Przyszli mistrzowie na Śląskim

Od dzisiaj do niedzieli na chorzowskim obiekcie rozgrywane będą zawody w lekkiej atletyce.

XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży rozpoczęła się 28 czerwca i potrwa do 19 sierpnia. Zawodnicy rywalizują w 33 sportach, w 14 miastach województwa śląskiego oraz 7 miastach poza województwem. Do zawodów przystąpiło łącznie 4411 zawodników. XXIV letnia Olimpiada to 144 konkurencji o randze mistrzostw Polski juniorów młodszych oraz 38 konkurencji o randze mistrzostw Polski juniorów.

Na Stadionie Śląskim w dniach 27-29 lipca odbędą się zawody w lekkiej atletyce. Zawodnicy zmierzą się w następujących konkurencjach: bieg na 100, 200, 400, 800, 1500 oraz 3000 metrów, bieg przez płotki na 100 (kobiety), 110 (mężczyźni) oraz 400 metrów, sztafeta 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem, rzut młotem, chód na 5 (kobiety) i 10 km (mężczyźni), siedmiobój (kobiety) oraz dziesięciobój (mężczyźni).

Wejście dla publiczności bramą nr 8. Wstęp bezpłatny!

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym (juniorzy młodsi i juniorzy), organizowane od 1995 r. Od 2012 r. olimpiada odbywa się w trzech blokach: sporty zimowe, sporty umysłowe, sporty halowe i letnie.

– Mistrzem świata nie zostaje się od razu. To długotrwały i mozolny proces rozpoczęty w wieku szkolnym. Olimpiady młodzieżowe to pierwszy krok ku tytułom w wyczynowym sporcie, początek budowania kariery i sportowej pozycji. Wiem, że każdemu z uczestników utkwi ona w pamięci – podkreśla Krzysztof Koniusz, prezes Śląskiej Federacji Sportu, w przeszłości  dwukrotny złoty medalista olimpiad młodzieży, rozgrywanych w latach siedemdziesiątych pod nazwą „Spartakiada Młodzieży” oraz utytułowany szablista, drużynowy wicemistrz świata w szabli z roku 1986.