Raczej bez Cavaniego

Reprezentacja tego zaledwie 4-milionowego kraju dwa razy zdobyła mistrzostwo świata, a mistrzem Ameryki Południowej była piętnaście razy, czyli niemal… dwukrotnie więcej, aniżeli wielka Brazylia. Na mundialu w Rosji zespół Oscara Tabareza znów gra znakomicie. W fazie grupowej nie stracił gola i zainkasował komplet punktów. W 1/8 finału odesłał do domu mistrza Europy, Portugalię, z Cristiano Ronaldo w składzie…

Uprzykrzyć im życie

Przed meczem o półfinał z Francją, Urugwajczycy nie są faworytami. Ale „Trójkolorowi”, dysponujący przecież znakomitą siłą ognia, obawiają się żelaznej obrony „Celestes”. Piłkarze z Ameryki Południowej nawet nie ukrywają, że będą się starali uprzykrzyć Francuzom życie. – Sprawimy, by nasz rywal nie miał miejsca. Aby nie mógł grać swobodnie piłką i aby nie czuł się komfortowo. Taki jest nasz styl i to nasza największa broń – przekonuje Diego Laxalt. To jeden z piłkarzy – symboli tej reprezentacji Urugwaju. Dlaczego? Bo w klubie, włoskiej Genoi, 25-letni zawodnik przeważnie gra na lewym skrzydle. Podczas mundialu występuje jednak w obronie i ze swoich zadań wywiązuje się co najmniej przyzwoicie. Siła defensywna Urugwaju to jedno. A drugie, to ogromna niepewność związana z występem Edinsona Cavaniego. Autor dwóch bramek w meczu z Portugalią nie skończył tamtego spotkania ze względu na kontuzję.

Nie ta klasa

– Poczułem ukłucie w łydce i musiałem zejść z boiska – powiedział piłkarz, a trener Tabarez uspokajał, że należy poczekać na wyniki badań. Te przeprowadzono w niedzielę, ale do dziś nie wiadomo, jak poważny jest uraz zawodnika. „El Matador” nie trenował z zespołem we wtorek i w środę. A na jednej z fotografii, zrobionej z ukrycia, widać, że samo poruszanie sprawia mu trudności. Wiele zatem wskazuje na to, że gwiazdor Paris Saint-Germain opuści dzisiejszy mecz. Kto może zastąpić go w wyjściowym składzie? Najpewniej Cristhian Stuani, który zagra u boku Luisa Suareza. To 31-letni napastnik hiszpańskiej Girony, który w minionym sezonie strzelił 19 goli w La Liga. To niezły, a nawet całkiem dobry wynik, niemniej jednak wszyscy w Urugwaju zdają sobie sprawę z tego, że piłkarz ten nie reprezentuje takich umiejętności, jak Cavani. Ostatniego gola w narodowych barwach strzelił we wrześniu… 2015 roku. W towarzyskim meczu przeciwko Panamie.