Raków Częstochowa. Wreszcie coś się ruszyło!

Częstochowa zbyt długo czeka na obiekt piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Zbyt długo, bo w tej sprawie przez lata podejmowano wiele działań pozorowanych i prowizorycznych. Gdy w lipcu poprzedniego roku Raków otrzymał wsparcie ze strony senatora Prawa i Sprawiedliwość i kandydata na prezydenta Częstochowy Artura Warzochy, który zadeklarował daleko idąca pomoc w kwestii pozyskania środków na ten cel, wydawało się, że sprawa tak czy inaczej znajdzie swój szczęśliwy finał. Wszystko jednak trwało i przeciągało się w czasie.

Dlatego dziś zespół walczący o ekstraklasę ma stadion prowizoryczny, za który wielu, włącznie z piłkarzami, po prostu się wstydzi. Tak było zwłaszcza podczas ostatnich pucharowych meczów z Legią i Lechią, gdy na Limanowskiego zawitali znamienici gości, a spotkanie oglądały w telewizji rzesze ludzi. „Skansen Limanowskiego wizytówką miasta” – taki transparent wywiesili kibice Rakowa w ostatnią środę. Być może dał on wielu osobom do myślenia.

Czwartkowa sesja rady miała wlała jednak w serca kibiców i nie tylko solidną porcję nowych nadziei, że coś w końcu się ruszy, bo nie ma co ukrywać, czasu Raków ma coraz mniej. W jej trakcie przegłosowano zabezpieczenie środków miejskich na rozbudowę stadionu.

Zaplanowano, że na zadanie „Prace przygotowawcze i wkład własny do rozbudowy infrastruktury sportowej w Częstochowie, w tym budowa Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie” zapisane zostaną nakłady w łącznej kwocie 37,7 mln zł (z limitami wydatków: 13,7 mln zł na 2019 r., 20,2 mln na 2020 r. oraz 3,8 mln zł na 2021 r.). Źródłem pokrycia większości tegorocznych miejskich wydatków na inwestycję ma być kredyt bankowy.

Tym samym rozpoczęto prace przygotowawcze do inwestycji. 5 kwietnia miasto podpisało umowę na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, którą opracują poznańskie firmy Demiurg Project SA i Demiurg sp. z. o.o., za kwotę blisko 331 tys. zł. Opracowanie dokumentu zajmie dwa miesiące, a następnie ruszy przetarg na realizację prac budowlanych.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że modernizacja obiektu przy Limanowskiego uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 10 mln zł, w ramach „Planu Rocznego”, co nie wyklucza możliwości starania się przez miasto o dodatkowe środki w ramach „Planu Wieloletniego”.