Reprezentacja. Do Słowacji tylko miesiąc

W poniedziałek Paulo Sousa ogłosi szeroką kadrę na Euro 2020. Raczej znajdzie się w niej Arkadiusz Reca, który ma jednak problemy z kolanem.


14 czerwca, czyli za nieco ponad miesiąc, reprezentacja Polski rozegra pierwszy mecz na Euro 2020. Na Stadionie Kriestowskim w Sankt Petersburgu podopieczni Paulo Sousy zmierzą się ze Słowacją, czyli teoretycznie najłatwiejszym z grupowych rywali. Zanim nasz zespół zainauguruje udział w mistrzostwach rozegra jeszcze dwa spotkania towarzyskie. 1 czerwca „biało-czerwoni” zmierzą się we Wrocławiu z Rosją, a 8 czerwca – czyli na 6 dni przed starciem ze Słowacją – zagrają z Islandią w Poznaniu. Wcześniej, bo 24 maja, rozpocznie się zgrupowanie reprezentacji Polski, której bazą będzie wielkopolska Opalenica. Wcześniej selekcjoner Paulo Sousa poda szeroką kadrę na Euro 2020. Portugalczyk wstępną listę zawodników ogłosi 17 maja, czyli w najbliższy poniedziałek, w samo południe. Dokładnie nie wiadomo, ilu zawodników się na niej znajdzie, ale można spodziewać się ok. 35 nazwisk. Spośród tych graczy trener wybierze następnie 26 piłkarzy, a ostateczna kadra zostanie podana 1 czerwca. Przypomnijmy, że UEFA zwiększyła limit, bo do tej pory na wielkie turnieje można było powołać 23 piłkarzy.

– Taka decyzja ma dać drużynom bezpieczeństwo. Zapewnić sprawny przebieg i ciągłość rywalizacji w świetle pandemii COVID-19 oraz późniejszymi działaniami kwarantanny – wyjaśniła UEFA.

Dodajmy jeszcze, że do meczowego protokołu podczas Euro 2020 wpisanych będzie mogło zostać nadal 23 graczy, w tym trzech bramkarzy. 3 zawodników obejrzy mecz z trybun. Ponadto europejska federacja dopuszcza wymianę kontuzjowanego lub chorego golkipera. Wszystkie te postanowienia zmieniają postać rzeczy. Skoro na turniej można bowiem powołać o trzech zawodników więcej, to kto wie, czy Paulo Sousa, w najbliższy poniedziałek, nie pokusi się o ogłoszenie szerszej listy powołanych, która zawierać będzie nawet 40 nazwisk? Na razie jednak tego nie wiemy.


Czytaj jeszcze: Dużo grania przed nami

Na pewno w gronie powołanych zawodników nie znajdą się Jacek Góralski i Krystian Bielik. Obaj defensywni pomocnicy doznali podobnych urazów. „Góral”, występujący w Kajracie Ałmaty, doznał zerwania więzadła przedniego w kolanie i przeszedł operacje. Według medialnych doniesień słynący z nieustępliwości piłkarz intensywnie się rehabilituje, ale występ na mistrzostwach Europy jest wykluczony. W przypadku Krystiana Bielika, który urazu doznał… tydzień przed Góralskim, to już druga tak poważna kontuzja. Gracz Derby County również przeszedł zabieg, a jego zespół miał wielkie problemy z utrzymaniem się w League Championship. Ostatecznie zachował ligowy byt, a zdaniem angielskich mediów brak Polaka w składzie był główną przyczyną tego, że „Barany” do końca drżały o swoją przyszłość.
Do wczoraj sytuacje Góralskiego i Bielika były jedynymi, które mówiły o pewnych absencjach w naszej drużynie narodowej na Euro. Niestety to się zmieniło. Z powodu nadciągnięcia więzadła pobocznego w lewym kolanie do końca sezonu Serie A nie zagra Arkadiusz Reca. Piłkarz Crotone, które spadło już z włoskiej ekstraklasy, w ostatnim meczu – przeciwko AS Roma – zderzył się z Edinem Dżeko i coś zabolało go w kolanie. Polak dograł do końca pierwszej połowy, ale na drugą odsłonę już nie wyszedł.

Teraz ma pauzować przez ok. 10 dni, czyli teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by 26-letni piłkarz otrzymał powołanie na Euro 2020 i za 11 dni zameldował się na zgrupowaniu w Opalenicy. Przypomnijmy, że Arkadiusz Reca zdołał na wiosnę zyskać zaufanie Paulo Sousy. Nie tylko został powołany na mecze eliminacji MŚ w Katarze, ale w starciu z Węgrami zagrał od pierwszej minuty. Później zabrakło go na boisku w starciu z Andorą, a z Anglikami wszedł w końcówce. Gdyby jego kontuzja okazała się poważniejsza, to z pewnością portugalski szkoleniowiec musiałby sporo pogłówkować, bo wiadomo, że istnieje w naszym kraju spory deficyt zawodników występujących na lewej stronie defensywy.


Plany reprezentacji Polski
17 maja – ogłoszenie szerokiej kadry na Euro 2020 (godz. 12.00)
24 maja – początek zgrupowania w Opalenicy
1 czerwca – mecz z Rosją (T, Wrocław, godz. 20.45), ogłoszenie ostatecznej kadry na Euro 2020
8 czerwca – mecz z Islandią (T, Poznań, godz. 18.00)
14 czerwca – mecz ze Słowacją (ME, Sankt Petersburg, godz. 18.00)
19 czerwca – mecz z Hiszpanią (ME, Sewilla, godz. 21.00)
23 czerwca – mecz ze Szwecją (ME, Sankt Petersburg, godz. 18.00)


Na zdjęciu: Arkadiusz Reca nie zagra do końca sezonu Serie A. Uraz kolana nie powinien jednak przeszkodzić mu w udziale w Euro 2020.

Fot. Paweł Andrachiewicz/Pressfocus