Raport zza kurtyny – czyli ligowcy na start!

Przerwa w rozgrywkach trwała tym razem wyjątkowo krótko – zaledwie 48 dni. Jutro czekają nas pierwsze starcia tegorocznej fazy zmagań. A już za kolejne dwa i pół miesiąca poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania, nurtujące nas od lata. Pogratulujemy nowym mistrzom Polski oraz drużynom, które reprezentować będą nasz kraj w europejskich pucharach. Jednocześnie spadkowiczom złożymy życzenia szybkiego powrotu do ekstraklasy – choćby tylko kurtuazyjnie…

1. LECHIA GDAŃSK

Wydarzenie
Pieniądze, pensje, zaległości – te słowa kibice (i piłkarze…) w Gdańsku mogli odmieniać tej zimy przez wszystkie przypadki. Finanse Lechii z pewnością nie są tak płynne, jak płynnych było wiele boiskowych akcji drużyny, które zapewniły święta w fotelu lidera tabeli Lotto Ekstraklasy. Sytuację klubu pilotuje komisja licencyjna, a zawodnicy przed wylotem do Turcji postanowili nawet w ramach protestu ogłosić… ciszę medialną. Te kwestie z pewnością nie ułatwiają pracy trenerowi Piotrowi Stokowcowi.
Problem
Bezpośrednio wiąże się z „wydarzeniem”. Dodać do tego jeszcze można – na co też nie pozostaje zapewne bez wpływu sytuacja finansowa – puste pole w rubryce „wzmocnienia”. Do Gdańska nie trafił tej zimy ani jeden zawodnik, a przecież Lechia ostatnimi czasy kojarzyła się raczej z trendem zupełnie odwrotnym.
Prognoza: Podium.

2. LEGIA WARSZAWA

Wydarzenie
„Odstrzelenie” Arkadiusza Malarza. Rutynowany golkiper, który niejednokrotnie zakładał w stołecznym zespole opaskę kapitana, stał się intruzem. Początkowo znalazł się na liście piłkarzy udających się na pierwsze zimowe zgrupowanie, ale rychło z niej zniknął. Podobno dowiedział się o tym w ostatniej chwili, a do Portugalii zdążył polecieć tylko jego sprzęt treningowy. Na boisku przy Łazienkowskiej nie jest już potrzebny jako zawodnik. Zaproponowano mu pracę trenera młodzieży, ale ofertę… „honorowo” odrzucił.
Problem
Jeśli sprawy pójdą w złym kierunku, obrońcy tytułu mogą zostać z jednym w pełni zmotywowanym napastnikiem – Sandro Kulenoviciem. Jose Kante wyjechał do Hiszpanii, a Carlitos może niebawem wylecieć do USA. Tymczasem Jarosław Niezgoda w ostatnich tygodniach konsekwentnie trzymany był na bocznym torze…
Prognoza: Mistrz Polski.

3. LECH POZNAŃ

Wydarzenie
O poznańskiej drużynie najgłośniej było w momencie, gdy ogłoszono transfer Timura Żamaletdinowa z moskiewskiego CSKA. Młodzieżowy reprezentant Rosji to napastnik ze sporym potencjałem, przez co na wschodzie głosy odnośnie jego oddania były podzielone. Tym bardziej że Lech wypożyczył 21-latka, zapewniając sobie możliwość wykupienia go po sezonie. Dla „Kolejorza” to naprawdę świetny układ, dzięki któremu Christian Gytkjaer zyskał groźnego konkurenta do gry w pierwszym składzie.
Problem
Adam Nawałka przyszedł do Lecha na krótko przed zakończeniem jesiennego grania, dlatego okres przygotowawczy miał być momentem, w którym były selekcjoner poukłada drużynę wg własnego pomysłu. Poznaniacy przegrali jednak aż 4 z 5 sparingów, przez co trudno przewidzieć, czego można się po nich spodziewać.
Prognoza: Grupa mistrzowska.

Adam Nawałka w rozmowie z Joao Amaralem. Panowie zastanawiają się, dlaczego Lech przegrał cztery z pięciu zimowych sparingów… Fot. Piotr Kucza/400mm.pl

4. JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Wydarzenie
Takich ruchów transferowych w Białymstoku dawno nie było. Transfer wymienny z Wisłą Kraków ma okazać się świetnym posunięciem dla jednych i dla drugich. Jaga kupiła za ok. 750 tys. euro wyróżniających się piłkarzy – Jesusa Imaza i Martina Kosztala, oddając mniej potrzebnych, Łukasza Burligę i Lukasa Klemenza. Jakościowo na plus. Przynajmniej na papierze.
Problem
Właśnie liczba owych zmian w kadrze tej zimy może sprawić, że zespół będzie potrzebował czasu na zrozumienie i zgranie. Jagiellonia pozyskała sześciu nowych piłkarzy, którzy docelowo mają grać w wyjściowym składzie. Z drugiej strony odeszło kilku kluczowych zawodników, a przebudowa może doprowadzić do tego, że klub z Białegostoku wystawi jedenastkę bez ani jednego Polaka…
Prognoza: Podium.

