Puchar Polski siatkarzy. Powrót do Orbity

Wrocławska hala Orbita będzie areną turnieju finałowego o Puchar Polski. Do stolicy Dolnego Śląska zawody wracają po trzech latach przerwy.


Po raz ostatni Wrocław gościł najlepsze drużyny Pucharu Polski w 2019 roku. Trofeum zdobyła wówczas Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, pokonując w finale Jastrzębski Węgiel 3:1. W kolejnym roku z powodu wybuchu pandemii, rywalizacji nie udało się dokończyć, z kolei w 2021 roku turniej finałowy odbył się w Krakowie.

– Wrocław to bardzo ważne miasto na siatkarskiej mapie Polski i cieszę się, że kibice w tym mieście będą mogli obejrzeć pasjonujący turniej o to ważne trofeum. Cieszę się, że zawody wracają do Wrocławia – powiedział Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

Trofeum broni ZAKSA. Najpierw jednak musi dostać się do finałowej czwórki. Wszystkie drużyny, które będą walczyć we Wrocławiu, poznamy w pierwszym tygodniu lutego.

W tym sezonie zmieniony został regulamin rozgrywek Puchar Polski. W pierwszej rundzie, oprócz zwycięzców z eliminacji regionalnych, rywalizowały wszystkie drużyny PlusLigi i I ligi.

– Uznaliśmy, że należy jeszcze bardziej wzmocnić rangę rozgrywek. Ekipom z najwyższej klasy rozgrywkowej doszedł udział w jeszcze jednej rundzie, ale jestem przekonany, że dla dobra naszej dyscypliny, jej rozwoju i wykorzystania potencjału w przyszłości jest bardzo ważne, że wielkie plusligowe ekipy zagościły w mniejszych ośrodkach i mogły pokazać się kibicom – ocenił Popko.

Pierwszy raz rozgrywki o Puchar Polski przeprowadzono 90 lat temu. Trzykrotnie były przerywane na kilka lat. Od sezonu 1980/81 odbywają się już rokrocznie. Na liście zdobywców Pucharu Polski jest 27 zespołów. najwięcej razy to trofeum zdobywały: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (8) oraz PGE Skra Bełchatów i Indykpol AZS Olsztyn (po 7).


Fot. Paweł Andrachiewicz/PressFocus