Raw Air: Słabszy występ Polaków. Triumf Słoweńca

Anże Laniszek wygrał pierwszy konkurs cyklu Raw Air na słynnej skoczni w Holmenkollen. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, zajął 9. miejsce.

W piątek Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje do pierwszego konkursu cyklu Raw Air na skoczni w Holmenkollen, a tuż przed pierwszą serią zajął drugie miejsce w kolejce treningowej. W związku z tym liczyliśmy na dobry, albo nawet bardzo dobry, występ brązowego medalisty MŚ w Planicy na dużej skoczni, ale już po pierwszej serii okazało się, że dobrze – niestety – nie będzie. Polak spisał się bowiem słabo, uzyskał jedynie 120,5 metra i zajmował miejsce w połowie pierwszej dziesiątki. Najlepszym z Polaków po pierwszej odsłonie był Kamil Stoch (124,5 metra), który zajmował 9. miejsce. Do drugiej kolejki dostał się jeszcze tylko Piotr Żyła (122,5), a Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek i Jakub Wolny zakończyli udział w rywalizacji.

W drugiej serii Kubacki wyraźnie się poprawił. Uzyskał 135 metrów i było jasne, że przesunie się w klasyfikacji. Ostatecznie skończył zawody na 9. miejscu. Bardzo słaby skok oddał Piotr Żyła, warunki wietrzne były bardzo zmienne, a wiślanin trafił na bardzo niekorzystne, który uzyskał zaledwie 106,5 metra i finalnie był 29. Z czołowej dziesiątki, a 13. miejsce, wypadł Kamil Stoch (124), a walka o zwycięstwo toczyła się bez udziału naszych reprezentantów.

Wygrał Anże Laniszek, który zaatakował z trzeciej pozycji. Słoweniec trafił na doskonały wiatr i zaledwie pół metra zabrakło mun do 140 metra! Laniszek wyraźnie pokonał Stefana Krafta, który prowadził po pierwszej serii, a także Karla Geigera, choć trzeba zaznaczyć, że Niemiec w drugiej kolejce awansował z 13. na 3. pozycję. Tuż za podium zawody ukończył Halvor Egner Granerud, ale 4. miejsce Norwega oznacza, że powiększył od przewagę nad Kubackim w klasyfikacji generalnej PŚ do ponad 300 punktów.

Liderem cyklu Raw Air, po 3 z 18 zaplanowanych serii Raw Air, został Laniszek. Kubacki jest trzeci i traci do Słoweńca 10,6 punktu. W niedzielę rozegrany zostanie drugi konkurs na skoczni w Holmenkollen, który poprzedzi wchodząca w skład klasyfikacji generalnej cyklu seria kwalifikacyjna. Jej początek zaplanowano na 11.15. Zawody rozpoczną się o 16.30.