5. POGOŃ SZCZECIN

Wydarzenie
Hitem transferowym zimy było sprzedanie do Cagliari Sebastiana Walukiewicza. Za stopera, którego kilkanaście miesięcy wcześniej lekką ręką oddała warszawska Legia, szczeciński klub zainkasował cztery miliony euro, a umowa została tak skonstruowana, że młodzieżowy reprezentant kraju do końca bieżących rozgrywek nadal będzie grał w Szczecinie jako piłkarz wypożyczony. „Duma Pomorza” w zamian zakontraktowała utalentowanego fińskiego napastnika Santeriego Hostikkę oraz Japończyka Jina Izumisawę i Jakuba Bratkowskiego z krakowskiej Wisły.
Problem
Osłabiona została defensywa Pogoni, bo zespół opuścił filar obrony, Gruzin Lasza Dwali. Szczecinianie sprzedali go do Ferencvarosu Budapeszt za pół miliona euro. Ponadto z drużyny odeszli Sebastian Rudol (do rumuńskiego Sepsi Gheorge), który także – w razie potrzeby – grał na pozycji stopera oraz Dawid Błanik, który został wypożyczony do Odry Opole. W zimowej przerwie Pogoń nie zdołała wygrać ani jednego sparingu, a tylko raz zremisowała.
Prognoza: Grupa mistrzowska.

6. PIAST GLIWICE

Wydarzenie
Tomasz Jodłowiec tak dobrze poczuł się w gliwickim klubie, że po zakończeniu wypożyczenia z Legii do Piasta odrzucał jakiekolwiek inne rozwiązania niż dalszą współpracę ze śląskim klubem. Nic więc dziwnego, że cała „para” została włożona w ponowne wypożyczenie byłego reprezentanta Polski. Zespół trenera Waldemara Fornalika nie został osłabiony, ale też wzmocniony. Wiosna ma pokazać czy siła tkwić będzie w zgraniu i w automatyzmach.
Problem
Na chwilę obecną Piast ma wyrównaną kadrę i gdy wszyscy są zdrowi sztab szkoleniowy ma alternatywy. Końcówka jesień okazała, że kumulacja pauz związanych z kartkami i kontuzjami oznacza kłopoty, zwłaszcza w ofensywie. Kluczowe może być więc zdrowie przede wszystkim ofensywnych pomocników i skrzydłowych, którzy napędzają ataki i okazje bramkowe gliwiczan.
Prognoza: Grupa mistrzowska.

7. KORONA KIELCE

Wydarzenie
Zima w Kielcach przebiegała w stosunkowo spokojnych nastrojach, ale Korona doznała jednej bardzo poważnej straty. Klub opuścił bowiem Elhadji Pape Diaw, który za ok. milion złotych powędrował do francuskiego Angers. Senegalczyk był podstawowym obrońcą kielczan, jednym z najlepszych zawodników, ale chciał przenieść się do Francji, gdzie mieszka jego żona. W Koronie wyrobił sobie bardzo dobrą markę, przez co jesienią otrzymał nawet powołanie do kadry narodowej swojego kraju.
Problem
Zbyt wielu kłopotów w Koronie nie mają, szczególnie że jak na potencjał tego zespołu, idzie im naprawdę nieźle. Pytanie jednak brzmi, czy uda się utrzymać miejsce w pierwszej ósemce, tym bardziej po odejściu Diawa? Dobrze, że okienko transferowe jest wciąż otwarte, bo „złocisto-krwiści” nie sięgnęli jeszcze po żadne zastępstwo dla Senegalczyka.
Prognoza: Grupa spadkowa.

8. WISŁA KRAKÓW

Wydarzenie
Fakt, że klub w ogóle istnieje. W ratowanie Wisły po raz kolejny aktywnie włączyli się kibice, którzy w ciągu doby kupili akcje spółki za 4 mln złotych. A poza tym działo się całe mnóstwo. Do klubu wrócił Jakub Błaszczykowski, a po drugim skrzydle biegać będzie Sławomir Peszko. W ten sposób Wisła dorobiła się całkowicie nowej ofensywy. Na papierze wygląda to efektownie, jednak Maciej Stolarczyk musiał całkowicie przebudować zespół. Przecież zimą odeszło aż siedmiu ważnych zawodników.
Problem
Choć poczyniono wiele kroków w dobrą stronę, klub nadal nie jest w stabilnej sytuacji. W gabinetach trwa przygotowanie spółki do sprzedaży nowemu inwestorowi. Dopóki do tego nie dojdzie, wciąż mogą zdarzać się poślizgi w wypłatach. Piłkarze liczą, że nie będą już musieli czekać na pieniądze, więc trwa walka o zapewnienie stabilizacji.
Prognoza: Grupa mistrzowska.

