Reprezentacja. 39 odkrytych kart

Blisko 40 zawodników powołał selekcjoner Czesław Michniewicz na czerwcowe zgrupowanie oraz (cztery) mecze Ligi Narodów z Belgią, Holandią i Walią. W tym gronie znalazł się m.in. absolutny debiutant, rodowity tyszanin Jakub Kiwior.


Aż 39 zawodników otrzymało powołanie od selekcjonera Czesława Michniewicza na zgrupowanie w Warszawie oraz czerwcowe mecze z Walią, Belgią i Holandią w ramach Ligi Narodów. Będzie to czas nie tylko walki o utrzymanie w najwyższej dywizji, ale i formowania drużyny na mistrzostwa świata – równie wiele czasu na pracę z drużyną przed listopadowym wylotem do Kataru sztab kadry Polski mieć już nie będzie i również dlatego lista reprezentacyjnych nominacji jest tak długa.

Tyszanin nr 2

W porównaniu z powołaniami na marcowy mecz towarzyski ze Szkocją, będący selekcjonerskim debiutem Czesława Michniewicza, a przede wszystkim na baraż ze Szwecją o mundial, w składzie biało-czerwonych doszło do kilku przetasowań. Ostatecznie nie doczekaliśmy się sensacyjnego powołania dla I-ligowca, którym wedle spekulacji miał okazać się Hubert Adamczyk z Arki Gdynia, ale pewne niespodzianki są. B i są nowe twarze: Jakub Kiwior będzie drugim obok Arkadiusza Milika rodowitym tyszaninem w pierwszej reprezentacji. 22-latek, który jako młokos zamienił GKS Tychy na Anderlecht Bruksela, ma udany premierowy sezon w Serie A. Rozegrał 22 spotkania, a Spezia, do której trafił ze słowackiej Żyliny, plasuje się nad strefą spadkową. Kiwior występuje tam w środku pola, na pozycjach nr 6 albo 8, ale trener Michniewicz widzi dla niego miejsce niżej, w gronie stoperów. Doskonale zna go ze współpracy w młodzieżowej reprezentacji – podobnie jak Kamila Pestkę. Dla lewego obrońcy Cracovii powołanie to ukoronowanie wysokiej formy, jaką prezentuje w ostatnich tygodniach na boiskach ekstraklasy.

Walka o Sloninę

Z nieco innych powodów niż wyłącznie sportowe zaproszenie na zgrupowanie otrzymał Gabriel Slonina. 18-letni bramkarz robi furorę w amerykańskiej MLS w barwach Chicago Fire. Selekcjoner odwiedził go podczas swojego niedawnego „tournee” po USA, namawiając, by zdecydował się na grę dla Polski, czyli ojczyzny jego ojca.

– Czy Gabriel dał nam znak, że przyleci na zgrupowanie? Nie dał znaku, że nie przyleci. Jesteśmy w kontakcie, regularnie rozmawiamy. Czekamy – mówi Czesław Michniewicz.

Amerykanie też jednak zamierzają powalczyć o utalentowanego golkipera, którego do wyboru kadry USA zachęcać ma nawet były znakomity bramkarz tej reprezentacji Tim Howard. Slonina może rozegrać nawet 3 mecze w polskich barwach, by dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. By to przyspieszyć, został powołany już teraz, obok czterech innych bramkarzy. Nie ma oczywiście w tym gronie Łukasza Fabiańskiego, który zakończył już reprezentacyjną karierę, chociaż..

– Pogratulowałem Łukaszowi obrony rzutu karnego w meczu z Manchesterem City. Napisałem, że forma reprezentacyjna. W odpowiedzi Łukasz wysłał mi emotikona z wielkimi oczami – opowiada z uśmiechem Czesław Michniewicz o swojej wymianie uprzejmości z 37-latkiem z West Hamu.

Rosyjskie perturbacje

W porównaniu z poprzednim zgrupowaniem, zabraknie kontuzjowanego ostatnio Bartosza Salamona z Lecha Poznań, Arkadiusza Recy, grającego w Spezii mniej niż Kiwior i zmagającego się z urazem po niedawnym meczu z Udinese, czy Michała Helika, który spadł z Barnsley z Championship. Zaplecze angielskiej elity pożegnał też Krystian Bielik z Derby County.

