Raków Częstochowa. Dwumecz na równo

Raków w sparingowym dwumeczu z Wisłą Płock raz wygrał, raz przegrał.


Marek Papszun desygnował do gry w obu spotkaniach dwie różne „jedenastki”. Pierwsza składała się z piłkarzy, którzy najprawdopodobniej będą pierwszym wyborem szkoleniowca częstochowian w ekstraklasie i w europejskich pucharach. Jest tylko jedno zastrzeżenie – nie znalazł się w niej żaden młodzieżowiec. W drugiej było ich więcej. Mowa o Kacprze Trelowskim, Oskarze Krzyżaku i Szymonie Czyżu.

Rezerwowi nie podołali

Całkiem podobną taktykę zastosował Pavol Stano, trener Wisły, choć ten starał się mieszać. Przykładem może być występ Adama Chrzanowskiego, wykupionego z włoskiego Pordenone Calcio czy Dominika Furmana, który na początku czerwca przedłużył kontrakt z zespołem z Płocka.

Pierwsza odsłona rywalizacji przebiegła zgodnie z planem częstochowian. Raków na początku spotkania, za sprawą Ivana Lopeza wyszedł na prowadzenie. Hiszpan po przerwie dołożył jeszcze drugie trafienie. Swoją bramkę zdobył także Vladislavs Gutkowskis, który wykorzystał podanie Frana Tudora. Chorwat wrócił z kolei na swoją nominalną pozycję, a więc prawe wahadło. Jak pokazała rywalizacja z Wisłą – korzysta na tym zawodnik, jak i drużyna.

W drugim meczu nie było tak przyjemnie. Najpierw do bramki Kacpra Trelowskiego trafił Damian Michalski. Po przerwie prowadzenie podwyższył Adrian Szczutowski, a dwie minuty później wynik zamknął Kristian Vallo. Tym samym porażką z Wisłą częstochowianie zakończyli przygotowania do rundy jesiennej. Bilans meczów towarzyskich jest korzystny dla Rakowa. Na cztery rywalizacje drużyna trenera Papszuna wygrała trzy, a jedną przegrała.

Wraca do domu

Teraz częstochowianie wracają do domu, by powoli przygotowywać się do spotkania o Superpuchar Polski. Rywalizacja w Poznaniu odbędzie się w przyszłą sobotę, 9 lipca. W kolejnych tygodniach Raków rozpocznie rywalizację w ekstraklasie, a także europejskich pucharach. Oznacza to, że zespół nie będzie miał wiele czasu na odpoczynek.

Podobnie jest także w innych działach wicemistrza Polski. Raków oficjalnie ogłosił, że z klubem żegna się Daniel Mikołajewski. Obrońca poprzedni sezon spędził w Podbeskidziu, którego jest wychowankiem. Pierwszoligowiec z Bielska-Białej ostatecznie zdecydował się wykupić stopera z zespołu wicemistrza Polski, który nie wiązał z nim przyszłości. Łącznie rozegrał dla Rakowa 14 spotkań, w których nie zdobył gola, ani nie zaliczył asysty.

I sparing

Wisła Płock – Raków Częstochowa 0:3 (0:1)

Bramki: Lopez (8, 53), Gutkovskis (58).

Żółte kartki: Sekulski – Rundić

WISŁA P.: Kamiński (63. Zieliński) – Zbozień (70. Krywociuk), Rzeźniczak, Krywociuk (46. Szulek), Tomasik – Kocyła (70. Lewandowski), Rasak (70. Gerbowski), Lesniak, Wolski (81. Krzyżański) – Sekulski (70. Walczak), Lewandowski (46. Kvocera). Trener: Pavol STANO.

RAKÓW: Kovaczević – Racovitan, Arsenić, Rundić – Tudor, Gwilia, Papanikolaou, Wdowiak, Lopez, Kun – Gutkovskis (68. Piasecki). Trener: Marek PAPSZU


II sparing

Wisła Płock – Raków Częstochowa 3:0 (1:0)

Bramki: Michalski (29), Szczutowski (74), Vallo (76).

Żółta kartka: Chrzanowski

WISŁA P.: Gradecki (61. Lodziński) – Pawlak, Michalski, Kapuadi, Chrzanowski (46. Drapiński) – Warchoł (77. Krzyżański), Furman (66. Szwoch), Szwoch (46. Mokrzycki) – Vallo (46. Cielemęcki), Kolar (66. Szczutowski), Davo (66. Vallo).

RAKÓW: Trelowski – Svarnas, Krzyżak, Courtney-Perkins – Długosz, Sapała (68. Czyż), Lederman, Sturgeon (58. Piasecki), Czyż (62. Szelągowski), Sorescu – Musiolik (68. Vieira).


Na zdjęciu: Raków zakończył okres przygotowawczy w Sochocinie dwumeczem z Wisłą Płock.
Fot. Łukasz Sobala/Pressfocus