Punktują jak wielcy

Raków w obecnych rozgrywkach zdobywa średnio prawie 2,5 punktu na mecz.


Lider ekstraklasy nie znalazł swojego pogromcy od września. Częstochowianie tworzą niebywałą wręcz serię 20 meczów bez porażki w lidze i Pucharze Polski. Raków pewnie zmierza w kierunku mistrzostwa Polski. Jeżeli nie zdarzy się kataklizm, to podopieczni Marka Papszuna osiągną historyczny wynik. W dodatku mogą to zrobić z bardzo dobrym wynikiem średniej punktowej. Obecna wynosi 2,42 punktu na mecz, a przecież może być ona jeszcze wyższa.

Już byliby w pucharach

Wicemistrzowie Polski w 24 kolejkach zdobyli obecnie 58 punktów. To naprawdę dużo, co potwierdza ligowa tabela. Przewaga częstochowian nad wiceliderem, Legią wynosi dziewięć oczek. To ostatni zespół, który może im zagrozić. Trzeci w tabeli Lech ma już 18 „oczek” straty. Tak więc nawet i za dwie kolejki Raków zapewni sobie w najgorszym przypadku wicemistrzostwo Polski. Cel jednak jest inny.

Częstochowianie chcą tytułu. Nie mowa jedynie o zespole czy sztabie szkoleniowym. W klubie czuć wręcz pewność, że nie uda się już Legii odrobić straty. Raków punktuje w obecnym sezonie nad wyraz dobrze. Podopieczni Marka Papszuna mają już na koncie 58 punktów. To wynik, który bez większych kłopotów zapewniłby Rakowowi miejsce w kwalifikacjach do europejskich pucharów większości ostatnich sezonów ligowych (nie licząc już „oczek” zdobywanych w grupie mistrzowskiej). Co ciekawe w sezonach 2001/2002, 2010/2011 i 2011/2012 już zapewniliby sobie tytuł!

Jak Wisła sprzed lat

Częstochowianie zasłużyli tym samym na podziw, szczególnie że przy utrzymaniu obecnej dyspozycji mogą przebić najlepszy wynik punktowy w XXI wieku na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Obecnie lideruje w tych statystykach Legia Warszawa (81 punktów w 37 meczach w sezonie 2012/2013). Częstochowianie mogą poprawić tą statystykę. Jeżeli nie straciliby punktów do końca sezonu, to mogą mieć na swoim koncie nawet i 88 „oczek”. Oczywiście, trudno będzie osiągnąć taki wynik, zważywszy szczególnie na natłok spotkań i potencjalny mecz w finale Pucharu Polski.

Trzeba także do tego dodać osłabienia składu, które zapewne prędzej czy później nastąpią. Jest to już teraz widoczne. W ostatnim spotkaniu sztab szkoleniowy wicemistrza Polski zgłosił do kadry meczowej 18 zawodników. Pozostali leczyli kontuzje lub odpoczywali z powodu nadmiaru kartek. Rywalizacja ze Śląskiem, czy też poprzednia z Pogonią udowodniła jednak, że nawet pomimo osłabień częstochowianie zdołali wygrać i strzelić nawet sześć goli. Kadra Rakowa, choć nie będąca wystarczająco szeroka, jest odpowiednia, by zdobyć tytuł i być może nawet bić ligowe rekordy. Najbliższe spotkanie będzie ważne. W końcu częstochowianie nie od dzisiaj mają ogromne problemy w rywalizacjach z Cracovią.

NAJWYŻSZE ŚREDNIE PUNKTOWE W EKSTRAKLASIE W XXI WIEKU

SEZON KLUB MECZE PUNKTY ŚREDNIA PKT/MECZ

  • 2007/08 WISŁA KRAKÓW 30 77 2,57
  • 2003/04 WISŁA KRAKÓW 26 65 2,5
  • 2022/23* RAKÓW CZĘSTOCHOWA 24 58 2,42
  • 2004/05 WISŁA KRAKÓW 26 62 2,38
  • 2002/03 WISŁA KRAKÓW 30 68 2,26

* – sezon nadal trwa


Na zdjęciu: Częstochowianie zachwycają i pną się w historycznych rankingach.

Fot. Łukasz Sobala/PressFocus