Nowa – stara „miotła”

Następcą trenera Grzegorza Mokrego w Miedzi Legnica został niespełna 36-letni Radosław Bella.


Było pewne jak amen w pacierzu, że po zakończeniu sezonu 2022/2023 w Miedzi Legnica dojdzie do zmiany trenera. Jednakże tempo dokonania roszady oraz nazwisko sukcesora Grzegorza Mokrego jest dla wielu zaskoczeniem. Opiekę nad zespołem z Kaczawy powierzono bowiem jego asystentowi, Radosławowi Belli.

Skok asystenta

Niespełna 36-letni (urodzony 9 sierpnia 1987 roku) Bella z „Miedzianką” jet związany – z krótkimi przerwami – od wielu lat. Do klubu z Legnicy dołączył we wrześniu 2015 roku, gdzie ówczesny dyrektor Akademii Miedzi Janusz Kudyba powierzył mu funkcję koordynatora najniższych grup szkoleniowych. W latach 2017-2019 prowadził drugą drużynę zielono-niebiesko-czerwonych w rozgrywkach III grupy 3. ligi, prowadząc zespół w 68 meczach ligowych oraz 4 spotkaniach okręgowego Pucharu Polski.

Potem przez dwa sezony związany był z Akademią Piłkarską Śląska Wrocław, prowadząc zespół w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Poza pracą w Miedzi i Śląsku związany był jeszcze z SMS-em Junior Wrocław oraz kobiecym zespołem AZS-u Wrocław. W czerwcu ubiegłego roku rozpoczął kurs UEFA PRO.

Radosław Bella do „Miedzianki” powrócił w czerwcu 2021 roku, zostając asystentem trenera Wojciecha Łobodzińskiego. Taką samą funkcję pełnił w sztabie szkoleniowym Grzegorza Mokrego. Podczas meczów Miedzi w PKO BP Ekstraklasie w minionym sezonie dwukrotnie pełnił funkcję pierwszego trenera.

W 7. kolejce zastępował pauzującego za kartki Wojciecha Łobodzińskiego. Zielono-niebiesko-czerwoni pokonali wówczas 2:1 Lechię Gdańsk. Po zdymisjonowaniu trenera Łobodzińskiego Radosław Bella prowadził „Miedziankę” w meczu z Cracovią (1:1).

Zaszczyt i wyzwanie

– Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie, ale również wielkie zobowiązanie wobec ludzi, którzy mi zaufali i sympatyków klubu – powiedział Radosław Bella po nominacji na łamach oficjalnej strony klubowej. Właśnie zaczyna się być może najważniejszy czas mojego trenerskiego życia i czuję, że jest to odpowiednie miejsce i odpowiedni czas.

Miniony sezon nie skończył się tak, jak wszyscy planowaliśmy i nie ukrywam, iż czuję ogromną wewnętrzną złość. Najbliższy okres dzielę na dwie części. Pierwszą będzie „zamknięcie” poprzedniego sezonu: spisanie wniosków, analiza meczów, zawodników, planu treningowego oraz wszystkich rzeczy, które pomogą mi uzyskać odpowiedź, gdzie popełniliśmy błędy – dodaje Radosław Bella.


Czytaj także:

Przerwana seria Górnika, ale nie jest źle

Gra o życie w elicie!

Bella: Celem nauka piłkarskiego rzemiosła


Od środy rozpoczęła się praca naszego sztabu nad planowaniem procesu treningowego, szukaniem wzmocnień oraz dopinaniem wszystkich szczegółów, by rozpocząć przygotowania w jak najbardziej wymagającym środowisku. Jak będzie grała Miedź w nadchodzącym sezonie? Nie ma innej możliwości w dzisiejszej piłce nożnej niż bycie intensywnym. Wymagania jakie stawia współczesny futbol są tak wysokie. Musimy mieć piłkarzy, którzy będą spełniać wymogi taktyczne w taki właśnie sposób.

Chciałbym zbudować drużynę, mającą dużo energii w każdym swoim działaniu. Chcę zespołu bezpośredniego, który kontroluje to, co dzieje się na boisku. Wierzę w taki futbol i od pierwszego dnia to będzie nasz sposób gry – mówi Radosław Bella.

Pięć sparingów

Zespół znad Kaczawy na pierwszym wspólnym treningu po przerwie urlopowej spotka się 19 czerwca. Przez dwa dni sztab szkoleniowy przewiduje badania motoryczne oraz medyczne. Plan przygotowań legniczan obejmuje pięć sparingów, ale zielono-niebiesko-czerwoni zamierzają zagrać towarzysko także z Karkonoszami Jelenia Góra. Data spotkania zostanie ustalona, gdy poznamy terminarze ligowe obu drużyn.

W dniach 3-8 lipca Miedź przebywać będzie na zgrupowaniu w Wałbrzychu. – Od 19 czerwca rozpoczniemy pracę nad budową nowej drużyny i określonego sposobu grania – powiedział trener Bella. – Oprócz tego skupimy się nad aspektami fizycznymi i rozwijaniu intensywności. Czasu jest mało, dochodzić na pewno będą nowi piłkarze, niemniej wszystko jest w naszych rękach i nie mogę się doczekać początku treningów.

Letnie sparingi Miedzi:

24.06 – Zagłębie Lubin (w)

1.07 – Śląsk Wrocław (w)

5.07 – Sandecja Nowy Sącz (Wałbrzych)

8.07 – Odra Opole (Wałbrzych)

15.07] – KKS 1925 Kalisz (d).


Na zdjęciu: Trener Radosław Bella w najbliższym sezonie będzie pracował na własny rachunek.

Fot. miedzlegnica.eu


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.