– Krystian dostał ode mnie sygnał, że musi zmienić klub, bo z poziomu League One nie poleci na mundial – zdradza selekcjoner reprezentacji.
Znów – jak w marcu – Michniewicz nie będzie miał do dyspozycji Macieja Rybusa. Dwa miesiące temu oficjalnym powodem był pozytywny test na koronawirusa, choć nie brakowało opinii kibiców, że piłkarz występujący w Lokomotiwie Moskwa nie powinien reprezentować naszego kraju. Teraz Rybus ma ponoć zmienić klub, wyjechać z Rosji i również z tego powodu nie ma go w kadrze. A skoro przy Rosji jesteśmy… Przeprowadzka ma czekać też Sebastiana Szymańskiego. Ma zagrać jeszcze finał krajowego pucharu (z tego powodu zabraknie go najpewniej w pierwszym meczu LN z Walią), po czym pożegnać się z moskiewskim Dynamem i podpisać kontrakt gdzieś na zachodzie. Grzegorz Krychowiak z kolei poprosił o zwolnienie go z czwartego czerwcowego meczu – z Belgią na PGE Narodowym, jako że niedługo potem będzie musiał stawić się w Krasnodarze, do którego musi (chwilowo…?) wrócić po wypożyczeniu do AEK Ateny. Spod Akropolu do kadry wraca jego klubowy kolega Damian Szymański.

Dolecą z opóźnieniem

Poza tym, ponownie zameldują się w niej też Mateusz Klich, Jakub Kamiński, Robert Gumny, Sebastian Walukiewicz. Ten ostatni – trochę na kredyt. Defensor Cagliari długo leczył uraz, mimo to otrzymał powołanie, w odróżnieniu od Pawła Dawidowicza, który przed kilkoma dniami wrócił do walki o punkty po zerwaniu więzadeł krzyżowych.

Z Włoch przyleci za to Nicola Zalewski, robiący furorę w Romie, którego kibice domagali się już w marcu. Wtedy pomagał jeszcze „młodzieżówce”, ale jako ze straciła szanse awansu na Euro, nie ma już logicznego powodu, dla którego miałoby lewego wahadłowego zabraknąć w pierwszej reprezentacji; niezależnie od tego, na jaki system – czy z bocznymi obrońcami, czy wahadłami – zdecyduje się Czesław Michniewicz. Selekcjoner „odkurzył też” Karola Linettego, który mało gra w Torino i chce odejść.

– Jest gotów zrezygnować nawet z wysokiego kontraktu, byleby występować częściej i polecieć na mundial – mówi selekcjoner.
W marcu zdrowie nie pozwoliło przylecieć na zgrupowanie Karolowi Świderskiemu. Teraz stawi się w ojczyźnie najwcześniej ze wszystkich kadrowiczów występujących w USA, jako że za 10 dni bierze ślub. Z opóźnieniem dolecieć mają Adam Buksa, Kamil Jóźwiak i Gabriel Słonina, dlatego do dyspozycji meczowej będą raczej po inauguracji LN z Walią.

Zobaczyć go w Barcelonie…

Buksa i Świderski to dwaj z pięciu powołanych przez Michniewicza napastników.

– Jeśli gralibyśmy dwójką napastników, bardzo poważnym kandydatem do gry u boku Roberta Lewandowskiego jest dziś Buksa. W przeciwieństwie do innych, nie ma problemów w swoim klubie – zwraca uwagę Czesław Michniewicz, nawiązując choćby do perypetii Arkadiusza Milika w Marsylii. Ale raczej nie dyskusja o potencjalnym partnerze „Lewego” w polskim ataku będzie nas grzała w najbliższym czasie, lecz saga związana z jego transferem z Bayernu do Barcelony.

– Tydzień temu rozmawiałem telefonicznie z Robertem. Powiedział, że niczego nie przesądza, ale dużo się dzieje. Może zostać w Monachium, ale może też odejść. Jednego jestem pewien: gdziekolwiek będzie, tam będzie grał w pierwszym składzie. Pytacie, czy kibicuję transferowi? Odpowiem, że osobiście chciałbym widzieć Polaka w Barcelonie… – zawiesza głos selekcjoner kadry, dodając, że „Lewy” – na to wygląda – będzie z kadrą od początku do końca czerwcowego zgrupowania.

– Ale dopiero ustalimy, w ilu meczach zagra i w jakim wymiarze – precyzuje Michniewicz. Zgrupowanie reprezentacji odbędzie się w Warszawie. Pierwszy mecz – 1 czerwca we Wrocławiu z Walią, ostatni – 11 czerwca w Rotterdamie z Holandią. Kolejki nr 5 i 6 – 22 i 25 września. Wtedy mundial będzie już za pasem, dlatego w PZPN trwają gorączkowe poszukiwania sparingowych rywali. Wciąż toczą się rozmowy z Brazylią, co byłoby hitowym przetarciem przed walką na MŚ z Argentyną, lecz szanse na ich finalizację nie są duże. Na pewno nie dojdzie do skutku mecz z Urugwajem, zapytania zostały też wysłane do Chile i Kolumbii.

