzetelnie, ale wielu jest też takich, którzy szukają sensacji i doszukują się nie wiadomo czego. Nic takiego nie miało miejsca. Zresztą o całej sprawie nie napisały media panamskie, ale inne – tłumaczył się z całej sytuacji Gomez, który na mundialach prowadził reprezentacje Kolumbii, Ekwadoru i teraz Panamy.

Dobra prezentacja

– Napisał o tym reporter AFP na podstawie fotografii. Barcenas pochyla się skulony, jakby płakał, a koło niego stał Gomez. Nieważne. Dla nas Panamczyków istotne było to, że mogliśmy wziąć udział w takim święcie, jak piłkarski mundial. Szczególnie w pierwszej połowie spotkania z Belgią pokazaliśmy charakter. Pokazaliśmy, że potrafimy grać. Myślę, że była to dobra prezentacja Panamy. Teraz trzeba zrobić wszystko, żeby dobrze zaprezentować się w ostatnim grupowym spotkaniu przeciwko drużynie Tunezji i znaleźć się na kolejnych mistrzostwach – podkreśla Edgardo Augusto Vidal z panamskiej telewizji RPC.