Puchar Polski. Honory dla siatkarza

Rozgrywki o Puchar Polski wkraczają w decydującą fazę. Na placu boju pozostało już tylko osiem drużyn, sześć najwyżej sklasyfikowanych w PlusLidze po pierwszej fazie rundy zasadniczej: ZAKSA, ONICO Warszawa, Jastrzębski Węgiel, Cerrad Czarni Radom, PGE Skra oraz Aluron Virtu Warta Zawiercie i dwie drużyny wyłonione z kwalifikacji, w których brały udział ekipy z niższych klas rozgrywkowych, czyli BBTS Bielsko-Biała oraz Stal Nysa. Turniej finałowy z udziałem zwycięzców dzisiejszych meczów odbędzie się w najbliższy weekend we Wrocławiu.

Równie szanse

Najciekawiej powinno być w Kędzierzynie-Koźlu. ZAKSA podejmuje Skrę. Dla wielu to przedwczesny finał. Od lat stanowią bowiem krajowy, absolutny top. – Kto wygra? Szanse oceniam po połowie – krótko odparł Roberto Piazza, trener ekipy z Bełchatowa.

Opierając się na wynikach zdecydowanie wyżej stoją akcję kędzierzynian. Po swojej stronie będą mieć kibiców, a w lidze kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Jako jedyni jeszcze nie przegrali. Mają już na koncie 14 triumfów. Bełchatowianie natomiast zaliczyli kilka wpadek. Są dopiero na szóstej pozycji w PlusLidze. Ostatnio jednak ich forma zdecydowanie poszła do góry. W Lidze Mistrzów wygrali bardzo ważny mecz z Recycling Volley Berlin i to na jego terenie. Wszystko wskazuje zatem na to, że kryzys mają za sobą. – Berlin to już przeszłość. Teraz musimy myśleć o tym, co przed nami, a czeka nas bardzo trudny rywal, jakim jest ZAKSA. Musimy zmierzyć się z liderem PlusLigi, który wygrywa z każdym po kolei – ocenił Piazza.

Warto też dodać, że w poprzednim sezonie ZAKSA spisywała się równie dobrze, a Pucharu Polski nie zdobyła. Przegrała też mistrzostwo na rzecz Skry.

Powrót Achrema

Pozostałe pary ćwierćfinałowe nie są aż tak wyrównane, może poza Cerrad Czarni Radom – Aluron Virtu Warta Zawiercie. W lidze zawiercianie zostali rozbici przez Czarnych i pałają chęcią rewanżu. A potencjał mają, by to zrobić. Kilka dni temu w lidze ograli ONICO Warszawa, prezentując znakomitą grę. – Nasz zespół jest na tyle dobry, by w Radomiu powalczyć o awans do Final Four. Jedziemy po zwycięstwo – zapowiedział Kamil Semeniuk, przyjmujący ekipy z Zawiercia.

Dobrą informacją dla wszystkich fanów „Jurajskich rycerzy” jest powrót po kontuzji do zespołu Aleka Achrema. Białorusin na początku sezonu doznał kontuzji kolana i od tamtej pory się leczył. W poniedziałek wznowił zajęcia z zespołem i pojechał do Radomia.

Faworytów dwóch

Jastrzębski Węgiel i ONICO Warszawa zmierzą się z kwalifikantami. Jastrzębianie zagrają na wyjeździe z BBTS Bielsko-Biała i patrząc na ich formę – wygrali trzy mecze, tracąc zaledwie seta – powinni łatwo zwyciężyć. – Gramy dobrze. Musimy więc kontynuować naszą pracę i być skoncentrowanym, bo teraz zaczyna się ważny okres w naszej grze – stwierdził Julien Lyneel, lider jastrzębskiej drużyny i kurtuazyjnie dodał. – Trzeba szanować BBTS, to dobry zespół.

– To będzie naprawdę fajne wydarzenie, żeby sprawdzić swoje umiejętności z plusligowym zespołem. Zaprezentować swoją dobrą siatkówkę i spróbować powalczyć. Jastrzębianie w tym roku mają bardzo dobry zespół. Potwierdzeniem tego jest ich pozycja w tabeli PlusLigi. Naprawdę trudno będzie znaleźć ich słaby punkt, ale postaramy dać z siebie wszystko – zapowiedział Sebastian Adamczyk, środkowy BBTS.

Warszawianie jadą z kolei do Nysy. To będzie szczególna podróż dla ich atakującego Bartosza Kurka. Bohater ostatnich mistrzostw świata właśnie w Nysie zaczynał swoją wielką karierę. Władze opolskiego miasta też nie zapomniały o siatkarzy. Podjęły decyzję o przyznaniu mu honorowego obywatela Nysy. – Najlepszy siatkarz świata, mistrz świata, najlepszy sportowiec roku w Polsce, zatem myślę, że tytuł trafia w najlepsze, najbardziej godne ręce w Polsce. Na dzisiaj do nikogo innego trafić nie mógł, bo jednak jest to nysanin, który, miejmy nadzieję, jak najszybciej wróci do Nysy, zamieszka u nas i wzmocni nasz zespół siatkarzy – powiedział Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy w rozmowie z Radiem Opole.

Władze miasta odpowiednie dokumenty mają wręczyć Kurkowi przed dzisiejszym spotkaniem., które cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Wszystkie bilety sprzedały się w zaledwie godzinę.

DZISIAJ GRAJĄ

1/4 FINAŁU
KĘDZIERZYN-KOŹLE, 17.30: ZAKSA – PGE Skra Bełchatów
BIELSKO-BIAŁA, 18.00: BBTS – Jastrzębski Węgiel
RADOM, 20.30: Cerrad Czarni – Aluron Virtu Warta Zawiercie
NYSA, 20.30: Stal – ONICO Warszawa

 

Na zdjęciu: Kibice w Nysie wykupili wszystkie bilety, by zobaczyć w akcji Bartosza Kurka.

 

Komentarze