9. CRACOVIA

Wydarzenie
Zima przebiegła dość spokojnie, więc wydarzeniem była nominacja Michała Probierza na wiceprezesa klubu. To jedyny trener w ekstraklasie, który równocześnie zasiada w zarządzie. Prezes Janusz Filipiak po raz kolejny umocnił jego pozycję w klubie. Przy okazji ugłaskał kibiców, którzy chcieli, aby pionem sportowym nie zajmował się inny wiceprezes, Jakub Tabisz. Probierz przyjął propozycję z wdzięcznością. Interesuje go zarządzanie klubem. W 2017 roku chciał zostać współwłaścicielem większościowego pakietu akcji Śląska Wrocław.
Problem
Cracovia potrzebuje więcej jakości w ofensywie. Airam Cabrera nie ma solidnej konkurencji na pozycji wysuniętego napastnika. Jesienią solidnej rywalizacji brakowało też na skrzydłach. Ma to zmienić pozyskanie Bojana Czeczaricia i Sergi Hancu, jednak w ich przypadku trudno być pewnym, że okażą się prawdziwym wzmocnieniem.
Prognoza: Grupa mistrzowska.

10. ARKA GDYNIA

Wydarzenie
W tym roku Arka obchodzi 90-lecie, a świętowanie zacnego jubileuszu rozpoczęto od prezentacji… nowego autokaru, którym na mecze podróżować będzie zespół. Drużyna, która w zimowych sparingach prezentowała się więcej niż przyzwoicie. Gdynianie wygrali cztery mecze i odnotowali jeden remis, a warto zaznaczyć, że mierzyli się z zespołami, które mają za sobą doświadczenie z występów w europejskich pucharach. O tym jednak raczej w tym sezonie w Gdyni się nie marzy.
Problem
Arce brakuje armat. Zimą klub zamierzał pozyskać napastnika, ale to się nie udało. Prezes Wojciech Pertkiewicz zdradził, że był już dogadany z Portugalczykiem Rafą Lopesem z Boavisty Porto, ale klub ten w ostatniej chwili zablokował transfer. Nie udało się też wypożyczyć z Lecha Poznań Pawła Tomczyka.
Prognoza: Grupa spadkowa.

11. ZAGŁĘBIE LUBIN

Wydarzenie
1,5 mln euro. Tyle otrzymało Zagłębie za transfer do włoskiej Genoi Filipa Jagiełły. Dodatkowo klub z Lubina ugrał coś dla siebie, bo zawodnik, przez najbliższe pół roku, pozostanie w Zagłębiu. Niezłe pieniądze pozwoliły osłodzić nieco gorycz po tym, jak okazało się, że „Miedziowi” nie będą partycypować w profitach za transfer Krzysztofa Piątka. Tak stanowią przepisy międzynarodowe. Jagiełło sam zaznaczył, że chciał zostać w Polsce jeszcze przez pół roku, a dodatkowo obiecał, że nie zamierza odstawiać nogi.
Problem
Z reguły Zagłębie należało do klubów, które w każdym okienku transferowym starały się wzmocnić kadrę. Tym razem było inaczej. Ekipę „Miedziowych” uzupełnił – na razie – tylko jeden zawodnik. Patryk Sysz z Górnika Łęczna, który nigdy w życiu nie kopnął piłki na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Czy to wystarczy?
Prognoza: Grupa spadkowa.

12. MIEDŹ LEGNICA

Wydarzenie
Przez sześć lat walczył z Miedzią o ekstraklasę. Gdy tego dokonał, zagościł tam tylko na pół roku. Wojciech Łobodziński, który w tym sezonie rozegrał 16 spotkań o ligowe punkty, opaskę kapitana pierwszej drużyny zamienił w styczniu na rolę grającego asystenta trenera III-ligowych rezerw legnickiego klubu. 36-letni boczny pomocnik uznał, że to dobry moment, by płynnie przejść na drugą stronę rzeki i zostawić pole do popisu młodszym. Nie ma jednak wątpliwości, że sportowo wciąż dawałby w elicie radę.
Problem
Czy Bośniak Bożo Musa będzie tym, który uzdrowi dziurawą defensywę Miedzi? Jesienią beniaminek stracił aż 35 goli – gorsza pod tym względem była tylko Wisła Płock, Górnik Zabrze i Zagłębie Sosnowiec. Blok obronny ekipy trenera Dominika Nowaka nie okazał się monolitem również w zimowych sparingach – legniczanie ani jednego nie zakończyli z czystym kontem strat.
Prognoza: Degradacja.

