Reprezentacja kobiet. Bez taryfy ulgowej

Choć szwajcarska impreza ma charakter towarzyski, prestiżu jej nie brakuje. Od pierwszej edycji – obecna jest już 34. – występują w niej najlepsze ekipy świata. Nic zatem dziwnego, że do Montreux Jacek Nawrocki, trener naszej reprezentacji, zabrał wszystkie czołowe zawodniczki, które obecnie ma do dyspozycji. Brakuje tylko rozgrywających, Anny Wołosz oraz Marty Wójcik. Ta pierwsza jeszcze nie zakończyła sezonu klubowego. 18 maja czeka ją występ ze swoim Imoco Volley Conegliano w finale Ligi Mistrzów. Wójcik z kolei zmaga się z drobnymi problemami zdrowotnymi. Obie do gry mają być gotowe w dalszej części sezonu. Wołosz przewidziana jest już na rozpoczynający Ligę Narodów turniej w Opolu (21-23 maja). Pod ich nieobecność grę biało-czerwonych będą prowadzić młode Marlena Pleśnierowicz oraz Julia Nowicka.

„Chrzest bojowy” mają już za sobą, przeszły go przed rokiem. Doskonale radziły sobie w meczach Ligi Narodów. Po dojściu do kadry Wołosz oraz Wójcik rywalizacja o miejsce na kolejne zawody: Ligę Narodów, turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 oraz mistrzostwa Europy będzie jednak bardzo trudna dla młodych rozgrywających. – Z jednej strony na pewno, ale z drugiej treningi z Asią oraz Martą to wielka przyjemność. Można podpatrzeć, jak wykonują poszczególne elementy i je podpatrzeć – zauważyła Marlena Pleśnierowicz. – Cieszę się, że mam okazję trenować razem z Martą. Jest świetna, bardzo pomocna. Na pewno będę korzystać z jej rad – dodała Julia Nowicka.

Zaskoczeniem w kadrze, która wyruszyła do Szwajcarii, jest obecność liderki drużyny Malwiny Smarzek. Atakująca Zanetti Bergamo miała ostatnio kłopoty zdrowotne, ale zgodnie z tym, co twierdził szkoleniowiec Polek, nie był to żaden uraz, i nawet opuściła zgrupowanie w Szczyrku, by wykonać szczegółowe badania. Na szczęście okazało się, że dolegliwość nie jest groźna. Smarzek wróciła do reprezentacji i w Montreux z pewnością będzie główną atakującą. Wspomagać ją będzie młoda Magdalena Stysiak, która wygrała rywalizację w składzie z nowo upieczoną mistrzynią Polski z ŁKS Commercecon Łódź Moniką Bociek. Wprawdzie w lidze w barwach Grot Budowlanych Łódź grała jak przyjmująca, ale z pewnością poradzi sobie również w ataku. Zanim przeszła do łódzkiego klubu, w Chemiku Police znakomicie spisywała się jako atakująca.

Turniej Montreux Volley Masters zaczyna się dzisiaj. Nasze zawodniczki zmagania rozpoczną jednak dopiero jutro. Czeka je bardzo trudne zadanie. W fazie grupowej zmierzą się z Japonią, Chinami i Niemkami. Najtrudniejsze wydaje się starcie z tą drugą ekipą. Chinki to przecież aktualne mistrzynie olimpijskie i brązowe medalistki mistrzostw świata. Japonia natomiast w tym pierwszym turnieju doszła aż do ćwierćfinału. Niemki też są wyżej klasyfikowane w rankingu światowej federacji siatkówki FIVB od naszej ekipy. Są na 15 pozycji, Polki zajmują natomiast 26 lokatę. W poprzednim roku biało-czerwone zajęły szóstą lokatę, ale pokonały bardzo mocną Brazylię.

(mic, sow)

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA TURNIEJ W MONTREUX 2019

Rozgrywające
Julia Nowicka (BKS Profi Credit Bielsko-Biała), Marlena Pleśnierowicz (Chemik Police).

Przyjmujące
Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk (obie Chemik), Olivia Różańska, Emilia Mucha (obie BKS Profi Credit).

Środkowe
Klaudia Alagierska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska (obie ŁKS Commercecon), Agnieszka Kąkolewska (Pomì Casalmaggiore/Włochy), Kamila Witkowska (Developres SkyRes Rzeszów).

Atakujące
Malwina Smarzek (Zanetti Bergamo/Włochy), Magdalena Stysiak (Grot Budowlani).

Libero
Paulina Maj-Erwardt (BKS Profi Credit), Maria Stenzel (Grot Budowlani Łódź).

Przynależność klubowa w sezonie 2018/19

MECZE POLEK W MONTREUX VOLLEY MASTERS 2019

14.05.: Polska – Japonia (21:15)
15.05.: Polska – Chiny (16:30)

16.05.: Polska – Niemcy (18.45)
17.05.: mecz o miejsce 7. (16.30)
17.05.: półfinał 1. (18.45)
17.05.: półfinał 2. (21.00)
17.05.: mecz o miejsce 5. (12.30)
17.05.: mecz o miejsce 3. (14.45)
17.05.: finał (17.15)

W grupie B zagrają: Szwajcaria, Turcja, Tajlandia i Włochy.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze