Remis GieKSy w Niepołomicach

Konfrontacja wicelidera z trzecią drużyną pierwszoligowej tabeli zakończyła się podziałem punktów. Puszcza – GKS Katowice 1:1.

Z jednej strony GieKSa może czuć niedosyt, bo do 79. minuty prowadziła w Niepołomicach. Z drugiej zaś – w drugiej połowie nie była w stanie przejąć kontroli nad meczem i stroną znacznie groźniejszą byli gospodarze, którzy już po zdobyciu wyrównującej bramki usiłowali pójść za ciosem, dlatego w ostatecznym rozrachunku bardziej usatysfakcjonowani podziałem punktów mogli być katowiczanie.

Prowadzenie objęli w doliczonym czasie pierwszej połowy. Po rzucie rożnym egzekwowanym przez Rafała Figla sędzia Łukasz Szczech dopatrzył się zagrania piłki ręką jednego z niepołomiczan. Stołeczny arbiter długo „var-ował” tę sytuację, wydawało się nawet w którymś momencie, że zasłoni już ekran i jedenastki nie podyktuje, ale ostatecznie został jeszcze na kilkadziesiąt sekund przed monitorem, by wskazać na „wapno”. Rzut karny na gola zamienił Jakub Arak. Dla napastnika GieKSy, który miał długą serię bez trafienia do siatki, była to trzecia bramka w trzecim z rzędu występie.

Wtedy podopieczni Rafała Góraka, który rozpoczął trzecią setkę meczów z katowickim herbem, mogli liczyć, że przerwą passę Puszczy. Na swoim stadionie pozostaje niepokonana od ponad półrocza, przez ten czas zanotowała 6 zwycięstw. Tej soboty dorzuciła do tego bilansu czwarty remis. Uratował go Piotr Mroziński. Defensor pokonał Dawida Kudłę, dochodząc do piłki dośrodkowanej w pole karne. Dzięki punktowi niepołomiczanie przynajmniej do jutra będą liderem tabeli Fortuna 1. Ligi, bo wyprzedzili Ruch Chorzów, który w niedzielne południe podejmie Arkę Gdynia. GKS zaś po tej kolejce osunie się z podium na pozycję nr 4 albo nr 5 (w razie zwycięstwa gdynian w Chorzowie). Był to ich 7. mecz bez porażki oraz 6. kolejny wyjazd, na którym nie został pokonany przez przeciwnika. Teraz o utrzymanie tej serii będzie trudno: w czwartkowy wieczór przy Bukowej pucharowe derby z Górnikiem Zabrze. Z powodu bojkotu atmosfera na nich będzie zapewne dużo gorsza niż choćby dziś w Niepołomicach, dokąd przyjechało kilkuset kibiców GieKSy głośno wspierających drużynę. W lidze zaś kolejny mecz dopiero za 9 dni ze Stalą Rzeszów. A następny wyjazd – za dwa tygodnie do Chorzowa…

Puszcza Niepołomice – GKS Katowice 1:1 (0:1)

0:1 – Arak, 45+2 min (karny), 1:1 – Mroziński, 79 min.

PUSZCZA: Wróblewski – Mroziński, Wojcinowicz, Sołowiej, Koj (81. Hajda) – Bartosz, Serafin, Pięczek, Thiakane (64. Siemaszko), Boguski (65. Tomalski) – Klisiewicz. Trener Tomasz TUŁACZ.

GKS: Kudła – Jaroszek, Jędrych, Janiszewski – Wasielewski, Repka (79. Urynowicz), Figiel, Rogala – Błąd (87. Szwedzik), Dudziński – Arak (80. Roginić). Trener Rafał GÓRAK.

Sędziował Łukasz Szczech (Warszawa). Żółte kartki: Koj, Serafin – Repka, Figiel, Jaroszek.