13. WISŁA PŁOCK

Wydarzenie
Wisła zaplątała się nieco w ekstraklasowej walce o utrzymanie, z której trudno będzie się jej wydostać. Całkiem sporo działo się, jeśli chodzi o transfery, ale także sprawy czysto gabinetowe, ponieważ swoje odejście do Widzewa Łódź ogłosił dyrektor sportowy „Nafciarzy”, Łukasz Masłowski. 37-latek nie przyznawał się do tego, że odejdzie do RTS-u, ale dość szybko zmienił zdanie i… szydło wyszło z worka. Do Łodzi trafi jednak dopiero w maju, a na razie skupia się na utrzymaniu Wisły w ekstraklasie.
Problem
Czy uda się zastąpić kapitana? Około 1,5 mln euro zarobili płocczanie na sprzedaży do Rosji Damiana Szymańskiego, który w większości jesiennych meczów wybiegał z opaską kapitana na ramieniu. Reprezentant Polski był kluczową – obok Dominika Furmana – postacią środka pola Wisły i nie wiadomo, czy taka luka nie okaże się kosztowna.
Prognoza: Degradacja.

14. ŚLĄSK WROCŁAW

Wydarzenie
Po zwolnieniu Tadeusza Pawłowskiego początkowo włodarze klubu chcieli powierzyć prowadzenie drużyny dotychczasowemu asystentowi Pawłowi Barylskiemu, ale widmo degradacji spowodowało, że zimą sprowadzono Vitezslava Laviczkę, który w Czechach cieszy się dużą renomą. Do zespołu dołączyli środkowy pomocnik Krzysztof Mączyński, który zimą rozwiązał kontrakt z Legią, i reprezentant Zambii Lubambo Musonda, sprowadzony za niewielkie pieniądze z Gandzasaru Kapan (Armenia).
Problem
Problemem jest obsadzenie lewej obrony, ale to efekt kontuzji Portugalczyka Augusto i czerwonej kartki z jesieni Dorde Czotry, który musi jeszcze pauzować aż w sześciu meczach. Stąd też może się okazać, że w ostatnich dniach przed startem rywalizacji do Śląska trafi jeszcze lewy defensor, aczkolwiek na dzisiaj to wydaje się już mało prawdopodobne rozwiązanie ze względu na ograniczone możliwości budżetowe klubu.
Prognoza: Grupa spadkowa.

15. GÓRNIK ZABRZE

Wydarzenie
Zimą najgłośniej było o transferze Szymona Żurkowskiego do Fiorentiny. Włoski klub zapłacił Górnikowi za młodzieżowego reprezentanta Polski 3,7 mln euro. Ze wszystkimi bonusami ta suma ma wzrosnąć aż do 5 mln euro. Czyni to transfer „Zupy” jednym z najdroższych w historii ekstraklasy. Na szczęście dla „górników” do Serie A ten 21-letni pomocnik przeniesie się dopiero latem. Wiosną ma pomóc w walce o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Problem
Trener Marcin Brosz nie miał czasu na zgranie zespołu. Tacy piłkarze, jak Grek Giannis Mystakidis czy pochodzący z Ghany Ishmael Baidoo, dołączyli przecież do zespołu w ostatnich dniach. Do tego z powodu śniegu z perturbacjami trwają przygotowania do pierwszego ligowego starcia z Wisłą Kraków.
Prognoza: Grupa spadkowa.

16. ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

Wydarzenie
Emigracja Konrada Wrzesińskiego. Motor napędowy beniaminka wiedział od wielu tygodni, że obserwują go skauci wielu zagranicznych klubów. Liczył się ze zmianą ligi, ale pod uwagę brał kierunek zachodni lub południowy. Tymczasem zupełnie niespodziewanie wylądował w kazachskim Kajracie Ałmaty. Zagłębie traci więc jednego z dwóch najlepszych asystentów ekstraklasy (jesienią zaliczył sześć kluczowych podań i zdobył trzy bramki) i zarazem jednego z najszybszych zawodników ligi.
Problem
Do zespołu dołączyło w tym roku aż 10 nowych zawodników. Tyle samo z niego odeszło. Nie oznacza to wprawdzie, że przy Kresowej zobaczymy zupełnie nową jedenastkę wyjściową, ale dokonane roszady noszą mimo wszystko znamiona małej rewolucji. Czy na pewno wystarczy czasu, by z puzzli ułożyć ładny obrazek?
Prognoza: Grupa spadkowa.

 

Na zdjęciu: Igor Angulo za chwilę wpadnie w objęcia Szymona Żurkowskiego. Takie obrazki oglądać będziemy jeszcze tylko wiosną…