Wojciech Chałupczak


Wybrańcy Michniewicza
  • Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (Fiorentina), Kamil Grabara (FC Kopenhaga), Gabriel Slonina (Chicago Fire), Łukasz Skorupski (Bologna FC), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn).
  • Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), Matty Cash (Aston Villa), Kamil Glik (Benevento), Robert Gumny (FC Augsburg), Marcin Kamiński (Schalke 04 Gelsenkirchen), Tomasz Kędziora (Lech Poznań), Jakub Kiwior (Spezia), Patryk Kun (Raków Częstochowa), Kamil Pestka (Cracovia), Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor), Sebastian Walukiewicz (Cagliari), Mateusz Wieteska (Legia Warszawa), Nicola Zalewski (AS Roma).
  • Pomocnicy: Krystian Bielik (Derby County), Przemysław Frankowski (RC Lens), Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Kamil Jóźwiak (Charlotte FC), Jakub Kamiński (Lech Poznań), Mateusz Klich (Leeds United), Grzegorz Krychowiak (AEK (Ateny), Karol Linetty (Torino), Konrad Michalak (Konyaspor), Przemysław Płacheta (Norwich City), Damian Szymański (AEK (Ateny), Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa), Piotr Zieliński (Napoli), Szymon Żurkowski (Empoli).
  • Napastnicy: Adam Buksa (New England Revolution), Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia), Krzysztof Piątek (Fiorentina), Karol Świderski (Charlotte FC).

Czerwcowy rozkład jazdy Polaków
  • 1.06, 18.00: Walia (Wrocław)
  • 8.06, 20.45: Belgia (Bruksela)
  • 11.06, 20.45: Holandia (Rotterdam)
  • 14.06, 20.45: Belgia (Warszawa)

5 CZYSTYCH KONT zachował w MLS Gabriel Slonina od lutego w barwach Chicago Fire

22 WYSTĘPY w Serie A w barwach Spezii zaliczył dotąd w debiutanckim sezonie na włoskich boiskach Jakub Kiwior

1 MECZ w pierwszej reprezentacji – w ub. roku w San Marino – rozegrał Nicola Zalewski. Teraz licznik ruszy na dobre?


Ostatnie powołania Stolarczyka?

Nim powołania ogłosił Czesław Michniewicz, opublikowano kadrę reprezentacji młodzieżowej na mecze z San Marino (2 czerwca, Serravale) i Niemcami (7 czerwca, Łódź), którymi biało-czerwoni zakończą eliminacje MME 2023. Przesądzone jest po marcowych remisach z Izraelem i Węgrami, że awansu na główną imprezę wywalczyć się nie uda, a ze stanowiskiem najpewniej pożegna się selekcjoner Maciej Stolarczyk. Mówi się, że Cezary Kulesza może na jego miejsce nominować Michała Probierza.

  • Bramkarze: Filip Majchrowicz (Radomiak), Cezary Miszta (Legia Warszawa), Kacper Trelowski (Raków Częstochowa).
  • Obrońcy: Konrad Gruszkowski (Wisła Kraków), Michał Karbownik (Olympiakós Pireus), Kacper Łopata (Sheffield United FC), Ariel Mosór (Piast Gliwice), Aleksander Paluszek (Skra Częstochowa), Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok).
  • Pomocnicy: Wiktor Długosz (Raków Częstochowa), Mariusz Fornalczyk (Pogoń Szczecin), Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise), Krzysztof Kubica (Górnik Zabrze), Ben Lederman (Raków Częstochowa), Łukasz Łakomy (Zagłębie Lubin), Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Jakub Myszor (Cracovia), Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin), Łukasz Poręba (Zagłębie Lubin), Michał Skóraś (Lech Poznań).
  • Napastnicy: Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913), Bartosz Białek (VfL Wolfsburg), Kacper Sezonienko (Lechia Gdańsk).

Na zdjęciu: Czesław Michniewicz powołał na czerwcowe zgrupowanie bardzo szeroką grupę zawodników, rozpoczynając ostateczną selekcję przed listopadowym mundialem w Katarze…
Fot. Tomasz Folta/Pressfocus