Radość po grze nerwów

Zmiana selekcjonera dwa dni przed meczem z Portugalią i remis 3:3, z trudem wywalczone zwycięstwo z Iranem. Z Marokiem mieli dużą przewagę, ale tylko zremisowali. Jednak wynik 2:2 okazał się dla nich zwycięski. Portugalia także zremisowała z Iranem i Hiszpanie zajęli 1. miejsce w grupie. W niedzielę na Łużnikach w 1/8 finału zmierzą się z Rosją.

Do Kaliningradu przyjechało wielu marokańskich imigrantów z krajów zachodniej Europy i zdominowali na trybunach Hiszpanów. W 14 minucie mieli powód do radości. Nieporozumienie Andresa Iniesty z Sergio Ramosem wykorzystał Khalid Boutaib, popędził na bramkę i między nogami Davida De Gei posłał piłkę do siatki. Maroko zdobyło pierwszego gola na tym mundialu i pierwszego w finałach od 1998 roku.

Radość „Lwów Atlasu” trwała kilka minut. Iniesta naprawił swój błąd, z jego podania Isco wyrównał i nie zdołał mu przeszkodzić Achraf Hakimi, klubowy kolega z Realu Madryt. Hiszpanie chcieli pójść za ciosem, ale zapędzeni w ataku o mało nie zapłacili za to stratą drugiego gola. Boutaib znów znalazł się przed ich bramkarzem, jednak De Gea tym razem wygrał pojedynek. Marokańczycy zaczęli faulować, protestować i sędzia w ciągu 9 minut czterokrotnie ukarał ich żółtą kartką.

Hiszpanie mogli schodzić na przerwę z prowadzeniem, ale Diego Costa nie trafił w piłkę, mając przed sobą pustą bramkę. Za to na początku drugiej połowy mogli gola stracić. De Gea w ostatniej chwili wybił piłkę przed szarżującym Mbarkiem Boussoufą, który pod nieobecność Medhiego Benatii pełnił funkcję kapitana zespołu. Po chwili Nordin Amrabat, zawodnik hiszpańskiego Leganes, mocnym strzałem z dystansu trafił w poprzeczkę! W 61 minucie bliski zdobycia drugiego gola był Isco, po jego „główce” zmierzającą w górny róg piłkę wybił Romain Saiss. Za to bezbłędna okazał się „główka” Youssefa En Nesyriego, który kilka minut po wejściu na boisko, po rzucie rożnym, zdobył drugą bramkę dla Maroka. W doliczonym czasie, także po rzucie rożnym, Iago Aspas piętą wyrównał. Sędzia miał wątpliwości, ale analiza VAR zdecydowała.

Grupa B

Hiszpania – Maroko 2:2 (1:1) 5 gwiazdek

0:1 – Boutaib, 14 min (bez asysty), 1:1 – Isco, 19 min (asysta Iniesta), 1:2 – En Nesyri, 81 min (głową, asysta Fajr), 2:2 – Aspas, 90+1 min (asysta Carvajal)

HISZPANIA: De Gea – Carvajal, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba – Busquets, Thiago Alcantara (74. Marco Asensio) – David Silva (84. Rodrigo), Isco, Iniesta – Diego Costa (74. Aspas). Trener Fernando HIERRO.

MAROKO: Munir – Dirar, Da Costa, Saiss, Hakimi – El Ahmadi, Boussoufa – N. Amrabat, Belhanda (64. Fajr), Ziyech (85. Bouhaddouz) – Boutaib (72.En Nesyri). Trener Herve RENARD.

Sędziował Rawszan Irmatow (Uzbekistan). Widzów 33212. Żółte kartki: El Ahmadi, N. Amrabat, da Costa, Boussoufa, Munir, Hakim, Fajr.