Rekordowe tempo Teodorczyka

Henryk Górecki

Okienko transferowe zostało zamknięte w Italii 17 sierpnia, przed ligową inauguracją. Tego dnia zakończyły się negocjacje na linii Anderlecht – Udinese w sprawie Łukasza Teodorczyka. Były inne oferty dla Polaka, ale proponowano wypożyczenie, a „fiołki” chciały na dobre rozstać się z „Teo”. Zarabiał dużo, goli strzelał coraz mniej. Anderlecht chciał 7 milionów euro, tyle dostał i wszyscy są zadowoleni. Teodorczyk w Udinese ma numer 91, taki jak w Anderlechcie.

Lepiej niż Kurzawa

Po mundialu Teodorczyk nie brał udziału w przygotowaniach Anderlechtu, nie zagrał w żadnym meczu. Spodziewano się, że po zmianie nie tylko klubu, ale i kraju, będzie potrzebna aklimatyzacja. Tymczasem przystąpił do gry z marszu. Już dwa dni po podpisaniu kontraktu znalazł się w ekipie na mecz z Parmą. Wszedł na boisko w 62 minucie, po stracie drugiej bramki, przy wyniku 0:2. Podobnie jak dzień wcześniej we Francji debiutujący w Amiens Rafał Kurzawa. Jednak Amiens zdobyło tylko honorowego gola z karnego, a w przypadku Teodorczyka po 7 minutach było 2:2! Dał impuls drużynie, która kontaktową bramkę też zdobyła z karnego (sędzia skorzystał z pomocy VARu), ale na tym nie poprzestała. Udinese mogło nawet wygrać. Półgodzinny występ Teodorczyka „Gazzetta dello Sport” oceniła wysoko (nota 6,5).

Odroczony debiut Piątka

Taką samą ocenę otrzymał debiutujący w bramce Bologny Łukasz Skorupski, wypożyczony z Romy. Był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny w meczu z SPAL Ferrara, ale strzału z dystansu Słoweńca Jasmina Kurticia obronić nie zdołał. To zdecydowało o porażce 0:1. W SPAL 90 minut zagrał Thiago Cionek. Nie zadebiutował w Empoli Michał Marcjanik, mecz z Cagliari spędził na ławce. W następnej kolejce Empoli zagra z Genoą, gdzie Krzysztof Piątek też czeka na debiut w Serie A. Po tragedii w Genui, gdzie zawalił się most i było wiele ofiar, mecz pierwszej kolejki Milan – Genoa został odwołany. Zostanie rozegrany 31 października. Z tego powodu pauzowała też Sampdoria (Bartosz Bereszyński, Karol Linetty, Dawid Kownacki), która miała zagrać z Fiorentiną (Bartłomiej Drągowski). Ten mecz odbędzie się 19 września.

Falstart Interu

Z czterech klubów, jakie mają Włosi w tym sezonie w fazie grupowej Ligi Mistrzów, wygrały Juventus, Napoli i Roma. Tylko Inter się nie popisał. Przeciw Sassuolo zagrali pozyskani latem: Asamoah, Keita Balde, de Vrij, Martinez, Politano, a także wicemistrzowie świata Periszić i Brozović. Przegrali 0:1. Inter doznał czwartej z rzędu porażki z Sassuolo. Przegrywa z nim u siebie i na wyjeździe. A jeszcze kilka lat temu gromił go 7:0…

Napoli pokonało Lazio 2:1, Arkadiusz Milik zdobył bramkę w trzecim z kolei meczu (dwa w sparingach z Wolfsburgiem i Borussią Dortmund). Trener Napoli Carlo Ancelotti miał udany powrót do ligi włoskiej po 9 latach. Juventus wygrał z Chievo 3:2, Wojciech Szczęsny miał dwa strzały na bramkę i obu nie obronił, ale nie obwiniano go za to.

Justin syn Patricka

Edin Dżeko w 89 minucie zapewnił Romie zwycięstwo 1:0 z Torino. Kilka minut wcześniej Bośniak trafił w słupek. Przy bramce asystował debiutujący w lidze włoskiej Holender Justin Kluivert. Pozyskany z Ajaksu syn Patricka, który przed 20 laty też grał w Serie A, jeden sezon w Milanie. Stamtąd przeszedł do Barcelony. Torino też miało szanse – Wenezuelczyk Tomas Rincon trafił w poprzeczkę, sędzia anulował gol Hiszpana Iago Falque po konsultacji z VAR. Trener „Toro” Walter Mazzari nie wytrzymał emocji i został odesłany na trybuny.

1. kolejka

Sassuolo – Inter 1:0 (1:0)

1:0 – Berardi (27. karny). Widzów 18000.

SASSUOLO: Consigli – Lirola, Magnani, Ferrari, Rogerio, Duncan, Magnanelli, Bourabia (64. Sensi), Berardi, Boateng (85. Babacar), Di Francesco (74. Boga),

INTER: Handanović – D’Ambrosio, de Vrij, Miranda, Dalbert (46. Periszić), Politano, Vecino, Martinez (69. Keita Balde), Brozović (86. Karamoh), Asamoah, Icardi.

Bologna – SPAL Ferrara 0:1 (0:0)

0:1 – Kurtić (71). CK Nagy (Bologna – 90). Widzów 21158.

Empoli – Cagliari 2:0 (1:0)

1:0 – Krunić (14), 2:0 – Caputo (51). Widzów 7335.

Parma – Udinese 2:2 (1:0)

1:0 – Inglese (43), 2:0 – Barilla (59), 2:1 – De Paul (65. karny), 2:2 – Fofana (69). Widzów 13141.